Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Soğuktan Etkilenmeyen Çiçekler

Soğuk havaya dayanıklı çiçekler, kış aylarında yoğun soğuklar yaşandığı zamanlarda peyzaj çalışmaları açısından en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Bunun sebebi bazı çiçek türlerinin soğuk hava şartlarında yeterince dayanıklı olmamasıdır. Kışın çiçek bakımı söz konusu olduğunda, genellikle bu çiçekler tercih edilmezler.

Soğuktan Etkilenmeyen Çiçekler

Kışın çiçek bakabilmek ve verimlilik elde etmek için doğru bilgiye sahip olmak ve peyzaj çalışmalarını mevsim şartlarında doğrultusunda şekillendirmek oldukça önemli bir püf noktasıdır. Soğuk iklimin hâkim olduğu bölgelerde ve kış aylarının yaşam alanlarınızı soğuttuğu dönemlerde çiçek bakmak istiyorsanız bu bitkiler size aradığınız verimliliği sağlayacaktır. Kış aylarının çetin şartlarında bile ilk günkü güzelliğini koruyabilen çiçek türleri başlıca şunlardır;

Hercai Menekşe Çiçeği

Kış aylarında soğuk havaya dayanıklı çiçekler dendiğinde ilk akla gelen Hercai menekşedir. Kışa dayanıklı bahçe çiçeği olan, farklı renk seçenekleri ile dikkat çeken hercai menekşe en sevilen ve soğuktan etkileyemeyen çiçekleri arasında ye alır. Zevkinize göre beyaz, bordo, mor, sarı renkleriyle her ortamın enerjisini yükselten hercai menekse ile, kış aylarının soğuk etkisini bir nebze ısıtabilirsiniz.

Özellikle bahçelerde yetiştirilmesi çok zevkli olan hercai menekşe, soğuk hava iklimlerinde çok dayanıklıdır. Rengârenk çiçekleriyle her göreni kendine hayran bırakan bu çiçek, çok fazla bakım istemediği gibi pek su ihtiyacı da olmaz. Gün ışığını rahatlıkla görülebilen her yerde zahmetsiz bir şekilde yetişir. Yarı gölge alanları çok fazla seven hercai menekşeyi büyüterek yaşam alanlarınızı çok estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

Çuha Çiçeği

Soğuk hava şartlarında dayanıklılığı sayesinde verimli büyüme gösteren Çuha çiçeği turuncu, mor, sarı, kırmızı ve pembe renklerde karşınıza çıkar. Soğuk hava ve nemli bir toprak onun sağlıklı büyüme göstermesi için aradığı kriterlerdir. Ortalama Kasım ayı gibi çiçeklenmeye başlayan Çuha çiçeği Nisan ayının ortalarına kadar görsel güzelliğini ilk günkü gibi korumayı başarır. Özel olarak bakım aramayan bu çiçek için yarı gölge alanlar son derece idealdir.

Kardelen Çiçeği

Kardelen çiçeği, soğanlı bir bitki türüdür. Hoş görüntüsüyle görenlerin aklını başından alan bu çiçek soğuk hava şartlarında yetişmeye çok müsaittir. Kardelen çiçeğinin soğan kısımları toprak kısmına donun ulaşmasının ardından rahat bir şekilde filizlenmeye başlar. Boyu 10-20 cm arası değişkenlik gösterir. Çoğunlukla ormanlık alanlarda sıklıkla rastlanan Kardelen çiçekleri, kayalık yerlerde de görülebilmektedir.

Ayrıca 15 dereceye kadar dayanıklılık gösteren Kardelen çiçeği, Ocak ayından Mart sonuna kadar çiçek açabilir ve soğuk iklimlerde güzelliğini sergileyebilir. Soğuk kış aylarının insanın içini üşüten soğuklarında, Kardelen çiçeğinin güzel görüntüsüyle bahçelerinizi ve tüm yaşam alanlarınızı ısıtabilirsiniz.

Sıklamen Çiçeği

Kış çiçekleri söz konusu olduğunda en gözde bitkilerden biri Siklamen çiçeğidir. Kış aylarından başlayıp ilkbaharın en erken dönemine kadar çiçek açan Siklamen çiçeği kırmızı, mor, koyu pembe ve beyaz gibi farklı renklerde açarak dikkat çekmektedir.

Aydınlık nemli ve bir o kadar serin ortamlar Siklamen çiçeği için olmazsa olmazdır. Soğuk havaya dayanıklı olması ve her şartta rengârenk çiçeklerinin sahip olduğu göz alıcı cümbüş Türkiye’nin iç kesimlerinde tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu bitkinin yetiştirildiği alan serin ve korunaklı olmak zorundadır. Çok fazla güneşe maruz kalmak, düzenli olarak su verilmiş olsa bile çiçeklerinin ve yapraklarının kısa bir süre içerisinde solmasına neden olmaktadır.

