Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

10 Kasım'a Özel Atatürk Çiçeği

Anavatanı Meksika ve orta Amerika olan ponsetya çiçeği ülkemizde Atatürk çiçeği olarak biliniyor. Bazı ülkelerde noel yıldızı ismi ile de anılan bu özel çiçek Atatürk tarafından ülkemize getiriliyor ve yetiştirilmesi için de teşvik ediliyor. Bu nedenle çiçek artık ülkemizde Atatürk çiçeği olarak anılıyor. Sivri uçlu ve koyu yeşil renkte yapraklara sahip olan sıra dışı çiçeğin yapraklarının hemen üzerinde çanak şeklinde çiçekleri bulunuyor.

Çiçekleri kırmızı, pembe ya da beyaz renkte açabiliyor. Bu özel çiçeği online sipariş sitemiz üzerinden 10 Kasım'a özel Atatürk çiçeği olarak sipariş verebilir ve kısa sürede adresinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Torf bakımından zengin ve geçirgenliği yüksek olan topraklardan hoşlanan bu özel çiçek bakımı ihmal edilmediğinde çok uzun süre canlı görünümünü koruyan, dayanıklı çiçekler arasında yer alıyor.

ataturk-cicegi

Atatürk Çiçeğine Uygun Saksı Hangisi?

Bulunduğu ortama bambaşka bir atmosfer kazandıran bu özel çiçeği yılda bir defa saksı değişimi yapılması yeterli olabiliyor. Ancak seçilen saksının mutlaka drenaj deliklerinin bulunması gerekiyor. Fazla suyu akıtabilmesi için hangi çiçeği tercih ederseniz edin mutlaka drenaj delikleri bulunan saksı çeşitlerini kullanmalısınız. Özellikle Atatürk çiçeği için drenaj delikleri olan saksılar çok daha fazla hatta hayati önem taşıyor.

Atatürk çiçeği için en uygun sıcaklık ise 10 ile 19 santigrat derece arasında olan sıcaklıktır. Yani havanın çok sıcak olduğu günlerde çiçeğinizi serin bir yer almanız gerekiyor. Havanın çok soğuk olduğu günlerde, en azından 10 derecenin altına düştüğünde ise daha ılık bir yere çiçeğinizi taşımanız gerekiyor. Bu çiçek aydınlık yerleri çok seviyor ancak doğrudan güneş ışığından hiç hoşlanmıyor. Bu yüzden Atatürk çiçeği asla güneşe konmamalıdır.

Sadece gün ışığının çok fazla olduğu ve ziyadesiyle aydınlık olan bir yerde muhafaza etmeniz için ihtiyacını karşılamanız için yeterli olacaktır. Eğer doğrudan güneş ışığı gelmiyorsa pencerenin pervazına koyarak çiçeğinizi ideal bir yerde konumlandırabilirsiniz. Bu çiçek benzerlerine nazaran daha az suya ihtiyaç duyuyor. Kış mevsiminde haftada sadece 1 defa sulamanız yeterli olacaktır. Yaz mevsiminde ise çiçeğinizin ihtiyacına bağlı olarak haftada 2 defa sulama yapmalısınız.

Yazar : Çiçek Diyarı