Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Güzel Kokan Çiçekler 

Güzel kokan çiçekler sayesinde yapay kokulu oda spreylerine ya da kokulu mumlara ihtiyaç duymadan evinizin muhteşem kokmasını sağlayabilir, üstelik misafirlerinizi de hoş kokularla etkileyebilirsiniz. Her mekanın muhteşem kokmasını sağlayan güzel kokan çiçekler sayesinde kendinizi rahatlamış ve dinlenmiş hissedebilirsiniz. Hayatın koşuşturması içerisindeyken parklara ve bahçelere ya da doğaya gitme imkanımızın olmadığı günlerde bu çiçekler sayesinde evinizi güzel kokularla doldurabilirsiniz.

Doğayı evinize getirmenin en kolay yolu evinizi çiçeklerle donatmaktır. Zarif görüntüsüyle evinizin dekorasyonuna da katkı sağlayan,böylece evinizin estetiğini değiştiren bu çiçekler ile yapay oda spreylerine ihtiyaç duymadan mekanınızın havasını da temizleyebilirsiniz. Çiçek kokusunun iş ve günlük hayat koşuşturması içerisindeki insanlarda stres seviyesini azalttığı da bilinmektedir. Siz de evinizi ya da ofisinizi çiçek kokularıyla güzelleştirmek istiyor ancak hangi çiçeği tercih edeceğinizi bilmiyorsanız, Çiçek Diyarı’nda da bulabileceğiniz en popüler güzel kokan çiçekler arasında bir seçim yapabilirsiniz.

Gül 

Dalları dikenlerle kaplı ve ne yazık ki böcekler tarafından da çok sevilen, hem hoş bir kokuya hem de göz alıcı güzelliğe sahip güller tüm dünyada en popüler güzel kokan çiçekler arasında yer almaktadır. Güllerin bütün diğer çiçeklerden ayrılan ve herkes tarafından beğenilen apayrı bir kokusu vardır. Bu sebeple de çiçek yetiştiricilerinin favorileri arasında birinci sırada yer alırlar. Bahçecilik ve çiçekçilik ile ilgilenen herkes, muhteşem görüntüleri ve güzel kokusu sebebiyle vazgeçilmez olan güllere ihtiyaç duydukları bakımı sağlamak için zaman ayırmaktan çekinmez. Güller bu özellikleriyle hepimizin bildiği bir atasözüne de konu olmuşlardır: Gülü seven dikenine katlanır. Günümüzde yaygın olan çiçek yetiştirme anlayışının renklere ve dayanıklılığa yönelik olması sebebiyle pek çok gül çeşidi eski güzel kokularını kaybetmiştir. Ancak sitemizden satın alabileceğiniz Sevdiğime Gül Buketi ürünü, güzel kokusu için özel olarak yetiştirilmiş güllerden bir demet olarak hazırlanmıştır. Hem kendinizi hem sevdiklerinizi bu güzel buketin muhteşem kokusu ile sevindirebilirsiniz.

Kokusu ile meşhur, bu sebeple de parfüm ve kolonya yapımında en fazla kullanılan çiçeklerden biri olan bu güzel kokan çiçek her bir alt türünde 300’den fazla bitki yağının farklı kombinasyonlarını içerir. Bu da demektir ki her bir gül yaprağında 300’den fazla çiçek yağı mevcuttur. Ancak gülün asıl kokusunu bu yağlardan dört ya da beş tanesi oluşturur. Bunlara da çiçek severlerin dilinde temel notalar denir. Yapılan araştırmalar güllerin bulundukları çevreye ve hava şartlarına göre kokularını değiştirdiklerini ortaya koymuştur. Üstelik aynı gül ağacındaki iki farklı gülün bile farklı kokabildiği bilinmektedir.

