Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Hanımeli Çiçeği Özellikleri, Anlamı ve Bakımı

Hanımelinin kökeni Avrupa’ya uzanmaktadır. Sarmaşıklar sınıfına giren hanımeli çiçeği özen isteyen bir bitkidir. Hassas olmasına rağmen soğuklara karşı da oldukça dayanıklı bir çiçektir. Bu yazımızda hanımeli çiçeği özellikleri, anlamı ve bakımı konusunda size bilgi vereceğiz.

Hanımeli Çiçeği Anlamı

Hanımeli çiçeğinin bilimsel adı lonicera periclymenum olarak bilinmektedir. Yaklaşık 200 civarında farklı türü olan hanımeli çiçeği oldukça zarif bir görünüme sahiptir. Üstelik hoş kokuludur. Bunun yanı sıra görünümüyle de birçok ortamda göze de hitap etmektedir. Bahçelerde, balkonlarda hanımeli çiçeği ile harika bir görünüm elde edebilmek mümkün.

Peki “Hanımeli çiçeği anlamı nedir?” Hanımeli çiçeği, bağlılığı ifade etmektedir. Yani siz birine hanımeli hediye ettiyseniz ya da birisi size hanımeli çiçeği aldıysa aranızdaki bağlılığı belirtmek istemiştir diyebiliriz. Söz konusu bağlılık olunca, hanımeli çiçeği sevgiyi ve sadakati de sembolize etmektedir. Bunun yanı sıra uzun yıllar önce hanımeli çiçeğinin uğur getirdiğine de inanılırmış. Böylece birçok evde ya da bahçelerde hanımeli çiçeği yetiştirilmekteydi. Bahçelerinizi ve evlerinizi renklendirecek hanımeli çiçeği seçeneklerine Çiçek Diyarı’ndan ulaşabilirsiniz. Bu narin ve gösterişli çiçek ile hem kendinizi hem sevdiklerinizi şımartabilecek bir tercih yapabilirsiniz.

Hanımeli Çiçeği Bakımı

Hanımeli çiçeği bakımı aslında kolaydır. Hanımeli, güneşe doğru uzamaya meyillidir. Çiçekleri bolca güneş istemektedir. Çalılı ve sarmaşık bir formda olduğu için fazla miktarda güneş ışığı isteyebilmektedir. Her ne kadar kapalı yerlerde yetiştirilebilse bile hanımeli çiçeği açık havayı da sevmektedir. Bu yüzden çiçeğin bakımına dikkat ediyor ve çiçeğe evde bakıyorsanız hanımeliyi sıklıkla güneşe çıkartmanızda fayda var. Bakımı kolay ve keyifle büyüteceğiniz bir hanımeli sahibi olmak istiyorsanız Çiçek Diyarı’nı ziyaret ederek yaşam alanlarınız için gösterişli hanımeli seçimleri yapabilirsiniz. Bakımının kolay olması sebebiyle de uzun süre çiçeğinizi yaşatabilirsiniz.

Hanımeli toprak tercihi konusunda ılımlı bir çiçektir. Toprak tercihi pek olduğu söylenemez. Ama genellikle nemli topraklar hanımeli için idealdir. Hatta iyi drenaj sağlanan topraklarda oldukça güçlü bir şekilde yetişebilmektedirler. Hanımeli bakımında toprak kurudukça sulamasının yapılması gerekmektedir. Böylelikle çiçeğinizi daha sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz. Özellikle sık sık çiçeklenen bir hanımeli yetiştiriyorsanız sulama konusunda hassas davranmakta fayda var. Aksi durumda eğer su takviyesine ihtiyacı olduğu halde yeterli miktarda sulanmazsa çiçekler solabilmektedir. Tabi sulama konusunda da aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Yeteri kadar sulama yapılırsa ve kaliteli bir toprak seçimi olursa farklı bir besin takviyesine gerek olmadan hanımeli çiçeğini büyütmek mümkün. Hanımeli çiçek türünün ilkbahar aylarında başından itibaren sonbahar ayı bitene kadar sürekli olarak sulanması gerekmektedir. Tabi sulama işlemin toprak nemli kalacak şekilde yapılması gerekmektedir. Aşırı bir şekilde sulama işlemi yapılmamalıdır. Bunun yanı sıra hanımeli çiçeği için özellikle korunaklı olan yerler seçilmelidir. Çiçeğinizi korunaklı bir yerde konumlandırdığınız sürece sert rüzgarlara karşı da korumuş olursunuz.

