Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Balkonların Baş Tacı: Küpe Çiçeği

Muazzam görünümü ile çiçek yetiştirmek isteyenlerin favorisi olan küpe çiçeği Güney Amerika dağlarında yetişen bir bitki olmasına karşın günümüzde hemen her evde görmek mümkün olabiliyor. Onlarca farklı türü bulunan bu çiçek rüzgara karşı mukavemet özelliği gösterebiliyor. Bu nedenle balkonlarda ya da teraslarda kolaylıkla bakımı yapılabiliyor. Bazı küpe çiçeği türlerinin boyu 15 metreye kadar uzayabiliyor.

Küpe Çiçeğinin Özellikleri Neler?

Bu çiçek yaz sıcağına karşı çok dayanıklı değil. Sıcak iklimlerde her gün üzerine su püskürtmek onların kurumasını önleyebiliyor. Aynı zamanda çiçeğin böceklerden uzak kalmasını da sağladığından yaz boyunca çiçeğinizi nemli tutmaya özen gösterebilirsiniz. Küpe çiçeği farklı renklerde olabiliyor. Kırmızı, mor, pembe ve beyaz renklerde açabilen çiçekleri aşağıya doğru sarkık bir görüntü oluşturuyor. [caption id="attachment_620" align="aligncenter" width="700"]antoryum gül antoryum gül[/caption] Eğer siz de evinizde bu çiçeği yetiştirmek isterseniz ocak ayında dikmelisiniz. İlkbaharda dikilen çiçekler maalesef yetiştirilemiyor. Asla çiçeğinizi direk öğe güneşine maruz bırakmayın. Bu çiçeklerin dağ çiçeği olduğunu unutmayın ve yarı gölgelik bir alanda muhafaza etmeye özen gösterin. Bitki asla 5 derecenin daha altında bekletilmemelidir.

Küpe Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu bitkiler çiçeklerini kolay kolay dökmezler. Eğer çiçeklerini dökmeye başladıysa güneş ışığına maruz kaldığından emin olabilirsiniz. Her yıl ilkbaharın başında saksı ve toprak değişimi yapmanız gerekiyor. Kış aylarında çiçeğinizi dış ortamda bulundurmayın. Her ne kadar rüzgara dayanıklı olsa da küpe çiçekleri soğuğa hiç dayanıklı değildir.
Yazar : Çiçek Diyarı