Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Çiçek Bakımı - Bitki Bakımı - Saksı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Saksı çiçeği bakımında bazı faktörler bulunur. Saksı çiçeğinin ısı ve ışıktan yararlanması gerekir. Az ışık alan yere koyarsanız çiçeğin yaprakları solar. Çok fazla ışık ise çiçeğin canlılığının kaybolmasına neden olur. Yapraklarını dökebilir. Soğuğa karşı dayanıksız olan bazı saksı çiçeklerini pencere kenarlarında ve balkonlarda yetiştirmeyin.

Çiçek Sulama Zamanı Hangi Zamanlarda Olur?

Sulama durumu çiçeğin ihtiyacına göre olmalı. Küçük saksı çiçekleri özellikle suyu hemen emer. Büyük saksı çiçekleri ise suyu daha yavaş emer. Bir çiçeğin gelişim durumu suya ihtiyacını artırır. Hızlı büyüyen çiçeklerin daha fazla suya ihtiyacı var. Kış aylarında çiçeğin büyüme oranı biraz yavaşlar ve daha az su ihtiyacı hissederler. Bitkilerin bazıları nemliyken sulanır bazıları ise toprağı kuruduğunda. Toprağın kuru olup olmadığını parmağınızla test edin. Parmağınızı 2,5 cm toprağın içine batırın. Kuru ise sulama zamanı geldi demek. Kaktüs ve Sukkulent çiçek açmadılarsa kesinlikle sulanmamalı. Hatalı sulamalar sonucunda çiçeği öldürebilirsiniz. Az sulama çiçeğin büyümesini durdurur fazla sulama ise köklerini çürütür. Saksının iyi şekilde süzme sistemi olmalı. Süzme kısmından su geldiğini görmeli ve o zaman su vermeyi bırakmalısınız. Suyun altlık kısmında biriken fazla suyu atın. Musluk suyu kullanıyorsanız, saksı çiçeklerine vermeden önce bir gün dinlendirin. Dar ağızlı bir kap kullanarak çiçekleri sulayın.

Çiçeklere Ne Zaman Gübre Verilmeli?

Çiçekler küçük ya da büyük saksı içerisinde olduklarından topraklarına her zaman gübre koyulması gerekir. Mineral eksikleri çiçeklerin büyümesini engeller. Saksı çiçeklerinde likit gübreler kullanılır. Likit gübreleri sulandırarak saksı çiçeklerine verin. Gübreleme özellikle gelişimini sürdüren çiçeklerde kullanılır. Kış ayında bazı saksı bitkileri çiçek açtığı için kış ayından önce gübrelemeyi yapın. Fazla gübreleme iyi olmaz ve çiçeğe zarar verebilir.

Saksı Değiştirme Zamanı

Saksının değişmesini çiçeklerin sararmaya başladığını gördüğünüz zaman yapmalısınız. Kökler, süzgeç ya da toprağın üstünden çıkıyorsa çiçeğin saksısı değişmeli. Devalı toprak kuruyorsa ya da kökleri üste çıkmışsa zamanını anlarsınız. İlkbahar ayı saksı değişimi için uygun zaman. Değişim yapacağınız saksı daha büyük olmalı.

Yeni Alınan Saksı Çiçeği Bakımı

Yeni çiçek aldığınız zaman ilk başlarda saksıyı ayrı yerde tutun. Mantar bakımını dikkatli yapın. Düzenli şeklide kontrol etmeyi unutmayın. Yapraklarında hastalık varsa hasta olan yaprağı alın. Zararlı böcekler bulunuyorsa çiçeğinizi ılık su ile sulayın. Bu işlemi banyoda yapabilirsiniz. Yaprakları düzenli silerek tozlardan koruyun.
Yazar : Çiçek Diyarı