Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Yaz Kış Kurumayan Çiçekler

Çiçekler evlerin, bahçelerin, birçok yaşam alanının neşesidir. Her daim yemyeşil kalan ve kendine hayran bırakan çiçekleri tabi ki mevsime göre seçmek ve çiçeklerin hangi mevsime ait olduğunu bilmek gerekmektedir. Çünkü mevsimi olmayan çiçek kalıcı olmayacaktır. Bu yüzden yaz kış kurumayan çiçekler arasından seçim yapılarak hem yaz aylarında hem kış aylarında kolay bir şekilde çiçeklerin bakım işlemini gerçekleştirmek mümkün. Eğer siz de bakımı kolay ve sizi yormayacak çiçekler istiyorsanız sizin için derlediğimiz seçeneklerimizi satın alarak, yaşam alanlarınızda havalı dokunuşlar elde edebilirsiniz. 

Çiçeklerle ilgilenmek bazen yorucu olabiliyor. Hatta özellikle bahçe planlaması yapılıyorsa özellikle kışın soğuk havalardan, yazın ise sıcak havalardan etkilenmeyecek birbirinden güzel çiçek modelleri seçilebilir. Bahçe peyzajlarında olduğu kadar evde, ofiste ya da farklı yaşam alanlarında da yaz kış kurumayan saksı çiçekleri tercih edilir ki iç açıcı bir ortam oluşsun. Saksı çiçekleriyle de soğuk havadan ya da sıcak havadan etkilenmeyecek çiçekler arasında yer alan alternatiflerden bir seçim yapılabilir. 

Yazın rengarenk görüntüleriyle tüm ortamları süsleyen, hatta kış aylarında bile görünümünden ödün vermeyen çiçeklerin bakımı düzenli yapıldığı takdirde ilk günkü gibi taze gözükmektedir.

Yaz Kış Kurumayan Saksı Çiçekleri

Bulunduğunuz ortamları yaz kış kurumayan saksı çiçekleri ile şenlendirmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız çiçek seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Bu seçeneklerimizi Çiçek Diyarı üzerinden inceleyerek, dilediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. 

  • Şebboy Çiçeği: Şebboy çiçeği süs bitkisi olarak sıklıkla yetiştirilen saksı çiçekleri arasında bulunmaktadır. Şebboy çiçeği farklı çeşitlere sahiptir. Bu güzel çiçeğin dallarındaki çiçekler farklı renklerde olabilmektedir. Kokusu da güzel olan şebboy özellikle geceleri daha fazla koku yaymaktadır. Hatta adını da “gece kokusu” anlamına gelen Farsça kelimeden almaktadır.

Şebboy çiçeği genellikle dik bir gövdeye sahiptirler. Yaprak uzunlukları çoğunlukla 10-15 cm civarında seyretmektedir. Çiçek açtığı zaman çiçekleri 40-50 cm uzunluktaki gövdede çok fazla adette yer almaktadır. Şebboy çiçeği pembe, sarı, beyaz, kırmızı, mor gibi farklı renk ve tonlarda görülebilir. Beyaz renkteki şebboy çiçeği en fazla görülen seçeneğidir.

Saksı çiçekleri arasında yer alan şebboyun bakımı da oldukça basittir. Bu yüzden kolaylıkla yetiştirilebilir. Ani sıcaklık değişimlerine de oldukça dayanıklı olan şebboyu sık sık değil, 3-4 günde bir kez sulamak da yeterli olacaktır.

  • Manolya: Manolya pembe, beyaz, mor, sarı gibi renk seçenekleri bulunan manolyalar güzel kokularıyla bilinmektedir. Genellikle hoş bir kokuları vardır. Manolya çiçekleri kendi içlerinde yaprak dökenler ve dökmeyenler olarak ikiye ayrılmaktadır. Boyutu fazla büyük olmayan manolya çiçekleri saksıda yetiştirilebilir. Saksı içerisinde kısa sürede çiçek açar ve büyür. Özellikle bulundukları ortamı sevdiklerinde hızlı bir şekilde büyüyebilirler. Yaz aylarında toprağının sürekli nemli kalmasına dikkat edilmeli, kurumasının önüne geçilmelidir.
  • Lavanta: Harika kokuya sahip olan lavantalar, birçok mekanda yetiştirilmeye uygundur. Bakımı da oldukça kolaydır. Işık faktörüne dikkat edildiği sürece ve doğru bir yerde konumlandırılırsa uzun süre canlılığını koruyacaktır.

Lavanta susuzluğa dayanıklı olarak bilinmektedir. Büyüme ve gelişme dönemlerinde düzenli bir şekilde sulanması önemlidir. Yazın hafta 1-2 kez sulamanın yeterli olduğu lavantaları, kışın daha az sulamak gerekmektedir. Sularken yaprakları ve çiçekleri ıslatmamaya özen göstermekte fayda var.

Yaz Kış Kurumayan Bahçe Çiçekleri

Yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri seçenekleri de Çiçek Diyarı ayrıcalıklarıyla sitemizde satışa sunulmaktadır. 

  • Krizantem Çiçeği: Krizantem çiçeği otsu bir yapıya sahiptir. Beyaz, sarı, pembe gibi renk seçenekleri bulunmaktadır. Adından da anlaşıldığı gibi çiçeklerini Kasım ayında açmaktadır. Açan çiçeklerini sonbahar aylarındaki rüzgarlar sebebiyle zarara uğratabilir, bu yüzden özellikle sonbahar aylarında mümkün olduğunca kısa tutulmaya özen gösterilmelidir. Hızlı bir şekilde çimlenmektedir, dolayısıyla zahmetsiz olduğunu söyleyebiliriz.  

Suyu oldukça seven bir bitkidir. Belirli aralıklarla sulanabilir.

  • Kasımpatı Çiçeği: Kasımpatı çiçeği papatyagillerdendir. Ortalama 50-150 cm yüksekliğine sahiptirler. Kasımpatının çiçekleri pembe, sarı veya beyaz renklerde gözükebilmektedir. Bakımı zahmetsizdir. Toprak ayırt etmeksizin hemen hemen her toprakta kolaylıkla yetişebilir. Özellikle sonbahar aylarından itibaren daha gösterişli bir görünüme kavuşmaya başlar.

Kasımpatı çiçeğinin daha sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için ya yarı gölgeli ya da güneşli ortamlarda konumlandırılması iyi bir tercih olacaktır. Rüzgara maruz kalabileceği durumlar göz önünde bulundurulduğunda ara ara bazı ufak budamalar gerekebilir. Yaz aylarında daha uzun bir şekilde bırakılabilirler.

Hem yaz hem kış mevsimlerinde saksıda ya da bahçede büyütebileceğiniz çiçekler ile yaşam alanlarınıza havalı dokunuşlar yapabilirsiniz. Kasımpatı, manolya, lavanta, şebboy gibi seçeneklerin yanı sıra bazı özel anlarda yılbaşı çiçeği, çuha çiçeğini ya da farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Her mevsim içinizi açacak ve bakmaktan keyif alacağınız tüm çiçek seçeneklerini detaylı olarak Çiçek Diyarı’ndan inceleyebilirsiniz. 

Yazar : Çiçek Diyarı