Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Kokina Çiçeği

Kokina Çiçeği 

Kokina çiçeği, özellikle de yılbaşı zamanının yaklaşması ile birlikte pek çok yerde gördüğümüz ancak adını çoğumuzun bilmediği bir çiçek. Bazılarımızın yalnızca yeni yıl partisi dekorasyonlarından tanıdığı yılbaşı çiçeği kokina, sofra düzenlemeleri ve sunumlarda da çokça kullanılıyor. Yemyeşil yapraklarının arasında bulunan ve kırmızı boncuklara benzeyen çiçekleriyle kokinanın bu kadar popüler bir dekorasyon ürünü olmasında ise elbette şaşılacak bir şey yok. Asıl ilginç olan ise kokina çiçeği bakımının oldukça kolay ve zahmetsiz olması!

Peki kokina çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kokina çiçeği ne zaman çıkar? Kokina çiçeği anlamı ve arkasındaki ilginç hikaye nedir? Kokina çiçeği efsanesi gerçek mi? Kokina çiçeği nerede yetişir? İşte kış aylarında, özellikle de yılbaşı döneminde, evlerden mağazalara tüm iç ve dış mekanları süsleyen bu büyüleyici çiçek ile ilgili merak edilen soruların cevapları…

Kokina Çiçeği Anlamı ve Kökeni

Yılbaşı çiçeğinin aslında hemen hemen herkes tarafından bilindiğini ancak bu sevimli bitkinin adının kokina olduğunu çoğumuzun çok geç öğrendiğini söylemek yanlış olmaz. Yılbaşı yaklaştığında sokaklarda ve mağazalarda sürekli gördüğümüz bu zarif ve şirin bitkinin ismi, Yunancada aslen “kırmızı” anlamına gelen “kokino” kelimesinden geliyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa ve Asya topraklarına özgü olan bu çiçek, ülkemizde halk arasında “tavşan memesi” ismi ile de biliniyor.

İster İnan İster İnanma: Kokina Çiçeği Efsanesi

Kokina bitkisi yalnızca ülkemizde değil, dünyada da yılbaşı çiçeği olarak biliniyor. Bunun sebebi elbette önce Hristiyan toplumlarda geleneksel olarak noel ile, sonra da tüm dünyada yılbaşı ile özdeşleşen kırmızı ve koyu yeşil renklerinin mükemmel uyumuna sahip olması. Daha az bilinen şey ise, kokina çiçeği efsanesi! Ne zaman başladığı bilinmeyen bu efsaneye göre yeni yıla girmeden önce eve kokina çiçeği almak, kişiye şans ve eve de bereket getiriyor.

Bu efsaneyi bir adım öteye taşıyan bir diğer inanç ise, eve alınan yılbaşı çiçeğinin yapraklarının ve meyvelerinin bir yıl boyunca hiç solmaması durumunda kişinin ev satın alabileceği inancı! Bu özellikleri sayesinde kokina çiçeği, efsanelere inanmasa da eski hikayeleri ve gelenekleri yaşatmaktan keyif alan çiçek severler için en ideal bitkilerden bir tanesi. 

Kokina Çiçeği Ne Zaman Çıkar?

Kokina çiçeği ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan kokina çiçeği ne zaman çıkar sorusuna,  “Kasım ve Aralık aylarının gelişi ile” diyerek cevap vermek yanlış olmaz. Ancak bu sorunun doğru cevabı, aynı zamanda kokina çiçeği nerede yetişir sorusunun cevabında gizli. Güney Avrupa ve Avrasya bölgelerinde yetişen Kokina çiçeği, İstanbul’da ormanlarda bile görülebiliyor. Boyu bir metreyi aşmayan bu bitki, -20 dereceye kadar dayanıklı ve dolayısıyla bu şirin bitki ile pek çok mevsimde karşılaşmak mümkün.

Çok Pratik: Kokina Çiçeği Bakımı

Kokina çiçeği, çoğumuzun düşündüğünün aksine, tek bir bitkiden oluşmuyor. Bu zarif ve dekoratif çiçek, “silcan” denilen kırmızı meyveler ile “tavşan memesi” de denilen kokina dallarının el yardımıyla bir araya getirilmesiyle oluşturuluyor. Yeni yıla dair umutlarımızı ve dileklerimizi simgeleyen yılbaşı çiçeği kokina, bir araya getirilmesi zor ve zahmetli parçaları ile güzel şeylerin emek istediğinin de kanıtı adeya. Tavşan memesinin sivri ve keskin yaprakları cilde zarar verebiliyor. Silcan meyveleri ise salkım olarak değil tek tek bulunduğu için, yılbaşı çiçeği kokinayı oluşturmak çok da kolay bir iş değil. Birleştirilmesi bu kadar zor parçalardan oluşması ve “Denemekten zarar gelmez” diyenlerin ilgisini çeken kokina çiçeği efsanesi sebebiyle, kokina çiçeği bakımı da merak konusu.

Yılbaşı çiçeği kokinanın yapraklarının yeşil rengini ve meyvelerin kırmızı rengini uzun süre korumasını sağlamak için, çiçeğin bulunduğu ortamın ısısı oldukça önemli. Kokina çiçeği, özellikle kış aylarında tercih edildiği için, radyatör ya da soba gibi ısı kaynaklarının yakınına yerleştirilmemesi gereken bir bitki. Yine aynı şekilde, çok soğuk ortamlar da bu hassas çiçek için ideal değil. Tavşan memesi meyveleri, kızılcık benzeri oldukça dayanıklı meyveler. Bu meyvelerle kontrast oluşturan koyu yeşil dalları uzun süre taze tutmak için de bu dalları haftada bir kez bir gün boyunca suda bekletmek yeterli. 

Yazar : Çiçek Diyarı