Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Aranjman Çiçek Nedir?

Eğer daha önce çiçeklerle ilgilendiyseniz, aranjman kavramını da duymuş olmalısınız. Bilmeyenler için aranjman çiçek nedir sorusunu yanıtlayalım. Çiçek çeşitlerini ve süslemede kullanılan bazı materyalleri kullanarak yapılan çiçek düzenleme çalışmasına aranjman adı verilir. Pek çok ülkede çiçek aranjmanları bir sanat dalı olarak kabul ediliyor. Aranjmanları hazırlayanlar da sanatçı olarak nitelendiriliyor.

Aranjman çiçekler her türlü çiçek çeşidi kullanılarak hazırlanabilir. Mutlaka belirli bir çiçek türüyle hazırlanması gerekmiyor. Ancak elbette kullanılan her bir malzemenin ve çiçeklerin birbiri ile uyumlu olması önem taşıyor. Sonuç olarak çiçek aranjmanlarında asıl amaç çiçeklerin bir arada estetik açıdan güzel bir görüntü sergileyebiliyor olmasıdır. Çekici bir görünüm sergileyen aranjmanlar göze daha hoş görünüyor.

aranjman-cicek-nedir

Çiçek Aranjmanı Nasıl Hazırlanır?

Çiçek aranjmanlarını hazırlayabilmek için öncelikle malzemeleri hazırlamalısınız. Nasıl bir tasarım yapacağınızı hayal ederek bu tasarımda kullanacağınız tüm materyalleri hazırlayın. Elbette tasarımlarınızda saksı, vazo, kutu ya da cam fanus da kullanabilirsiniz. Tüm malzemelerinizi hazırladıktan sonra tasarımınıza başlayabilirsiniz. Öncelikle çiçekleri yerleştirin ve sonrasında süslemelerinizi yapın.

Yapraklar ya da dallar kullanacaksanız çiçeklerinizin tamamını bir araya getirdikten sonra aralara yerleştirmenizde fayda var. Bu sayede göze daha hoş görünün bir aranjman çalışması yapmış olursunuz. Bir renk uyumu da yakalamaya çalışın. Zıt renkleri de kullanabilirsiniz, birbirine yakın olan renkleri de? Hatta tek bir rengin farklı tonlarında olan çiçekleri de kullanabilirsiniz. Sadece hayal edin ve gerçeğe dönüştürün!

Yazar : Çiçek Diyarı