Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Hanımeli Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

200?den fazla türü bulunan ve özellikle kadınların favori çiçekleri arasında yer alan hanımeli muhteşem kokusuyla ön plana çıkıyor. Özellikle ılık yaz günlerinde kokularını çok daha net bir şekilde hissedebilir. Çok fazla hastalanan bitkilerden olmadığı için bu çiçeği doğal ortamında da yaygın bir şekilde görebilirsiniz. Genellikle güneşli ve yarı gölge alanlarda hızlı bir büyüme eğilimi sergiliyor.

Peki, hanımeli çiçeği ne zaman dikilir ve nereye dikmek gerekir? Öncelikle bu çiçeği ilkbahar mevsiminde dikmeniz gerektiğini belirtelim. Olabildiğince ılık bir günde dikim yaparsanız daha fazla verim alabilirsiniz. Hanımeli çiçeğini dikmek için havadar bir yeri tercih etmeniz gerekiyor. Bu çiçeği kapalı yerlerden hiç hoşlanmadığını şimdiden sizlere belirtelim.  Bu nedenle eğer evde yetiştireceksiniz terasta ya da balkonda bulundurmanız gerekiyor.

hanim-eli-cicegi-ne-zaman-dikilir

Hanımeli Çiçeği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Hanımeli çiçeğinin suya ihtiyacı olmadığı halde sulanması hastalanmasına neden olur. Bu nedenle toprak kuruyana kadar beklemelisiniz. Toprak tamamen kurulduğunda sulama yapmanızda fayda var.
  • Kaliteli bir toprak kullandığınız sürece besin takviyesi yapmanıza gerek kalmaz. Hanımeli çiçeği çok fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyan çiçeklerden değildir. Ancak toprağının da bir o kadar kaliteli olmasını ister.
  • Bu çiçeğin güneşe doğru uzama eğiliminin olduğu bilgisini de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu nedenle özellikle bahçeye dikeceksiniz yerini çok iyi belirlemeniz gerekir. Her daim güneşe doğru uzamaya meyilli olur.
Yazar : Çiçek Diyarı