Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Guzmanya Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalı?

Ender güzellikle bitkilerden biri olan guzmanya hem evlerde hem de ofislerde tercih edilen saksı çiçekleri arasında yer alıyor. Uzun yaprakları ve nadide zarafette çiçeği ile muhteşem bir görünüm sergileyen guzmanya bitkisi bakımı itina isteyen bitkilerdendir. Hediye olarak sevdiklerinize gönderebileceğiniz bu sıra dışı bitkinin bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor.

Guzmanya Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Guzmanyanın doğrudan güneş ışığı istediği bilgisi doğru değil. Öncelikle bu bitkiyi asla güneşe koymamanız gerektiğini bilmenizde fayda var. Net bir şekilde gün ışığı alan ancak güneş ışınlarının ulaşmadığı bir yerde konumlandırmanız gerekiyor. Aksi halde sadece birkaç gün içerisinde bitkinin yapraklarında kırışma ve sonrasında solma meydana gelecektir. [caption id="attachment_656" align="aligncenter" width="700"]2li guzmanya 2li guzmanya[/caption] Hava akımlarından uzak tutulması gereken bitkiler arasında yer alan guzmanyanın vantilatör, klima gibi iklimlendirme aygıtlarının karşısında olmaması gerekir. Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı bit bitki olmadığını da bilmenizi isteriz. İdeal oda ısısında olması gerektiğinden balkon ya da teras gibi alanlarda bakımı yapılamayan bir çiçektir.

Yılda 1 Kez Vitamin ve Mineral Desteği Şart

Bu bitki topraktaki vitamini ve minerali fazlasıyla kullanarak canlı kalabiliyor. Bu nedenle pek çok saksı bitkisinden farklı olarak yılda bir defa vitamin ve mineral desteği yapılması gerekir. Aynı zamanda 2 ila 3 yılda bir saksı ve toprak değişimi yapılması da gözden kaçırılmaması gereken hususlar arasında yer alıyor. Bu bitki kış mevsiminde daha az suya ihtiyaç duyar. Ancak yaz aylarında susuz kalmaması için toprağındaki nemin düzenli kontrol edilmesi gerekir. Sulama yaparken de toprağın tamamının aynı oranda ıslandığından emin olmalısınız. Son olarak bitkiyi konumlandırdığınız yerde yaprakların herhangi bir cisimle temas etmediğinden de emin olun. Şayet tüm bunlara dikkat edilirse bu nadide bitki uzun yıllar güzelliğini sizinle paylaşacaktır.
Yazar : Çiçek Diyarı