Papatya

Sade bir güzelliğe ve en masum duyguları hatırlatan bir kokuya sahip olan papatyalar, güzel kokan çiçekler arasında en popüler olanlardan biridir. Parklarda ve bahçelerde görebildiğimiz bu çiçekler aynı zamanda en yaygın ve en bilinen çiçek türlerindendir. Gelin buketlerinin de vazgeçilmesi olan papatyalar, Yeşilçam sinemasının romantik sahnelerinde ve kadınların saçlarında aksesuar olarak da yer bulur. Kelebeklerin ve bal arılarının da favorisi olan bu güzel kokan çiçekler, her zaman bir klasik olarak bilinmeye devam edecektir. Evinize nostaljik ve retro bir hava katan, sevdiğiniz ve değer verdiğiniz kişileri mutlu etmenin en sade ve kolay yolu olan papatyaları Çiçek Diyarı’ndan kolayca sipariş edebilirsiniz.

Botanik biliminde Latince adı Bellis Perennis olan papatyaların kökeni Avrupa’ya dayanmaktadır. Bu sebeple Türkiye’de de yaygındırlar ve her piknikte ya da doğa yürüyüşünde karşımıza çıkabilirler. Doğada genellikle yaz aylarında tomurcuklanan papatyalar doğru şartlar altında yılın her ayında üretilebilir. Bu zarif ve hoş kokulu çiçeklerden gastronomi ve eczacılıkta da sıkça faydalanılır. Papatyalar bütün dünyada saflığı ve masumiyeti temsil eder. Pek çok mitolojik hikayede kendine yer bulan papatya, her zaman olumlu anlamlar taşır. Bu sebeple de harika bir hediye seçeneğidir. Bir demet papatya, ister aşık olduğunuz kişiye ister değer verdiğiniz bir arkadaşınıza hediye edilsin, mutluluk garantisi verir. Papatyalar Nisan ayında doğanların çiçeği olarak bilinir ve bu sebeple iyi bir doğum günü hediyesi olabilir.

Lilyum

Lilyum çiçeği, uzun ömürlü olan ve soğan benzeri kök yapısına sahip bitki türlerinden bir tanesidir. Tüm dünyada bilinen en güzel kokan çiçekler arasında popüler olan Lilyum çiçeğinin toplamda 100 alt türü vardır. Ülkemizde Zambak olarak da bilinen ve genellikle huni şeklinde bir yapısı olan bu çiçek ilkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar tomurcuklanır ve çiçek açar. Lilyum çiçeği zarif bir görüntüye ve narin yapraklara sahiptir. Muhteşem kokusuyla evinizin havasını temizlediği ve güzelleştirdiği gibi estetik görüntüsüyle de evinizin dekorasyonunun yıldız bir parçası haline gelebilir. Lilyum çiçeği Kraliçe Victoria döneminden beri sevgi, beğeni ve duygusal yakınlığın sembolü olmuştur. Turuncu renkli yapraklara sahip Lilyum türleri ise mutluluk, sevgi ve sıcaklığı temsil eder. Bu yönüyle de dekoratif özelliğinin yanında anlamlı bir hediye olması ile meşhurdur. Çiçek Diyarı ayrıcalığı ile yalnızca bir tıkla Mis Kokulu Lilyumlar sipariş edebilir ve istediğiniz adrese gönderimini sağlayabilirsiniz.

Lilyum, gösterişli yaprakları ve dikkat çekici kokusuyla her ortam ve amaç için kullanılabilir. Bakımı zor gibi görünen bu çiçek aslında iyi arındırılmış su ve organik gübre ile uzun süre sağlıklı kalabilir. Kesilmiş de olsa, vazoda bile uzun süre güzelliğini ve kokusunu koruyan bu çiçeklerin suyunu birkaç günde bir değiştirmeniz ve bitki gıdası ile bir miktar takviye yapmanız yeterli olacaktır. Lilyum kolay bakımı, estetik görüntüsü ve müthiş kokusu ile yeni doğan bir bebeğe ya da evliliklerini tebrik etmek için bir çift arkadaşa hediye olarak düşünülebilir. Tatlı bir kokuya sahip olan bu bitkinin bazı türlerinin kökleri, bir kök sebze olarak çeşitli kültürlerin ve Uzakdoğu ülkelerinin mutfaklarında yiyecek olarak bile tüketilmektedir.

