Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Frezya Çiçeği Anlamı

Frezya Çiçeği Anlamı

Kökeni Güney Afrika’ya dayanan ve ülkemizde süsen olarak da bilinen Iris familyasına ait frezya çiçeği, belki de görebileceğiniz en zarif çiçeklerden biri! Güzel kokusuyla da baştan çıkarıcı bir özelliğe sahip olan bu çiçeğin, en çok da gelin çiçeği olarak tercih ediliyor olması şaşılacak bir durum değil. Narin çiçekleri ve turunçgillere benzer kokusuyla frezyaya, çiçekçiler sayesinde her sezon erişilebiliyor. Peki, farklı renklerde çiçeklere sahip olan ve yaklaşık 20 alt türü olan frezya çiçeği, hangi anlamları taşıyor?

Frezya Çiçeği Anlamı Nedir?

Güzeller güzeli frezya çiçeğine tarih boyunca pek çok anlam atfedilmiş. Frezya çiçeği, en çok şu anlamları taşıyor:

 • Masumiyet

 • Düşüncelilik

 • Güven

 • Arkadaşlık

 • Nezaket

Frezya Çiçeğinin İlgi Çekici Hikayesi

Iris familyasına ait frezya çiçeği, oldukça köklü bir geçmişe sahip. Danimarkalı botanikçi Christian Friedrich Ecklon tarafından ilk olarak 1866 yılında keşfedilen frezya çiçeği, ismini ünlü Alman bitki bilimci Friedrich Freese’den alıyor. Çiçeği keşfeden ünlü botanikçinin, dostluklarını kutlamak amacıyla en yakın arkadaşının ismini verdiği frezya çiçeğinin anlamı da böylece kendiliğinden oluşuyor. Frezya çiçeği anlamının arkadaşlık olmasının, Ecklon ve Freese arasındaki dostluğu onurlandırdığına inanılıyor.

Frezya çiçeğine, taşıdığı özel koku nedeniyle de değer veriliyor. Çiçeğin hoş kokusu; kozmetik ürünler, sabun ve şampuanların yapımında, hatta kokulu mum ve parfümlerde bile kullanılıyor. Güven ve huzur anlamı taşıyan bu çiçeğin kokusunun aynı zamanda stresi azalttığı ve rahatlama sağladığı da biliniyor.

Frezya Çiçeği Anlamı ve Sembolizmi

 • Frezyalar, tüm dünyada en popüler gelin çiçeklerinden biri. Düğün dekorasyonlarına hoş bir renk ve koku katan bu zarif çiçekler, çoğunlukla gelin buketlerinde kullanılıyor. Bu bağlamda frezya çiçeği anlamı, gelinin masumiyetini ve saflığını temsil ediyor.

 • Frezya çiçeği, aynı zamanda teşekkür ve minnet duygularını ifade etmek için de çokça tercih ediliyor.

 • Victoria devrinde İngiltere’de çiçekler, sözlerle anlatılamayan gizli mesajları iletmek için kullanılırmış. Frezya çiçeğinin o dönemden bugüne kadar değişmeyen bir anlamı da güven.

 • ABD’de ise frezya çiçeği yedinci evlilik yıldönümü için bir sembol olarak kullanılıyor.

 • Her şeyin sayısal bir düzene bağlı olduğunu savunan ve eski bir öğreti olan Numeroloji’ye göre frezya çiçeği, 9 rakamını işaret ediyor. Bu da bencil olmama durumunu ve sorumluluk duygusunu temsil ediyor.

Frezya Çiçeğinin Renkleri ve Anlamları

Çokça beğenilen ve tercih edilen bir çiçek türü olmaları sebebiyle frezyalar, melezleme yöntemiyle çeşitlendirilmişler. Bugün 1400’den fazla alt türe sahip bir kültür bitkisi olarak frezya çiçeği, kırmızıdan sarıya ve beyaza kadar pek çok farklı renkte üretilebiliyor. Frezya çiçeği anlamı genel olarak güven ve masumiyet olsa da, bazı frezya renkleri spesifik anlamlar taşıyor.

 • Beyaz frezyalar saflığı ve masumiyeti temsil ediyor. Gelinin saflığını ve çift arasındaki güveni simgeleyen frezya çiçeği, bu sebeple düğünlerin en çok tercih edilen çiçeği oluyor.

 • Farklı renklerde frezyalardan oluşan buketler, arkadaşlığın ve ince düşünceli olmanın sembolü. Bu sade ve narin çiçekler, bu yönleri sayesinde aile üyeleri, arkadaşlar ve hatta iş arkadaşları için de mükemmel bir hediye seçeneği!

 • Pembe frezya çiçeği, anne sevgisini ifade ediyor ve Anneler Günü’nde annelerimizi sevindirmek için oldukça uygun bir çiçek.

 • Sarı frezya çiçeği ise huzuru, yenilenmeyi ve dostluğu simgeliyor.

 • Her çiçek türünde olduğu gibi frezya çiçeğinde de kırmızı, tutkunun rengi. Bu göz alıcı çiçek bu yönüyle, bir Sevgililer Günü klasiği olan kırmızı güllere alternatif!

Yazar : Çiçek Diyarı