Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Sukulentleri Nasıl Sulamalı?

Sukulentler sulanmasına mutlaka dikkat edilmesi gereken bitkiler arasında yer alıyor. Eğer fazla miktarda sulama yapılırsa kısa zamanda köklerinde çürüme başlayabilir. Bu nedenle bitkiyi yetiştirmek isteyenlerin öncelikle sukulentleri nasıl sulamalı sorusunun yanıtını öğrenmesi gerekiyor. Bu bitkinin kökleri bakterilere karşı oldukça hassastır. Bakterilere karşı yeterince korumaya sahip olmadıklarından bakteri kaynaklı kök çürümeleri sıklıkla yaşanır.

Sukulentlerin köklerinde bakterilerin oluşmaması sukulentleri nasıl sulamalı sorusuyla da yakından ilgili oluyor. Çünkü fazla miktarda su ya da sık sulama yapmak köklerde bakteri oluşmasına neden olabilir. Bu durumda bitkiniz hastalanacak ve ölecektir. Sulamayı ne zaman yapacağınıza ise toprağı kontrol ederek karar vermelisiniz.

sukulentcicegi

Toprak Tamamen Kuruduğunda Sulama Yapın

Toprağın yaklaşık 1 cm altına parmağınızla dokunarak nem oranını anlayabilirsiniz. Nem kaybı meydana gelmişse bu durumda sulama yapabilirsiniz. Ancak ıslaksa sulamayı ertelemeniz gerekiyor. Bu arada sulama yaptığınız suyun oda ısısında olmasına da özen gösterin. Her defasında aynı oranda su vermeye çalışın. Sulamada mutlaka kireçsiz ve klorsuz su kullanmalısınız.

Bazı sukulent çeşitlerinin su ihtiyacı duyması 2 haftayı bulabilir. Bu durumda endişe etmenize gerek yok. Toprak kuruduğunda sulama yapmanız halinde bitkiniz bir sorun yaşamayacaktır. Çok kurak iklimi olan bir bölgedeyseniz su ihtiyacı 3 günlük bir periyoda düşebilir. Sukulentlerin çeşitlerine ve bulunduğunuz bölgedeki nem oranına göre su ihtiyaçları değişecektir. Ayrıca bu bitkiyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya da özen göstermeniz gerekiyor.

Yazar : Çiçek Diyarı