Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Çiçek Sularken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çiçek yetiştirmek sadece emek ve zaman değil aynı zamanda bilgi de ister. Çok severek satın aldığınız bir saksı çiçeğini yanlış yere koymanız, birkaç günde ölmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden bir çiçek satın aldığınızda özellikle sulanması konusunda da bilgi edinmelisiniz. Her çiçeğin su ihtiyacı farklı olabilir. Hangi periyotla sulamanız gerektiğini mutlaka öğrenin.

Öncelikle çiçek sularken kullandığınız su ne sıcak ne de soğuk olmalıdır. Suyun oda ısısında olmasına özen göstermelisiniz. Olabildiğince musluk suyu kullanmayın. Ülkemizde musluk suları fazlasıyla kireçli bir yapıya sahip. İçmek için kullandığınız su ile sulama yapmanızda fayda olacak. Bu sayede sudaki minerallerden çiçeğinizin de faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

cicek-sularken-dikkat-edilecekler

Çiçek Sularken Yanlış Yöntemi Kullanmayın!

Çiçekler iki yöntemle sulanır. Bunların ilki püskürtme şeklinde sulama tekniği, diğeri ise toprağa dökme şeklindeki sulama şeklidir. Çiçeğinizin türüne göre sulama şekli değişebilir. Bu nedenle hangi çiçeği yetiştirdiğinize bağlı olarak, uygulamanız gereken sulama şeklini de öğrenmelisiniz. Genellikle size bir sulama periyodundan bahsedilir. Ancak toprağı kontrol etmeden asla sulama yapmayın.

Çiçeğin toprağının yaklaşık 1 cm altını elinizle kontrol edin. Eğer bu bölüm kuruysa, çiçeğinizin sulanma vakti gelmiş demektir. Eğer bu bölüm ıslaksa bir süre daha beklemelisiniz. Islak toprağı yeniden sulamanız, çiçeğin köklerinin çürümesine neden olabilir. Az sulamanız da kurumasına sebebiyet verir. Sulama yaparken toprağın tamamına eşit miktarda su ulaştığından emin olmalısınız.

Yazar : Çiçek Diyarı