Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Şakayık Çiçeği Anlamı

Şakayık Çiçeği Anlamı

Büyük, tüy gibi yumuşak ve mis kokulu çiçekleriyle geniş bir renk skalasına sahip olan şakayık, tüm dünyada en popüler çiçek türlerinden bir tanesi. Çoğumuzun favori çiçeği olan şakayık çiçeği anlamı ile de diğer bitki türlerinden ayrışıyor. İşte tarihinden sembolizmine, farklı renk seçeneklerinden ilginç gerçeklere, şakayık çiçeği anlamı ile ilgili merak edilen her şey…

Şakayık Çiçeğinin Tarihi

Şakayık çiçeğinin tarihi, milattan 1000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Bu da günümüzden yaklaşık üç bin yıl önce de şakayık çiçeğinin yetiştirildiği anlamına geliyor! İlk başlarda Çin’in ihtişamlı bahçelerinde ortaya çıkan bu zarif çiçek, günümüzde güçlü bir çiçek üreticisi olan Japonya’ya 8. yüzyılda ulaşıyor. Çiçeğin ağrı kesici özelliği, o dönemlerde oldukça popüler olmasının da sebeplerinden biri. Şakayık çiçeğinin Avrupa ülkelerine ulaşması 1800’leri buluyor ve göz alıcı güzelliği sebebiyle oldukça popüler olması da kaçınılmaz oluyor. çiçek, o tarihten itibaren, tüm Avrupa ve Kuzey Amerika bahçelerinde sergilenmeye başlıyor.

Mitolojide Şakayık Çiçeği

Gösterişli ve zarif şakayık çiçeğinin botanik bilimindeki ismi olan Paeonia ismini nereden aldığı ile ilgili pek çok farklı hikaye var. Bu hikayelerden en popüler olanı ise Yunan mitolojisine dayanıyor. Mitolojinin birbirleriyle amansız bir mücadele içerisinde olan ünlü tanrıları Herakles ve Pluto’yu da içeren bu öykünün, çiçeğe ismini verdiği düşünülüyor. Paeon, bu savaşta yaralanan Pluto’yu iyileştirmek için şakayık kökünden bir öz kullanıyor. Kendi öğrencisinin bu tıbbi başarısını kıskanan Asklepios ise Paeon’u öldürüyor. Hikayenin sonunda Zeus Paeon’u buluyor ve onu Paeonia’ya, yani şakayık çiçeğine çeviriyor.

Şakayık çiçeği anlamını oluşturan bir başka mitolojik hikayede ise Apollo, Paeonia isimli bir periye aşık oluyor. Bunu öğrendikten sonra kıskançlıkla kendinden geçen Afrodit, Paeonia’yı bir çiçeğe çeviriyor ve böylece şakayık çiçeği ortaya çıkıyor.

Şakayık Çiçeği Anlamı ve Sembolizm

Şakayık çiçeği tüm dünyada pek çok farklı anlam ve sembole sahip. Belki de çiçeği bu kadar popüler kılan şeylerden bir tanesi de bu! İşte şakayık çiçeğinin bazı anlamları…

  • Şakayık çiçeği, orman perisi Paeonia’nın hikayesi sebebiyle, utangaçlığı ve mahçupluğu sembolize ediyor.

  • Aynı hikaye sebebiyle, Viktorya döneminde şakayık çiçeğini koparmanın ya da sökmenin kötü şans getirdiğine inanılıyor.

  • Şakayık çiçeği Çin’de çiçeklerin kralı olarak görülüyor. Ayrıca zenginliği ve bolluğu temsil ettiği için Çin yeni yılı kutlamalarında çokça tercih ediliyor.

  • Bu zarif çiçek, Japonya’da cesaretin, gururun ve iyi şansın sembolü.

  • Tüm dünya genelinde şakayık çiçeği refahı, iyi şansı, sevgiyi ve onuru temsil ediyor.

Arkasındaki tüm bu anlam ve sembolizm de şakayık çiçeğini yeni evlenen çiftler, yeni doğum yapmış anneler ya da yeni bir işe başlayan arkadaşlar için en ideal hediyelerden biri yapıyor.

Renklerine Göre Şakayık Çiçeği Anlamı

Tüm çiçek türlerinde olduğu gibi şakayık çiçeği de farklı renklerde farklı anlamlar ifade edebiliyor. Bu durum da bu zarif çiçeği daha cazip bir hediye seçeneği haline getiriyor.

  • Beyaz Şakayık: Beyaz şakayık çiçeği, mahcubiyeti sembolize ediyor. Bu sebeple de özür mahiyetinde bir hediye için beyaz şakayık çiçeği en anlamlı hediye! 

  • Pembe Şakayık: Pembe renkteki şakayık çiçeği, refahı ve iyi şansı temsil ediyor. Bu çiçeğin dünyanın en popüler gelin çiçeklerinden olmasına şaşmamak gerek!

Kırmızı Şakayık: Diğer çiçeklerdeki gibi şakayık çiçeğinde de kırmızı, aşkın ve tutkunun rengi. Dolayısıyla, romantik ilişkilerde sevgililer günü ya da yıl dönümleri gibi özel günleri kutlamak için kırmızı şakayık çiçeği en ideal seçenek!
Yazar : Çiçek Diyarı