Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Nandina Bonsai (Cennet Bambusu) Rehberi

Nandina Bonsai Rehberi

Cennet bambusu olarak da bilinen Nandina bonsai bitkisi, Asya kıtasında Himalayalardan Japonya'ya kadar uzanan bölgeye ait bodur bir ağaç türüdür. Cennet bambusu da denmesine rağmen, bu bitkinin tam olarak bambu olduğu söylenemez. Bambu dendiğinde pek çok kişinin aklına eşya üretiminde kullanılan ya da pandaların yediği bir ağaç gelse de, Nandina domestica da denen bu bitki aslında bir ev bitkisidir. Çiçek Diyarı aracılığı ile kendi saksısı içerisinde edinebileceğiniz bu sade ve şık ev bitkisi, minimal dekorasyon tarzını ve doğayı yansıtan iç mekanları sevenler için idealdir. 

Nandina domestica da denen bu bitkiyi diğer bodur ağaç ya da çalı türlerinden ayıran en önemli özellik, yapraklarının görünümüdür. Çalı türlerinin genellikle sarı ve yeşil tonlarda yaprakları olur. Bu sevimli bitkinin yaprakları ise, parlak pembe tonlardadır. Bitki büyüdükçe, yaprakları da kırmızıya ve yeşile döner. Büyüme dönemleri boyunca yeşil kalan yapraklar, yaprak dökümü zamanı geldiğinde yeşilden kırmızıya ve en sonunda da mora dönüşürler. Eşsiz yaprak renkleri ve diğer ağaç türlerine göre nispeten küçük boyutu ile cennet bambusu, evde yetiştirmeye en uygun bonsai türlerinden biridir.

Nandina Bonsai Anlamı ve Tarihi

Cennet bambusu, botanik biliminde Berberidaceae olarak bilinen bitki ailesinin çiçekli bir türüdür. Parlak kırmızı ve pembe renkli yaprakları sebebiyle tüm dünyada kültür bitkisi olarak da yetiştirilen ve çok sevilen bir süs bitkisi olan bu bitki, kış bitiminde verdiği meyvelerle doğada bazı hayvanlar için zehirli olarak görülür. Nandina domestica, Çin ve Japon bahçelerinde yüzlerce yıl boyunca yetiştirilir ancak Avrupa kıtasında yayılması on dokuzuncu yüzyılı bulur. Dünyaca ünlü bir çiçek tüccarı olan William Kerr, ilk defa 1804 yılında keşfettiği bu bitkiyi memleketi İngiltere'ye gönderir. Bitkinin dayanıklılığından emin olamayan İngilizler, ilk başlarda bitkiyi seralarda yetiştirirler. Nandina bonsai anlamı da, İsveçli doğabilimci Carl Peter Thunberg'in bu bitkiye Japoncadaki orijinal isminin Latince söylenişinden gelmektedir.

Diğer bonsai türlerinde olduğu gibi Nandina domestica yetiştirmek de, Japonya'ya özgü bir sanat olarak görülür. Bonsai, konsept olarak, ağacı mümkün olan en küçük boyutta tutmak için tasarlanan özel bir yetiştiricilik türüdür. Bu da çeşitli budama, kesme ve düzeltme yöntemleri ile gerçekleştirilir. Bonsai çoğu zaman bitki cüceleştirme ile karıştırılır, ancak cüceleştirme bilimsel ve genetik oynamalar gerektirir. Bu yöntemde bitkiyi yetiştiren kişinin yaptığı yada yapmadığı şeyler, bitkinin boyutunu etkilemez.

Nandina Bonsai Bakımı

Nandina bonsai bakımı doğru yapıldığında, ağacınız yıllar boyu ilk günkü gibi sağlıklı, güzel ve minyatür halini koruyabilir. Cennet bambusu aslında bir ağaç türü olduğundan, olgunlaştıkça güzelliğini artıracaktır. Çiçek Diyarı'nın Nandina bonsai bakımı için hazırladığı ipuçları, bitkinizin güzelliğini korumanızı kolaylaştırır.

Sıcaklık İhtiyacı

Cennet bambusu, iç mekanlarda yoğun güneş ışığına ihtiyaç duyar. İlkbahar ve yaz aylarında Nandina bonsai bakımı için bol güneşli alanlar tercih edilmelidir. Soğuk havalarda da bitkinizi cam kenarına yakın bir yerde tutmanız tavsiye edilir. Kış aylarında havanın dondurucu soğuklara yaklaştığı bir bölgede yaşıyorsanız, bu dönemlerde bitkinizi kuzeye bakan bir pencere önüne yerleştirmeniz gerekir. Bu dönemlerde bitkinizin kış uykusuna girdiğini varsayabilirsiniz. Bitkinizi bu mevsimde doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Sulama

Nandina bonsai sulama konusunda ihmale gelemeyen bir bitki türüdür. Bitkinin toprağının tamamen kurumasına izin vermemeli, toprakta kuru bir görüntü oluşmadan sulama yapmalısınız. Sulama konusunda işinizi kolaylaştıracak yöntemlerden biri, nem ölçer kullanmaktır. Böylece bitkinizin nem ihtiyacına alışmanız kolaylaşır. Soğuk havalarda, örneğin sonbahar ve kış mevsimlerinde, bitkinizin bulunduğu saksının altına su ve çakıl dolu sığ bir kap yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde, evinizi ısıtırken topraktaki suyun buharlaşma ihtimaline karşı önlem almış ve cennet bambusuna ekstra nem sağlamış olursunuz!

