Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Şans Bambusu Bakımı ve Çoğaltma

Bambu çiçek bakımı diğer bitkilere göre oldukça zahmetsizdir. Evde, iş yerinde, birçok ortamda yetiştirilebilen şans bambusu bakımı kolay olduğu için uzun süreli olarak da kullanılabilir. Bakımı kolay olan bambuların çoğaltılması da bir o kadar basit. Bu yazımızda şans bambusu çoğaltma ve bakımı konusunda size yardımcı olacağız.

Şans bambusu, diğer adıyla dracaena sanderiana, bitki türleri arasında farklı bir yapıya sahiptirler. Genellikle tropikal iklimlerde görülen şans bambuları sağlıklı şekilde, uzun süre ilk günkü görünümünü korumaktadır. Şans getirdiğine inanılan bu bitki toprakta ya da suda büyütülebilmektedir. Tabi toprakta bakmak istediğiniz bambu, suda bambu yetiştirmekten biraz daha zahmetli olabilmektedir. Tercihinize göre farklı püf noktalar bulunmaktadır. Örneğin, toprakta büyütülmek istenen bambu için toprağın içerisinde böceklenmeler meydana gelebilme ihtimaline karşı toprağa ekstra bir bakım yapılması gerekebilir. Ya da cam vazoda yetiştireceğiniz bambu bitkisine güneş ışığı gerekeceği için güneş alan bir yerde bulundurmanız gerekebilir. Bunun gibi detaylar bambu çiçek bakımı konusunda önemlidir.

Şans bambusu bakımına ait tüm detayları öğrenerek Çiçek Diyarı’nda Şans Bambuları kategorimizde bulunan tüm bambuları sağlıklı bir şekilde büyüterek, yaşam alanlarınıza bolluk ve bereketi çekebilirsiniz.

Şans Bambusu Bakımı Nasıl Yapılır?

Bolluk ve bereketin sembolü bitkisi olarak bilinen şans bambusu yetiştirmek istiyorsanız bakımı kolay olduğu için zorlanmayacaksınızdır. Bambu bakımı hakkında neler bilinmesi gerektiğini hep birlikte inceleyelim.

Şans bambuları genellikle oda sıcaklığındaki ortamları sevmektedir. Bunun yanı sıra suda ya da toprakta yetiştirilebilmektedirler. Eğer bambu suyun içinde yetiştirilecekse vazo tercihi, kullanılan su ve ışık faktörü önemlidir.

Şans bambusu bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken ilk faktör saksı ya da vazo seçimidir. Bambular uzun ve ince yapıya sahip bitkilerdir. Ve çoğunlukla uzun cam vazolar içerisinde yetiştirilmektedirler. Sonrasında vazolar ya da saksılar güneş ışığı alan bir yere konulabilir. Vazoya birden fazla bambu koyduysanız ve şans bambusu saplarını birbirine bağlamak istiyorsanız bir saksı da tercih edebilirsiniz. Bambularınızın kökleri büyüdüğünde ve artık saksıya sığamadıklarını düşünmeye başladığınızda kullandığınız saksıyı değiştirebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay bambu ağacına konulan su. Bitki suda yetişeceği için kullanacağınız suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bambunuza koyacağınız su içme suyu ya da arıtılmış su olursa bitkiniz için daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Suyu ne kadar koyacağınız konusuna da değinecek olursak bambularınızı vazoya koyduktan sonra suyun, bambunun köklerini kapatacak şekilde konulmasına dikkat edilmelidir. Bambunuza koymuş olduğunuz suyu ortalama ayda bir kez değiştirmelisiniz. Eğer bambunuzdaki suyun renginde değişiklikler ya da kötü bir koku fark ederseniz, beklemeden bitkinizin suyunu değiştirebilirsiniz. Suyunu değiştireceğiniz zaman vazonuzu temizlemeyi de ihmal etmemenizde fayda var. Ayrıca ara ara şans bambusunun yapraklarına su püskürtebilirsiniz.

Şans bambusu konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ışıktır. Bambuların doğrudan şık alması genellikle iyi değildir. Bambunuz sararabilir ve zarar görebilir. Bu doğrultuda atacağınız en iyi adım bambunuzu güneş ışığı alan bir yere koymanızdır.

Şans bambunuzun bakımını yaparken, estetik açıdan da ufak dokunuşlar yaparak vazonun içerisinde çakıl taşları kullanabilirsiniz. Bu çakıl taşları hoş bir görüntü sunarken aynı zamanda bambunuzu sabitlemeniz için de size yardımcı olacaktır.

Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?

Sade ve şık görüntüsüyle dikkatleri üzerinde toplayan şans bambuları çoğaltılması kolay olan bitkilerden biridir. Bambunuzu tohum yöntemi ve çelik yöntemi ile çoğaltabilmeniz mümkün. Peki nasıl?

Tohum Yöntemi ile Şans Bambusu Çoğaltma

Bildiğiniz gibi hemen hemen tüm bitkiler bitki tohumları ile büyümekte ve gelişmektedir. Tabi ki bu yöntem şans bambuları için de geçerlidir. Öncelikle kaliteli bir tohum tercihi yapılması gerekmektedir. Sonrasında bir bardak içme suyu içerisinde bir yemek kaşığı tuz atıp, aldığınız tohumları suyun içerisine atarak, 15 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Bir sonraki adımda bambu tohumlarını suyun içerisinden alarak, farklı bir kap içerisinde 24 saat bekletmelisiniz. Farklı kaptaki suyun klorsuz olmasına özen göstermenizde fayda var.

Şans bambusu için kullanacağınız saksının taban kısmına çakıl taşları koyduktan sonra üzerine toprak doldurabilirsiniz. Saksınıza üst kısımdan 3-4 cm boşluk kalacak şekilde toprak koyabilirsiniz. Sonrasında tohumunuzu ekebilirsiniz. Tohumun üzerini de toprakla kapattıktan sonra can suyunu verebilirsiniz.

Çelik Yöntemi ile Şans Bambusu Çoğaltma

Şans bambunuzu çoğaltmak istiyorsanız tercih edeceğiniz yöntemlerden diğeri çelik yöntemidir. Öncelikle bambunuzun saplarını vazodan çıkartarak, köklerini ayırarak işe başlayabilirsiniz. Koyu yeşil renkte olan en az iki boğumu bulunan sağlıklı bir bambu seçin. Seçtiğiniz bambu sapını gövdesine yakın yerden temiz olduğuna emin olduğunuz bir bıçak ile kesin. Kestiğiniz daldaki yaprakları yavaşça kopartın. Ta ki en üstte sağlam olan yapraklar kalana kadar. Sonrasında işlem yaptığınız dalı 10 cm kadar su dolu olan cam bir kavanoz içerisine koyun. Hazırladığınız bu kavanozu yaklaşık bir ay kadar direkt güneş ışığı almayan fakat şık alan bir ortamda bulundurabilirsiniz. Bambunuz suda bekledikçe köklerini çıkartmaya başladığını görecekseniz. 

Yazar : Çiçek Diyarı