Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Euphorbia Trigona (Süt Ağacı) Rehberi

Euphorbia Trigona (Süt Ağacı) Rehberi

Sukulentler, gün geçtikçe daha da popüler hale gelmeye devam ediyor. Sebebiyse çok basit. Şık ve ilgi çekici görünüme sahip bu bitkiler, iç mekan dekorasyonlarına rahatça uyum sağlayabildikleri gibi, oldukça da dayanıklı türler! Euphorbia trigona olarak da bilinen süt ağacı da, bakımı kolay ve zarif sukulentlerden biri. Kökeni Afrika’ya uzanan bu göz alıcı bitki, iç mekanlarda rahatça bakılabiliyor ve bu özelliğiyle dünyanın her yerinde çokça tercih ediliyor. Çiçek Diyarı’nın özel olarak hazırladığı süt ağacı rehberi ile siz de evinizin ya da ofisinizin havasını kolayca değiştirebilirsiniz. İşte Euphorbia trigona ile ilgili bilmeniz gereken her şey…

Euphorbia Trigona Özellikleri

  • Kaktüsler ve sukulentler, birbirleri ile en çok karıştırılan bitki türleri. Euphorbia trigona kaktüs gibi görünse de, bilinenin aksine, aslında bir sukulent.

  • Afrika süt ağacı olarak da bilinen Euphorbia trigona, Euphorbia cinsine ve Euphorbiaceae familyasına ait bir bitki türü.

  • Bu familyaya ait bütün türlerde olduğu gibi süt ağacı da kesildiğinde ya da koparıldığında beyaz bir bitki özü salgılıyor. Bu kauçuk sütü çoğunlukla zehirli oluyor ve ciltte tahrişe yol açabiliyor.

  • Euphorbia trigona’nın salgıladığı kauçuk sütü, cilt ve göz ile temas ettiğinde tahrişe sebep olduğu gibi, sindirildiğinde ciddi boyutta gastrik rahatsızlıklara yol açıyor. Bu sebeple, bitkiyi çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde tutmak gerekiyor. 

  • Süt ağacı dış mekanlarda yetiştirildiğinde, boyu 3 metreye kadar uzayabiliyor. Böylece hem ağaç gibi görünüyor hem de şamdan biçimini andıran eşsiz bir şekil ortaya çıkarıyor.

  • Bu gösterişli bitki ile ilgili ilk akla gelen sorulardan bir tanesi, Euphorbia trigona çiçek açar mı sorusu. Euphorbia trigona, park ya da bahçe gibi açık alanlarda bakıldığında, dallarının üzerinde beyaz ve sarı renklerde küçük çiçekler açıyor.

  • Hindistan’da termitlerin oluşturduğu tümseklerden alınan çamurla karıştırılan bitki özsuyu, bıçak ve baltaları bilemek için kullanılıyor.

  • Süt ağacından, Afrika’nın tropikal bölgelerinde ritüeller ve köylerin etrafını korumak amacıyla çekilen çitler için de yararlanılıyor.

Euphorbia Trigona Bakımı

Afrika kıtasının batısına özgü bir sukulent olan Euphorbia trigona bakımı oldukça kolay bir bitki türü. Ağaca benzer dik duruşu ve dikenli yapraklarıyla bu bitki, tüm iç ve dış mekanların dekorasyonuna göz alıcı bir dokunuş katıyor. Afrika süt ağacı da denen bu sukulent, doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık ortamlarda kolayca serpiliyor. İç mekanlarda bakıldığında, Euphorbia trigona bakımı için en ideal yer güneye bakan bir pencere! Yaz aylarında ve havanın aşırı sıcak olduğu dönemler haricinde, tamamen güneşli bir iç mekan da bitki için gayet uygun.

Euphorbia trigona bakımı için en önemli konulardan bir tanesi de, ortam sıcaklığı. Kuraklığa karşı yüksek bir toleransı bulunan bu bitki, kuru ve çorak iklimlerde rahatlıkla hayatta kalabiliyor. Çok yüksek sıcaklıkları da tolere edebilen süt ağacı için en tehlikeli durum ise soğuk havalar. 10 dereceden düşük ortam sıcaklığı, bitkinin gelişiminin önünde büyük bir engel. Eğer bitkinizi sıcak bir yaz ayında büyütmeye çalışıyorsanız, onun için doğrudan güneş almayan ve kısmi olarak gölgeli bir alan belirlemeniz gerekiyor.

Euphorbia Trigona Nasıl Sulanır?

Euphorbia trigona, Afrika kıtasına özgü olması sebebiyle, yoğun sıcaklığa ve güneş ışığına dayanıklı bir yapıya sahip. Ancak sanılanın aksine, kaktüs değil de bir sukulent türü olduğu için, tamamen susuz bir durum ona hiç uygun değil. İlkbahar ve yaz aylarında, bitkinizin toprağını hafif nemli tutmanız yeterli. Tekrar sulama yapmadan önce, toprağın tamamen kuruduğundan da emin olmanız gerekiyor.