Nergis

Muhteşem kokusu ile ünlü Nergis çiçeğini bilmeyen yoktur. Özellikle baharda çiçek açan uzun ömürlü bu bitki türü, Amaryllis bitki ailesinin en ünlü üyesidir. Ülkemizde Fulya ismi ile de bilinen bu çiçek kokusuyla hemen her yerde dikkatinizi çeker ve güzelliği ile aklınızı başınızdan alabilir. Aşk ve güzellik, Nergis çiçeğinin taşıdığı anlamlardan en bilinenleridir. İran’da yeni yılın gelişini ve baharı simgelediği için ulusal bir çiçek olarak bilinmektedir. Batı ülkelerinde gösterişin, iyi şansın ve zenginliğin sembolü olan çiçek bu sebeple diğer güzel kokan çiçekler gibi düğün, nişan, doğum günü gibi özel günler ve kutlamalarda süsleme amacıyla sıkça tercih edilir. Olumlu anlamlar taşıdığı için hediye amaçlı da kullanılmaktadır. En güzel kokan çiçekler içerisinden sizin için özel olarak hazırlanmış bir Nergis buketi ya da aranjmanını Çiçek Diyarı’nda da bulabilirsiniz.

Nergis çiçekleri, soğan yapılı köklere sahip bir bitki türü olduğu için tekrar tekrar ekilebilir ancak kesilerek demetler halinde de kullanılabilir. Bu özellikleri ile güzel kokan çiçekler arasında en çok satılan çiçeklerdendir. Beyaz ve sarı renklerdeki yapraklarının başka hiçbir şeye benzemeyen, kendine özgü bir kokusu vardır. Bu zarif ve güzel kokan çiçek, pek çok kültürde ve mitolojik hikayede kendine yer bulur.  Bu hikayelerden en bilineni, Nergis çiçeğinin isminin Narcissus sözcüğünden ortaya çıktığıdır. Yunan mitolojisine göre Narcissus yakışıklı ve genç bir erkektir. Gölde kendi yansımasını gören Narcissus, yansımasına aşık olur. Ancak çiçeğin mi ismini Narcissus’tan yoksa Narcissus’un mu ismini Nergis çiçeğinden aldığı hala bilinmemektedir.

Frezya

Güzel kokan çiçekler içinde az bilinen ancak hem görüntüsü hem kokusuyla adeta gizli bir cevher olan Frezya çiçeği, uzun ömürlü ve ot cinsinden çiçekli bir bitkidir. Kökenleri Güney Afrika’ya kadar uzanan bu bitki hem zarif görünüşü hem de muhteşem kokusuyla evinize bambaşka bir hava katabilir. Bu güzel kokan çiçek ismini ünlü Alman botanikçi Friedrich Freese’den almaktadır. Çiçeği asıl keşfeden kişi olan bir başka botanikçi Christian Ecklon, arkadaşlıklarının bir göstergesi olarak çiçeğe Frezya (Freesia) ismini vermiştir. Frezya çiçeği isminin bu hikayesinden dolayı arkadaşlık ve dostluk anlamları taşır. Diğer anlamları ile birlikte bu güzel kokan çiçek aynı zamanda güveni de ifade eder. Taşıdığı güven ve dostluk anlamları sebebiyle arkadaşlar arasında popüler bir hediye olarak da tercih edilmektedir. Siz de kendinizi ya da sevdiklerinizi mutlu etmek için Mis Kokulu Frezyalar satın alabilirsiniz.

Hassas ve etkili kokuları sebebiyle Frezyalar, çiçekçiler ve botanikçiler arasında çok popülerdir. Dalları ve yaprakları çok narin olduğu için ev bahçelerinde ya da amatör çiçek severler tarafından yetiştirilmesi çok zor olduğundan, kesilmiş çiçekler olarak satılırlar. Her zevkten dekorasyona uyum sağlayabilen bu güzel kokan çiçekler, gelin çiçeği gibi pek çok önemli aranjmanda yıldız gibi parlar. Çiçek, gelinin masumiyetini ve çiftler arasındaki güveni temsil ettiği için 1950’lerden bu yana gelin çiçeği aranjmanlarında kullanılan en popüler çiçeklerdendir. Bu anlamların yanında, pek çok çiçek türünde olduğu gibi Frezya çiçeğinde de kırmızı rengi aşkı ve tutkuyu temsil eder.

