Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Gelinlerin Çiçek Atma Adeti

Hemen her ülkede uygulanan düğünde gelinin çiçeğini atması ile ilgili pek çok rivayet bulunuyor. Ülkemizde de uygulanan gelinlerin çiçek atma adeti düğünün sonlarına doğru yapılır. Gelinin bekar olan kız arkadaşları birkaç metre ileride olmak kaydıyla gelinin arkasında sıralanır. Gelin, arkasını dönük bir şekilde çiçeği kızlara doğru fırlatır. Gelin çiçeğinin yakalayan kızın ilk olarak evlenecek kız olduğuna inanılır.

Artık bir gelenek olmaktan çıkan ve adeta bir ritüele dönüşen gelinlerin çiçek atma adeti nedeniyle artık gelinler iki adet çiçek yaptırıyor. Bu çiçeklerin bir tanesini düğün sonunda arkadaşlarına atıyor, diğerini ise düğünden kalan bir hatıra olarak saklıyor. Peki, bu gelenek nasıl ortaya çıktı? Aslında kökeni 11ç yüzyıla uzanıyor.

gelin-el-buketi

Gelin Çiçeği Atma Adeti Nasıl Ortaya Çıktı?

Ortaçağ döneminde düğün sona erdiğinde gelinin arkadaşları gelini kovalamaya başlardı. Amaçları ise gelinliğinden bir parça almaktı. Gelinlikten ilk parçayı koparan kızın yakın zamanda evleneceği düşünülürdü. Elbette bu gelenek nedeniyle gelinlikler düğün sonunda paramparça olurdu.

Sonrasında ise gelinliklerin gelin tarafından saklanmak istenmesi nedeniyle gelinlik yanlarında getirdikleri bir beyaz bez parçasını arkadaşlarına atmaya başladı. Sonrasında bu bez parçası güzel bir çiçeğe dönüştü. Şimdi ise halen dünyanın hemen her ülkesinde bu ritüel yaşatılmaya başlandı. Ancak gelinler bir adet çiçek yerine düğün boyunca ellerinde tuttukları çiçeklerini arkadaşlarına atıyor. Bu buketi kapan kız da evlenene dek gelin çiçeğini saklıyor.

Yazar : Çiçek Diyarı