Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Bodur Meyve Ağaçları Ne Kadar Büyür?

Bodur meyve, anaçı (kökü) ağaca bodurluk etkisi veren meyve fidanlarına denir. Bodur meyvelerin en dikkat çeken özelliği erken dönemde meyve verebilme özelliğidir. Minyatür meyve verme özellikleri yoktur. Bodur köklere sahip olduklarından daha sık dikim şansı tanırlar. Buda birim olarak çok daha fazla meyve dikip, hasatta daha fazla meyve alabilme olanağı tanımaktadır.

Bodur Meyve Ağaçları Ne Kadar Büyür

Bu ağaçlar, ağacı çok kısa bir süre içinde verime yatırmaktadır. Standart bir bahçede yaklaşık 3,4 yıl gibi bir sürede meyve veren bir ağaç, bodur meyve fidanları sayesinde 2. Yılda meyve vermeye başlar. Bahçenin 4. senesi geldiğinde ise ekonomik verim yani olgunlaşmış meyve verme işlemi başlar. Bodur anaçlar, genellikle klon anaçlardır. Buda doku kültürü gibi vegetatif yöntemlerle çoğaltılabilir özellikleri bulunduğu anlamına gelir. Doku kültürü çoğaltma tekniği sayesinde hastalıksız, virüsten ari, bir örnek bitkiler yetiştirilebilir.

Erken sürede meyve veren ve dilediğiniz her sezonda hasat elde edebileceğiniz ağaçlarınız olması için bodur meyve fidanları oldukça uygundur. Bodur meyve fidanı, her mevsim taze meyvelerin tanıda bakabileceğiniz kısa sürede meyve verebilen fidanlardır.

Bahçecilik işlemlerinde, doğru adımları takip ederseniz emeğinizin karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz. Çoğu meyvede ağaç türü bodur, yarı bodur ve normal olarak farklı sınıflara ayrılır. Ancak esasında yarı bodur ağaç kök tipleri, ağacın boyunu belirlemede geçerli bir unsur değildir. Ancak ağacın iklim ve toprağa, soğuk hava koşullarına uyum sağlaması için yardımcı görevi görür. Yarı bodur meyve fidanının aşıları, klon anaçlar üzerinedir. Klasik anaçlı meyve fidanlarıyla kıyaslandığında daha az taç hacmine sahip olan ve kısa sürede meyve verebilen, bu meyvelerin standart ve daha yüksek kalitede olması, birim alanda daha fazla rekolte elde edebilen fidanlar olmasından kaynaklanır.

Bodur Meyve Fidanı Bakımı

Bodur meyve ağaçlarının boyu ortalama 2-3 metre kadardır. Bununla birlikte 2,5 m’lik bir yer kaplarlar. Kısa boylu olan bu ağaçlar ilaçlama, budama ve meyve toplama işlemi sırasında büyük kolaylık sağlar. Bu meyveler normal boyutlara sahip olduğu gibi, 5 yıl içerisinde düzenli olarak meyve vermeye başlarlar. Ancak kısa ağaçların yaşam süresi de bir o kadar kısadır.

Yarı bodur meyve fidanı da yine 3-5 metre boylarına ve 4,5 metrelik bir çapa ihtiyaç duyan fidanlar arasında yer alır. Yıllık olarak budama yapmak, yarı bodur meyve fidanlarının şekillerini ve boyutlarını korumak adına çok önemlidir. Bir sezon içinde yüzlerce meyve verebilirler. Ancak fidanın dikiminden sonra, olgunlaşmış meyve hasadına kadar 3-5 yıl geçmiş olması gerekir.

Ağaçlar, doğanın insanlara sunduğu en güzel hediye olarak ön plana çıkan bitkilerdir. Bodur fidanlar, her yere sığabilen minimal formaları sayesinde ev ve işyerlerinin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Hangi bodur meyveyi tercih ettiğinize göre farklılık gösteren bodur meyve fidanlarının boyları, ortalama 1, 1,5 metre kadar uzamaktadır.  Ancak boyunun bu kadar uzayabilmesi için meyve fidanın ihtiyaç duyduğu sağlıklı ortam şartlarında yetiştirilmesi gerekir.