Hanımeli Çiçeği Budama

Söz konusu hanımeli çiçeği ise budama konusunda herhangi bir mevsim belirtmek doğru olmayacaktır. Sonbahara kadar çiçek açan bir bitki olduğu için mümkün olan en uygun zamanı beklemek gerekmektedir. Üstelik budama işlemi hanımelinin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı türler için bu dönem farklı olabilir. Çünkü kimi hanımeli yalnızca ilkbahar aylarında çiçek açarken, kimi hanımeli çeşitleri ise sonbahara kadar çiçeklenebiliyor.

Hanımeli çiçeğinin budanabilmesi için çiçeklerinin dökülmeye başlamasını beklemek doğru olacaktır. Yalnız bu işlem kış mevsiminin bitimine kadar bitmelidir. Budanan hanımeli çiçeği her zaman daha sağlıklı ve daha gösterişi bir görünüme sahip olacaktır. Bunun tam aksine budanmayan hanımeli çiçeği ise daha az çiçekli ve bir o kadar cansız bir şekilde görünecektir.

Hanımeli zamanında budandığı takdirde bir sonraki sene daha fazla çiçeklenmiş ve canlı bir şekilde boy gösterecektir.

Hanımeli Çiçeği Çoğaltma

Hanımeli çiçeği yetiştiren kişilerinin çoğunluğunun sorduğu sorulardan biri “Hanımeli çiçeği nasıl çoğaltılır?” Hanımeli çiçeği kolay çoğaltılabilecek özelliklere sahiptir. Çiçeğe bakım yaparken olgunlaşmış dalları budama makası yardımı ile keserek, toprağa dikmek gerekmektedir. Eğer bu işlemi yaz mevsiminde yaparsanız hanımelinin büyümesi için iyi bir adım atmış olursanız.

Hanımeli çiçeğini çoğaltmak için bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntemde çoğaltma işlemi daldırma yöntemi ile yapılmaktadır. Diğer işlemde olduğu gibi hanımelinin yine olgunlaşmış dallarından biri seçilmelidir. Seçmiş olduğunuz dalı bu kez kestikten sonra dikmek yerine, dalı doğrudan toprağa geçirmek gerekmektedir. İşlemin üzerinden 3-4 hafta geçtikten sonra işlem yaptığınız dalın filizlenmeye başladığını göreceksiniz. Çiçeğiniz tam anlamıyla filizlendikten ve kök verdikten sonra budama makası yardımı ile bu dalı keserek dikebilirsiniz.

Hanımeli Çiçeği Neden Kurur?

Her ne kadar hanımeli çiçeğinin bakımı kolay olduğunu söylesek de bazı uygun olmayan şartlar altında yaşamaya maruz kaldığında çiçekte kurumalar meydana gelebilir. Hanımeli, soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı bir bitki olsa da bazen hava şartları çiçeğin kurumasına da neden olabilir.

Uzun yağışlı dönemler hanımeli çiçeğinin köküne zarar verebilmektedir. Ve fazla nem miktarından kaynaklı olarak toz şeklinde küfler oluşabilir, bu da çiçeğin çürümesine neden olabilmektedir. Buna karışın hanımeli çiçeği aşırı kuraklığa maruz kalırsa yaprakları sararmaya başlayabilir. Ve çiçeğin kök kısmı da gerektiği kadar su alamayacağı için kurumaya başlayabilir.

Hanımeli çiçeği farklı hastalıklardan sebep de kuruyabilir. Genellikle üç mantar hastalığından zarar görebilen hanımelleri kurum mantarı, ramulariasis ve toz şeklindeki küflerden olumsuz etkilenebilmektedir. Toz şeklindeki küfler çiçeğin meyve vermesini azaltmaktadır. Hatta yapraklarında beyaz renkli çiçeklenmeler görülebilir ve ardından bitki kuruyarak, ölür. Ramulariasiste de meyvelerde azalma görülürken, çalı kısımlarında da kuruma gözlenmektedir. Kurum mantarı hastalığında ise meyvelerde olgunlaşma olmayacağı gibi yaprak kısımlarında lekeler görülebilmektedir.

Yazar : Çiçek Diyarı