Yasemin

Yasemin isimli güzel kokan çiçekler, bodur bir ağaç türüdür ve zeytin ailesinden gelmektedir. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu Avrasya topraklarına özgü olan 200 alt türü bulunan yasemin çiçeği, güzel kokusuyla herkes tarafından bilinmektedir. Kökeni Avrasya bölgesine dayansa da günümüzde dünyanın her yerinde yetiştirilebilen bu çiçek, iç mekan bitkisi olarak da kullanılmak için iyi bir seçenektir. Geleneksel olarak romantizm ve aşk ile ilişkilendirilen bu güzel kokan çiçekler, kesildiğinde ve vazoya konulduğunda da evinizi rahatlatıcı ve dinlendirici kokularla doldurur. Hobi olarak bahçecilikle ilgilenenler de sakinleştirici bir etkisi ve uyku getiren bir kokusu olması sebebiyle Yasemin çiçeğini yatak odası pencerelerinin dışına ekerler. Yasemin çiçeği kokusuyla herkese yaz akşamlarını hatırlatır. Aşk, güzellik ve duygusallıkla özdeşleşen Yasemin çiçeğini, şık seramik saksısı içerisinde Çiçek Diyarı’ndan kolayca sipariş verebilirsiniz.

Yasemin çiçeği, bitki türü olarak ailesinde toplamda 200’den fazla alt tür barındırır. İsmini Farsça’daki “yasmin” sözcüğünden alan çiçek, Tanrı’nın hediyesi anlamı da taşır. Kokusuyla herkesi mest eden bu çiçek, Pakistan’ın ulusal çiçeği olarak bilinmektedir. Pakistan’da gelin ve damatlar düğün günlerinde beyaz yaseminler ve kırmızı güllerden oluşan bir çelenk giyerler. Filipinler’de dini ritüellerde sıkça kullanılan yasemin çiçeğini Endonezyalılar da Pakistanlılar gibi düğünlerde süsleme amacıyla kullanırlar. Yasemin çiçeği parfüm ve sabunlarda koku olarak çokça tercih edilir. Ancak bilinenin aksine Yasemin çiçeğinden çay yapılmamaktadır. Yasemin çayı olarak bilinen çay aslında yeşil çaya yasemin kokusunun eklenmesi ile elde edilir. Yasemin çiçekleri yenebilir çiçekler değildir ve yapraklarıyla demlenen çaylar içilmemelidir.

Sümbül

Güzel kokan çiçekler denilince ilk akla gelen çiçeklerden biri olan Sümbül aslen Akdeniz bölgesine özgüdür. Bu sebeple de ülkemizde bolca yetiştirilen Sümbül çiçeğinin bir kere duyulduğunda asla unutulmayan bir kokusu vardır. Bu çiçek mavinin en güzel tonlarına sahiptir. Çiçeğin mavi ve mor gölgelere sahip yaprakları, samimiyet anlamı ve özür niyeti taşır. Bu sebeple kendini affettirmek isteyen kişiler tarafından hediye olarak sıkça tercih edilir. Ancak elbette dünyanın en güzel kokularından birine sahip bu çiçeğe sahip olmak için geleneksel anlamlara ihtiyaç yoktur. Hem saksı hem vazo içerisinde, muhteşem renkleriyle her türlü dekorasyona klasik bir doku katan bu güzel kokan çiçek, özellikle özel günlerde göz alıcı aranjmanların bir parçası olmaktan da mutluluk duyar. Siz de ister kendiniz ister sevdikleriniz için Mis Kokulu Sümbüller alarak hoş kokularının yanında muhteşem görüntülerinin de tadını çıkarabilirsiniz. 