Ateş Dikeni Çiçeği

Kışın soğuklarda dayanıklı çiçek arayışına girenler için Ateş dikeni son derece doğru bir seçimdir. Soğuk şartlarda rahatlıkla yetişen ve bu sırada pek fazla su ihtiyacı olmayan ateş dikeni, ülkemiz iç kısımlarında çarpıcı soğuk hava şartlarına karşı bile dayanıklıdır. Yeşil severlerin kış ayında bile yeşil yapraklarıyla ilgisini çeken ateş çiçeği, yıllar boyunca doğal çit yapı sırasında da tercih edilmeye devam etmektedir.

Beyaz ve genelde sarıya çalan sıcak renkleriyle kış aylarında göz zevkinize hitap edebilir. Meyve bile veren ateş dikeni çiçeğinin bu meyveleri kırmızı, turuncu, sarı, koyu kırmızı renklerde ve üzüm salkımını andıran bir forma sahiptir. Bu bitkiyi diğer soğuk havalara dayanıklı çiçeklerden ayıran en önemli özelliği ılımına hava şartlarına da uyum sağlayabilmesidir. 

Bu sayede yaz- kış fark etmeden dilediğiniz iklim şartlarında ateş dikeni güzelliğini deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca kolay bakılabilir olması, az su ihtiyacı hissetmesi ateş dikeni büyütmenin sunduğu kolaylıklardan birkaç tanesidir.

Kartopu Çiçeği

Kartopu çiçeği, soğuk havada yetiştirilmeye elverişli bitkiler arasında yer alır. Kışın çiçek açan ve oldukça parlak, koyu yapraklarıyla bilinen kartopu çiçeği, kış mevsiminde çok şık bir dekorasyon arayanların ilk tercihlerinden biridir. İlk etapta çiçek açtığında kırmızı ya da pembe tonlarda çiçeklere sahip olan kartopu, sonrasında yaprakları beyaza döner. Kış aylarında gün ışığı alan ya da yarı gölgeli alanlarda dilediğiniz göz dolduran güzel görüntüyü sizlere sunar.

Kartopu çiçeğinin çiçeklenme mevsimi Kasım ayında başlar ve Nisan ayı ortalarına kadar devam eder. Rutubetli ve humusu toprakları sever ve çok daha güzel verim sağlar.

Birbirinden Renkli Canlı Çiçek Seçenekleri Çiçek Diyarında

Canlı çiçek yetiştirmek tüm yaşam alanlarında bulunan negatif enerjiyi kısa sürede pozitif enerjiye çeviren, insan ruhuna iyi gelen bir yöntemdir. Çok soğuk bir ortamı, canlı çiçeklerin mis kokusu ve karşı konulamaz güzelliği sayesinde hareketlendirebilirsiniz. Ancak bazı noktalara dikkat etmek uzun vadede bitkilerin canlı ve ilk günkü güzelliğini koruması açısından gereklidir. Aksi takdirde severek yetiştirmek istediğiniz bitkiler çok kısa bir zaman zarfında yaprak döker ve solmaya başlar.

Peyzaj düzenlemesi ya da sadece ev ortamında dekoratif anlamda güzellik katması için canlı bitki yetiştirmek için bitkilerin dilinden anlamak ve nasıl yetiştirilmesi gerektiğini tüm detaylarıyla bilmek çok önemlidir. Özellikle hava şartları, bir çiçeğin uzun vade yetiştirilmesinde en önemli unsurlardan biridir.

Bu anlamda Çiçek Diyarı, canlı çiçek yetiştiriciliğine dair aklınıza takılan her türlü konuya uzman kadrosu tarafından bilgi alabileceğiniz profesyonel bir çiçek firmasıdır. Uzun zamandan beri hayal ettiğiniz bitki güzelliğini geniş ürün yelpazesi sayesinde sizlere yaşatan Çiçek Diyarı, bütçeye uygun çiçek seçenekleriyle her ortamı güzelleştirebilmek için imkân tanır. 

Çiçek Diyarı, müşteri memnuniyetini önemser ve tüm canlı çiçek seçeneklerini bu doğrulta sizlere sunmaya devam eder. Sizde şimdi çiçeklerin masumiyetini, eşsiz güzelliğini ve insan ruhuna sağladığı avantajları yaşam alanlarınızda kullanmanın hazzını Çiçek Diyarı kalitesinde deneyimleyin.

Yazar : Çiçek Diyarı