Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Akasya Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Baklagiller familyasının bir üyesi olan akasyalar ülkemizde en çok sevilen çiçek çeşitleri arasında yer alıyor. Ilıman iklimde yetişen bu çiçeğin 600 farklı türünün bulunduğunu biliyor musunuz? Çok sayıda kişi akasya çiçeği nasıl yetiştirilir sorusunun yanıtının çok zor olduğunu düşünür. Oysa belli bazı hususlara dikkat edilmesi durumunda bu özel çiçeği yetiştirmek hiç zor değil.

Bu çiçek sanıldığı gibi nazlı değil ve bu sayede bakımı için üstün bir çaba harcamanız gerekmiyor. Sadece akasya çiçeği nasıl yetiştirilir konusunda sulama noktasına büyük önem vermeniz gerekiyor. Soğuk havaya karşı dayanıklı olan bu çiçek kuraklığa karşı da yüksek mukavemet özelliği gösteriyor. Fakat sulamayı çok geciktirmeniz, hemen boynunu bükmesine neden olabilir.

akasya-cicegi

Akasya Çiçeği Budanır mı?

Çiçeği düzenli olarak budamanız ve kuruyan dalları almanız gerekiyor. Aksi halde beslenemez ve bir süre sonrasında da solmaya başlar. Solmaya başlayan bir akasyayı yeniden hayata döndürmek son derece zor olabiliyor. Bu nedenle mutlaka budamaya ve sulamaya dikkat etmeniz gereklidir. Oda ısısında ve kireçsiz su kullanmaya özen gösterin.

Organik hayvan gübresi kullanarak çiçeğinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu arada nem isteği çok fazla değildir. Ancak siz yine de uzun süre güneşte kalmasından kaçınmalısınız. Çünkü bu durumda yaprakları zarar görebilir ve solması da kaçınılmaz bir hal alabilir. Bu çiçeği tohumla çoğaltma yöntemi ile çoğaltmanız da mümkün olabilir.

Yazar : Çiçek Diyarı