Sümbüller güzel kokan çiçekler arasında en yaygın ve en meşhur olanlardandır. Aslen Akdeniz ülkelerine ait olan Sümbül çiçeği günümüzde en çok Hollanda’da yetiştirilmektedir. Her bir rengi kendine özgü ve farklı bir kokuya sahip olduğundan parfüm yapımında çokça kullanılan bu çiçeğin soğan biçimindeki kökleri zehirlidir. Sümbül bitkisinin suyu ise o kadar güçlü bir doğal yapıştırıcı özelliğine sahiptir ki yüz yıllar önce kitap üretiminde yapıştırıcı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Latince ismi Hyacinth olan Sümbül çiçeği, Yunan mitolojisinde de ilginç bir hikaye ile yer bulur. Hikayeye göre güneş tanrısı Apollo ve rüzgar tanrısı  Zephyr bir gencin ilgisini çekmek için yarışmaktadır. Hyakinthos’a savaşmayı öğreten Apollo’yu gören Zephyr o kadar kıskanır ki bulundukları yöne doğru çok güçlü bir rüzgar üfler. Rüzgar Hyakinthos’un hayatını kaybetmesine sebep olur. Kalbi kırılan ve çok üzülen Apollo, Hyakinthos’un öldüğü yerden bir çiçeğin açtığını görür ve genç çocuğun anısına çiçeğe çocuğun ismini verir. Hüzünlü bir hikayeye sahip olan bu çiçeğin kokusu ise bütün üzüntüleri unutturacak kadar güzeldir. Güzel kokan çiçekler arasında yüzyıllardır hikayesi anlatılan sümbül, şüphesiz evinizin ve ailenizin en huzur veren üyesi haline gelecektir.

Leylak

Zarif görüntüsü ve hoş kokusu ile şiirlere bile konu olan Leylak çiçeği, özellikle bu sebeple yetiştirilir. Güzel kokan çiçekler içerisinde ilk akla gelenlerden biri olan bu narin çiçek, pek çok dilde aynı şekilde anılmaktadır. Akdeniz kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan Leylak çiçeğine çağlar boyunca çeşitli anlamlar yüklenmiştir. Kraliçe Viktorya döneminden beri ise, hiç bitmeyen sonsuz bir aşk anlamı taşıdığı söylenmektedir. Morun en güzel tonlarını yaprakları ile gösteren Leylak çiçeği, geleneksel olarak ilk aşkı sembolize eder. Kış bittiğinde ilk açan çiçeklerden biri olduğu için yenilik ve başlangıcı da ifade eden bu çiçek aynı zamanda güzel bir hediye seçeneğidir. Evine baharı getirmek ya da düşünceli bir hediye ile sevdiklerini mutlu etmek isteyenler güzel kokan çiçekler arasından mutlaka Leylak Çiçeği tercih etmelidir.

Güzel kokan çiçekler arasında diğer bütün çiçeklerde olduğu gibi Leylak da kendisine Yunan mitolojisinde yer edinmiştir. Orman tanrısı Pan, ilk defa su perisi Syringa’ya aşık olur. Pan’ın aşkına karşılık vermeyen Syringa kendisini bir Leylak çiçeğine çevirir ve gizlenir. Syringa’yı her yerde arayan ancak bulamayan Pan tesadüfen bir Leylak çiçeğine denk gelir ve onun Syringa’nın ta kendisi olduğunu bilmeden çiçeği keser. Pan çiçeğin dalını bir çeşit flüt olan kamış mızıkasına çevirir. Leylak çiçeğinin Botanik bilimindeki ismi olan Syringa Vulgaris de bu hikayeden gelmektedir. Her kültürde farklı anlamlar taşıması ve hüzünlü bir mitolojik hikayeye konu olmasının yanında güzel kokusu sebebiyle kozmetik sektöründe de sıkça kullanılan Leylak çiçeği, diğer güzel kokan çiçekler gibi pek çok ünlü parfümün de temel notasını oluşturur. Çiçeğinden doğal yağlar üretilen Leylak, çeşitli cilt bozukluklarının tedavisinde ve aromaterapide de kullanılır. Leylak çiçeğinin kokusu o kadar güçlü ve rahatlatıcıdır ki depresyon belirtilerine bile iyi geldiği söylenmektedir. Bu kadar anlamlı ve aynı zamanda faydalı bir çiçeği evde bulundurmak kuşkusuz mekanınıza huzur getirecektir.