Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Ofisinize Bitki Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İşyerlerinde dekoratif açıdan sıklıkla tercih edilen çiçekler, kuşkusuz mekana natürel bir atmosfer kazandırıyor. Kimi zaman bu çiçeklerin bakımı ihmal edilmediği halde, solmalarının ya da yaprak dökmelerinin önüne geçilemiyor. Bunun nedeni ofisinize bitki alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusunun yanıtı dikkate alınmadan çiçek seçimi yapılmasıdır. Öncelikle bilinmesi gereken husus, çiçek bakımının sulamaktan ibaret olmadığıdır.

Bazı saksı çiçekleri güneş ışığına ihtiyaç duyarken bazıları ise sadece gün ışığından yeteri oranda faydalanabiliyor. Bazı çiçeklerin oksijene maksimum gereksinimi olurken, bazıları için yüksek oranda oksijen hayati bir önem taşımıyor. İşte ofisinize bitki alırken nelere dikkat etmelisiniz sorusu da bu bilgiler ışığında şekilleniyor.

ofis-bitkisi

Ofisinize Uygun Olan Çiçekleri Seçin

Eğer ofisiniz güneş almıyorsa, güneş ışınlarına ihtiyaç duyan bir çiçek almamalısınız. Sıklıkla ofisinizi havalandırma imkanınız yoksa seçtiğiniz saksı çiçeğinin oksijene yüksek oranda ihtiyacının olmaması gerekiyor. Bir anlamda çiçeklerin gereksinimleri hakkında bilgi almalı ve bu doğrultuda tercihler yapmalısınız. Hatalı seçim yapmanızın ilk göstergesi ise çiçeklerin yaprak dökmesidir. Çünkü çiçekler ihtiyaçlarının karşılanmadığının sinyallerini yaprak dökerek verirler.

Ayrıca klimadan tüm bitkilerin olumsuz etkilendiğini de bilmelisiniz. Seçtiğiniz çiçeği asla klimanın karşısına koymayın. Ofiste çiçeğin tek bir kişi tarafından sulanmasını sağlayın. Böylece aynı ısıda ve aynı oranda sulama yapılacak, gereksiz sulama nedeniyle çürümesi de önlenecektir. Son olarak drenaj sağlayan saksıların tercih edilmesi gerektiğini de belirtelim. Şık görünüyor olması, saksının doğru seçim olduğu anlamına gelmez. Su drenajını sağlayan bir saksı içerisinde çiçeği bulundurmalısınız.

Yazar : Çiçek Diyarı