Bodur meyve fidanı uygun koşullar sağlandıktan sonra, bakımı ihmal edilmediği takdirde gelişimine sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Ancak mineral ve vitamin takviyesi, bu ağaçların verimli büyüme göstermesini sağlayan en önemli unsurlar arasında yer alır. Yılda bir defa da olsa vitamin takviyesi, bodur meyve fidanları için çok faydalıdır.

Erken sürede meyve veren ve her geçen gün alana daha fazla estetik güzellik katan bodur meyve fidanlarının saksı değişimini düzenli olarak yapmalısınız. 2 yılda bir saksı değişimi yapmak, gerekiyorsa bir boy büyük saksıya geçiş yapmak bodur meyve için çok sağlıklıdır.

Bodur meyve fidanı budama işlemi ekstra hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Özellikle ilkbahar mevsimi geldiğinde, kurumuş ve artık zayıf olan dalları özenli bir şekilde kestiğinizde, sonraki dönemde ağacın nasıl güçlendiğini ve gürleşmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz. Budama yapma işleminde doğru teknikleri kullanmak, bodur fidanın sağlığı açısından dikkat gerektirir. Kestiğiniz her dalın o andan itibaren hava ile temasını kesmeniz ve engellemeniz budama işleminde önemli bir püf noktasıdır.

Bodur meyve fidanları, dikildikten bir sene sonra verimli olmaya başlar. 4. Sene, pik verim seviyesine ulaşır. Ancak bu ağaçların ömrü, geleneksel standart bir ağaca göre çok daha kısadır. 15 yıllık rutin bir ömrü var olan bodur meyve fidanları iyi bakıldığından bahçenin ömrünü olumlu anlamda etkiler. Bodur meyve yetiştiriciliğinin en önemli avantajı, yapılan tüm yatırımların kısa süre içerisinde dönmesi ve birim alanda bakıldığında çok daha fazla verim elde edebilme imkanıdır.

Aradığınız Bodur Meyve Fidanları Çiçek Diyarında

Bodur meyve yetiştiriciliğinde birim olarak alandan elde edilebilecek maksimum verimin arttırılması için, ağaçlar küçültülür ve alandan daha fazla ağaç dikimi sağlanarak verim sağlanır. Ağaçları küçültmek için bodur anaç olmazsa olmazdır. Bodur anaçlar üzerine sadece birim alandan verim arttırmaya yaramakla kalmaz, aynı anda verime yatma yaşını öne çekmeye yararlar. Kaliteyi arttırır, budama, ilaçlama, hasat gibi diğer tüm işlemlerin uygulamalarını kolaylaştırırlar. Bodur meyve fidanları, meyve yetiştiriciliğini çok daha modern bir hale getirir.

Bu anlamda meyve fidanı alacağınız firma seçimi de oldukça önemlidir. Kaliteli üretimler yapan, bodur meyve fidanları hakkında gerekli tüm teknik bilgiyi almanızı sağlayan bir firmadan bodur meyve fidan alışverişi yapmanız da fayda vardır. Aksi takdirde zamandan ve nakitten kaybederken, nitelikli olmayan fidanları bahçenize ektiğinizde herhangi bir verim alamamış olursunuz.

Çiçek Diyarı, uzun yıllardan beri meyve yetiştiriciliği konusunda nitelikli çakışmalar sürdüren ve müşteri memnuniyeti odaklı canlı bitki sunan profesyonel bir firmadır. Aradığınız tüm bitki çeşitlerini rahatlıkla bulabileceğiniz Çiçek Diyarı web sitesini ziyaret ederek meyve yetiştiriciliği yapabilir, yaşam alanlarınızı canlı çiçeklerin müthiş enerjisiyle renklendirebilirsiniz. Çiçek Diyarının sunduğu kalite asla tesadüf değildir. 

Sizde şimdi kolay alışveriş ve üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışını Çiçek Diyarı farkıyla deneyimleyin. Bitkilerin eşsiz güzelliğine gönül rahatlığında tek tıkla sahip olun.

Yazar : Çiçek Diyarı