Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Gelinlerin Çiçek Atma Adeti Nereden Gelir?

Sadece Türkiye?de değil, tüm dünyada uygulanan bir ritüel olan gelinlerin çiçek atması, aslında düğünlerin en eğlenceli kısımlarından biridir. Peki, gelinlerin çiçek atma adeti nereden gelir hiç merak ettiniz mi? Bu adet aslında 13. Yüzyıldan kalma bir inanışın günümüz dünyasına yansımasıdır. O dönemde gelinin bekar olan arkadaşları düğünün sonunda gelini kovalayarak gelinliğinden bir parça koparırlardı.

Nedeni ise gelinin evlendiği için çok şanslı olduğu ve bu şansın kendilerine de geçmesi için gelinin kıyafetinden bir parça alabilmekmiş. Bu parçanın kendilerine şans, bereket ve doğurganlık getireceğine inanılırdı. İşte bu ritüel ve inanış gelinlerin çiçek atma adeti nereden gelir sorusunun da yanıtı oluyor.

gelin-cicekleri

Gelinliğin Parçası Nasıl Gelin Çiçeğine Dönüştü?

Elbette gelinlikler o dönemde paramparça olduğundan saklanamıyormuş. Zamanla bu ritüel yerini gelinlerin bir bez parçası atması şekline dönüşmüş. Gelinliğinin parçalanmasını istemeyen gelinler, başka bir kıyafetlerini parçalara ayırarak bekar arkadaşlarına atmaya başlamış. Hatta ilk parçayı kapan kişinin, gelinden sonra ilk evlenecek kişi olduğuna inanılırmış.

İlk parça kapıldıktan sonra, diğer parçalara ilgi azalmaya başlamış ve zamanla sadece tek bir bez parçası atılmaya başlanmış. İşte bu şekil günümüz dünyasında mevcudiyetini koruyor. Ancak bez parçası değil, gelin el çiçeği atılıyor. Gelin el çiçeğinin atılması, bez parçasından daha şık bir ritüel olduğu aşikar. Ayrıca dünyanın hemen her ülkesinde uygulanıyor olması da, beğenilen bir ritüel olduğu gerçeğini doğruluyor.

Yazar : Çiçek Diyarı