Euphorbia trigona sulama konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta da, fazla sulama yapmamak. Bitkinin sırılsıklam bir toprakta ya da doğrudan su içerisinde durması, köklerinin çürümesine yol açabiliyor. Tüm sukulentler gibi süt ağacı da yüksek drenajlı bir saksıya ihtiyaç duyuyor. Kumla karıştırılmış klasik bir toprak karışımı, yüksek drenaj sağladığı için, bitkiye oldukça uygun.

Euphorbia Trigona Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Görenleri kendisine hayran bırakan bu bitki, akıllara Euphorbia trigona kaktüs nasıl çoğaltılır sorusunu getiriyor. Neyse ki bu sorunun da cevabı oldukça basit. Süt ağacının dalından temiz bir makas kullanarak dikkatlice kestiğiniz bir filiz ile çoğaltma işlemi yapmak mümkün. Kestiğiniz filizin bitki özünün akmasını ve kesiğin iyileşmesini bekledikten sonra, filizi turf ve kum karışımı bir toprağa ya da perlit dolu bir saksıya ekebilirsiniz. Bu zarif sukulentin en büyük avantajı, çoğaltma işleminden sonra hızlıca kök salması. Eğer bitkinizin üzerinde yeni yaprakların oluştuğunu görüyorsanız, işlemin başarıyla sonuçlandığından da emin olabilirsiniz!

Euphorbia Trigona Saksı Değişimi

Süt ağacının hızlı büyüme gösterdiği durumlarda ve mevcut saksının artık yeterli gelmediği fark edildiğinde, saksı değişimi yapılması tavsiye ediliyor. Çoğu Euphorbia trigona, her iki yılda bir saksı değişimine ihtiyaç duyuyor. Ancak saksı değişimini bahar aylarında yapmak önemli! Ne yazık ki süt ağacı büyüdükçe, saksı değişimi yapmak da zorlaşabiliyor. Böyle bir durumda yapılacak en akıllıca şey, her ilkbaharda saksıdaki toprağın yüzeyinden birkaç santimetre kadar toprağı tazesiyle değiştirmek.

Euphorbia Trigona Nasıl Budanır?

Süt ağacı, diğer sukulent türlerinde olduğu gibi, budamaya ihtiyaç duymayan bir bitki türü. Bu durumda da Euphorbia trigona budama işlemi yalnızca kişisel bir tercih. Ancak zarar gören dalları ve yaprakları budamak, nadiren de olsa gerekli olabiliyor. Bu durumda, keskin ve temiz bir makas kullanarak zarar görmüş dalları 3-5 santimetre aşağıdan kesmek gerekiyor. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, budama işlemi gerçekleştirirken eldiven giymek! Normal şartlarda, kesilen dal birkaç gün içerisinde iyileşiyor ve yeni bir dal büyümeye başlıyor.

Euphorbia Trigona Hastalıkları

Euphorbia trigona’nın en büyük avantajı, hastalıklara ve böceklere dayanıklı olması. Bitkinize iyi baktığınız ve fazla sulamadan kaçındığınız sürece, hastalıklardan korkmanıza gerek yok! Ancak ilgi gösterilmemiş ve zayıflamış süt ağacı, nadiren de olsa pamuklu bitlerin istilasına uğrayabiliyor. Bu durumla karşılaşıldığında, bir miktar alkol dökülmüş bir kağıt mendille, bitleri temizlemek mümkün. Eğer durum çok ciddiyse, doğal bir bitki ilacı ile de böceklerden kurtulunabilinir.

Süt Ağacı Zararları

Euphorbia trigona ya da bilinen diğer adıyla süt ağacı, dünyanın en geniş bitki familyalarından bir tanesine ait. Binlerce türden oluşan Euphorbiaceae ailesinin bilinen bir özelliği ise bazı türlerinin oldukça zehirli olduğu. Kolay bakımı ve ilgi çekici görüntüsüyle evlerimizde de kendine yer edinen euphorbia trigona da bu zehirli türlerden bir tanesi. Süt ağacı zararları çok ciddi sonuçlar doğurmasa da, bitkiye karşı dikkatli olmayı gerektiriyor.

Euphorbia trigona’nın salgıladığı bitki özü, maruz kalındığında cildi güneş ışığına duyarlı hale getiriyor ve cilt yüzeyinde kabarmalara yol açıyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, bölgeyi su ve sabunla yıkamak gerekiyor. Bitkinin zehirli özü, gözler ile temas ettiğinde göz iltihabına ve hatta körlüğe de sebep olabiliyor.

Euphorbia Trigona Fiyatı

Bulunduğu her ortamı enerjisi ve şık görünümüyle güzelleştiren Euphorbia trigona, boyutuna göre değişen fiyatlarla karşımıza çıkabiliyor. Euphorbia trigona fiyatı seçeneklerine Çiçek Diyarı aracılığıyla ulaşılabiliyor.

Yazar : Çiçek Diyarı