Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Siyah Gül Anlamı Nedir?

Siyah Gül Anlamı Nedir?

Gizemli ve zarif görünümleri sebebiyle en ilgi çekici çiçekler arasında yer alan siyah güller, doğada nadir olarak bulunuyor olmaları sebebiyle de fazlaca dikkat çekiyor. Taşıdıkları güçlü anlamlar ve yoğun sembolizm de siyah gülleri bu kadar çekici yapan özelliklerinden bir tanesi elbette… Ancak bilinenin aksine, siyah güller saf siyah bir renge sahip değil. Taç yapraklarındaki siyah görünümü koyu mor ve koyu kırmızı tonlarının yoğun karışımı sayesinde yakalayan bu şık çiçekler, bu karanlık görüntüleri sebebiyle bulundukları mekana gotik ve grotesk bir hava katıyor. Siyah gül anlamı ise, diğer gül renklerinin anlamlarından çok daha farklı ve derin bir sembolizm içeriyor. Tüm çiçek türleri içerisinde en estetik görünüme sahip olanlar arasında yer alan siyah güllere, Çiçek Diyarı aracılığıyla güvenle sahip olunabiliyor.

Çiçeklerin dünyasında en popüler ve en farklı anlamlar içeren çiçekler, şüphesiz ki güller. Binlerce yıl boyunca, antik medeniyetlerden modern kültürlere kadar, hayatın ve sanatın her alanında karşımıza çıkan güller içerisinde en farklı olanı ise siyah güller. Siyah gül anlamı ve sembolizmi kadar tarihi ve kökeni ile de en ilgi çekici çiçek türlerinden bir tanesi. Nadir bulunuyor olmaları sebebiyle de, bu göz alıcı çiçekler ile ilgili pek çok soru geliyor akıllara. Siyah gül nerede yetişir? Siyah gül anlamı nedir? Siyah gül ne zaman gönderilmelidir? İşte tüm bu soruların cevapları ve siyah güller ile ilgili merak edilen her şey...

Siyah Gülün Hikayesi ve Tarihi

Siyah gülün hikayesi, Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu’na kadar uzanıyor. Bu köklü devletlerin zamanında güç ve dayanıklılığın simgesi olan siyah gül, 19. yüzyılda ve Kraliçe Viktorya Dönemi’nde ise edebiyat ve sanat yolu ile daha da popüler bir hale geliyor. Siyah gül anlamının önemi ve ciddiyeti, o dönemde gizli mesajlar iletmek için çiçeklerin dilinin kullanılmasından da kaynaklanıyor. Ayrıca zaman içerisinde, özellikle de Orta Çağ’da, siyah gül anlamı kara büyü ile de ilişkilendiriliyor ve bu zarif çiçek, ne yazık ki kötü bir şöhrete kavuşuyor…

Siyah gül anlamı, pek çok çiçek türünden farklı olarak, bazı politik anlamlar da içeriyor. Siyah gül, 1980’li yıllardan beri Avrupa ve Amerika’da anarşist gruplar tarafından sembolize ediliyor. Mafyaları ile meşhur ülkelerden bir tanesi olan Sicilya’da ise bir kişiye siyah gül göndermek, ölüm fermanı çıkarmak ile eşdeğer görülüyor. Siyah gül aynı zamanda, televizyon yapımları ve bilgisayar oyunları gibi popüler kültür ürünlerinde de karşımıza çıkıyor. Popüler kültürde siyah gül anlamı ise yoğun bir bağlılık ve karanlık bir aşk olarak simgeleniyor.

Siyah Gül Nerede Yetişir?

Siyah gül nerede yetişir sorusunun cevabı, Türkler için oldukça heyecan verici. Dünyadaki tek doğal siyah gül, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişiyor. Bu bölgede Arap gelini ve Arap güzeli gibi isimlerle de bilinen Halfeti siyah gülü, özellikle ilkbaharın gelişiyle tüm bölgeyi sarıyor. Halfeti’ye özel mikroklima şartlarında yetişen bu eşsiz güzellik, suyun PH oranı ve hava şartlarına sayesinde uzun süre rengini koruyor. Halfeti, hem yarısı sular altında kalmış tarihi yerleşim yeri hem de dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmeyen Halfeti siyah gülü sayesinde her yıl pek çok turistin ziyaretine ev sahipliği yapıyor.

Siyah Gül Anlamı ve Sembolizmi

Siyah gül anlamı, kültürlere göre değişiklik gösteriyor. Siyah gülün hediye edilme amacı, hangi organizasyonda dekor olarak tercih edildiği ve kime armağan edildiği gibi ayrıntılar, siyah gül anlamını olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebiliyor.

Ölüm ve Yas

Siyah gül anlamı, pek çok kültürde ölümü ve yas duygusunu sembolize ediyor. Taç yapraklarının renginin siyah olması ve siyah rengin de çoğu toplumda yas ve matemi simgeliyor olduğu düşünüldüğünde, bunda şaşılacak bir şey yok. Daha ilginç olan bir ayrıntı ise, çok eski yıllardan beri kullanılan tarot kartlarında ölüm kartının siyah gül ile ifade edilmesi! Ancak burada siyah gül anlamı, sembolik olarak yeni başlangıçları ve kötü bir durumun biterek pozitif gelişmelerin ortaya çıkması simgeliyor.

Yeni Başlangıçlar

Siyah gül aynı zamanda yeni başlangıçları ve küllerinden yeniden doğmayı da ifade ediyor. Dolayısıyla hayatında yeni başlangıçlar yapan, taşınan ya da iş değişikliğinde bulunan bir kişiye siyah gül hediye edilmesi, aslında pozitif bir anlam taşıyor.

Son

Siyah gül, önemli bir olayın sona ermesini ya da bir durumun ortadan kalmasını da ifade edebiliyor. Örneğin, romantik bir ilişkinin sona ermesi ya da bir sorunun üstesinden gelmek gibi durumlarda siyah gül, yeni ve olumlu başlangıç dileklerini iletme görevini üstleniyor. Birine siyah gül hediye etmek, onun için en iyisini dilediğinizi ve güçlü olmasını umduğunuzu ifade edebiliyor.

Nefret

Siyah gülün nefret anlamı, gerçek hayattan ziyade edebiyatta karşımıza çıkıyor. Kurgusal karakterlerin birbirlerine nefret ve öfkelerini ifade etmek için kullandıkları siyah gül, günümüzde bu anlamından oldukça sıyrılmış durumda.

Siyah Gül Fiyatları

Siyah gül fiyatları pek çok kişi tarafından diğer gül çeşitlerine göre daha yüksek bulunuyor. İster doğal şartlarda yetiştirilmiş olsun ister özel olarak üretilmiş olsun, siyah gülün zahmetli ve narin bir çiçek olması bu durumu daha anlaşılabilir kılıyor. Çiçek Diyarı, solmayan siyah gül ya da kutu içerisinde aranje edilmiş siyah gül seçenekleri ile farklı bütçelere hitap eden çeşitleri bir araya getiriyor.

Yazar : Çiçek Diyarı