Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Kaktüs Bakımının İncelikleri

Tüm bitki ve çiçek türleri içinde en kolay bakım türüne sahip olan kaktüs ve dikensiz kaktüsler (sukkulentler) kimi zaman gelişimlerinde ilerleme olmaması ile sıkıntı yaratabilirler. Kaktüslerin her ne kadar bakımı kolay olsa da onarlın genel yapıları ile ilgili incelikleri bilmediğiniz aman maalesef ölmesine sebep olabilirsiniz. Saksı değişimi, gübre kullanımı, sulama, güneşlenme, sıcaklık ve bunun gibi bazı faktörlere özen göstermeniz durumunda kaktüsleriniz gelişim göstererek çiçeklenmeye başlayacak ve muhteşem güzelliğini sizlere sunacaktır.

Güneşlenme

Kaktüsler kuzey cephesinde mutlu olmaz. Genel olarak güneşlenme seven bu bitki öğlen güneşini direk almaktan hoşlanmazlar. Havasız ortamın yanı sıra nemli ortamı da pek sevmezler.

Sulama

Kaktüs bitkisi sulama yönünden en kolay bitkiler arasında olması onun asla sulanmayacağı anlamına gelmiyor. Fakat kuruluğunun toprağın geneli de olması önemlidir. Özellikle kış aylarında çok sulama istemeyen kaktüs yaz aylarında su ihtiyacı hisseder.

Sıcaklık

Kaktüsün sıcaklık değerleri 40 derecenin üstü ve eksi 15 derecenin altıdır. Bu sıcaklık değerlerinin üstü ya da altı olduğu durumlar da yaşamsal olarak doğru bir döngü içine giremeyebilirler. Hatta bu sürecin kısalması ve çürümelerine de neden olabilir.

Gübre Kullanımı

Kaktüsler kış dönemlerinde dinlenme sürecine girdikleri için bu dönmede gübrelenmesi uygun olmayıp en ideal dönem ilkbahardır. Gübre olarak hayvansal olan yerine vitamin içeriği olan ve çiçek coşturan olarak bilinen gübrelerin seçimi daha uygun olacaktır.

Saksı Değişimi

Saksı değişimi her bitkide olduğu gibi kaktüs içinde dinlenme zamanı olarak bilinir. En uygun zaman içinde en doğru saksı seçimi yapılarak kaktüsünüzün gelişimine destek olabilirsiniz. Ocak ve şubat döneminin yanı sıra temmuz ve ağustos ayları da saksı değişimi için ideal zaman olarak görülebilir.
Yazar : Çiçek Diyarı