Gübreleme

Nandina bonsai, sağlıklı ve hoş görünümünü korumak için gübreye ihtiyaç duyar. Bonsai türleri küçük miktarda bir toprakta yetiştikleri için, o toprağın besleyici olması çok önemlidir. Bu noktada herhangi bir sıvı gübre işinizi görür. En azından ayda bir kere, tavsiye edilen miktarın yarısı kadar sıvı gübre kullanımı ile bitkinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Küçük bir uyarı yapmadan geçmeyelim: Kış aylarında gübre kullanmamaya dikkat etmelisiniz!

Saksı Değişimi

Nandina bonsai saksı değişimi, düzenli aralıklarla ve bitkinin kökleri saksıyı doldurduğu zamanlarda yapılmalıdır. Saksı değişiminin tavsiye edilmesinin sebebi, bitkiye ihtiyacı olan taze toprağı sunmak ve daha yoğun bir kök yapısının desteklenmesini sağlamaktır. Yaprak döken bitkilerin büyük çoğunluğu, her iki ya da üç yılda bir saksı değişimine ihtiyaç duyar. Yaprak dökmeyen türlerin ise dört ya da beş yılda bir saksısının değiştirilmesi yeterli olur. Bu süreler bitkiden bitkiye değişiklik gösterebilir. Nandina bonsai saksı değişimi, oldukça güvenli bir işlemdir ve yalnızca birkaç adım ile basitçe gerçekleştirilebilir.

  1. İlk adımda bitkinizi toprağı bile birlikte saksıdan çıkarın.

  2. Köklerdeki toprak kalıntılarını nazikçe temizleyin ve köklerin çeyreğini temiz ve keskin bir makas ile budayın.

  3. Saksının en alt kısmını çakıl taşı ile döşeyin.

  4. Bitkinizi saksıya tekrar yerleştirin.

  5. Saksıyı taze toprak ile doldurun. Bu aşamada hava boşluğu oluşmamasına dikkat edin.

  6. Saksı değişimi bittikten sonra, bitkinizi iyice sulayın.

Nandina Bonsai Hakkında Merak Edilenler

Nandina bonsai, bilinen diğer adıyla Nandina domestica, minyatür ağaç yetiştiriciliğine merak salmış bonsai tutkunlarının en çok ilgisini çeken bonsai türlerinden bir tanesidir. İhtişamlı ve renkli yaprakları ile bulunduğu her ortama bambaşka bir hava katan bu bodur ağaç türünün bakımı ile ilgili akıllara bazı sorular gelebilir.

Nandina Bonsai Ne Kadar Büyür?

Bonsai türleri genellikle minyatür denebilecek küçük boyutlarda yetiştirilse de, akıllara normal şartlar altında bir Nandina Bonsai ne kadar büyük sorusunun gelmesi normaldir. İyi bakılmış ve sağlıklı bir Nandina domestica, neredeyse 2 metre boyuna ulaşabilir. Doğru bir bakım ile, cennet bambusu yılda 30 ila 60 santimetre arasında bir büyüme gösterir.

Nandina Bonsai Nasıl Budanır?

Nandina domestica kısmen hızlı büyüyen bir ağaç türü olduğundan, ağacını minyatür boyutunda tutmak isteyen bonsai tutkunlarının aklına genellikle Nandina bonsai nasıl budanır sorusu gelir. Uç alma ve budama yöntemleri ile ağacınızın minyatürlüğünü korumak mümkündür. Yeni çıkan dallar, belirli bir seviyeye kadar budanabilir ancak tamamen budanması tavsiye edilmez. Yeni uzayan dalların, bitkinin sağlığını desteklemesi için korunması gerekir. Budama işlemi sırasında keskin ve temiz bir budama makası kullanabilirsiniz.

Nandina Bonsai Neden Yaprak Döker?

Nandina bonsai bitkisinin belirli aralıklarla yaprak dökmesi oldukça normaldir. Çoğunlukla endişelenecek bir durum yoktur. Ayrıca bazı durumlarda, toprak kalitesizliği ve fazla sulama gibi sebeplerden dolayı, cennet bambusunda yaprak dökümü gözlemlenebilir. Böyle bir durumda ilk yapılacak şey, bitkinin toprağını değiştirmek ve sulama sıklığını gözden geçirmek olmalıdır.

Yazar : Çiçek Diyarı