Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Yenilebilir Çiçek Türleri Nelerdir?

Genel olarak çiçekler, bahçelerimize renk katar. Pek çok alanda yararlı olmalarının yanı sıra birçok çiçek çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Kırmızı, pembe, mavi gibi renkleri ile insana keyif veren çiçekler, genelde vazoda, tencerede ya da toprağa dizili şekilde olan canlılardır.

Ancak salatadan, çaya ya da tatlı yapımına kadar kendilerine yemeklerde de yer bulabilirler. Bu tamamen sizin seçiminiz olmaktadır. Kadife çiçeği veya karanfil, bahçelerimizdeki çiçeklerin birçoğu yenilebilir özellikte olmaktadır.

Bu konuda geniş ürün yelpazesine sahip olan Çiçek Diyarı tamamen organik olarak yetiştirilen ürünleri ile çok geniş satış seçeneklerine sahip olmaktadır. Peki, hangi çiçekler yenilebilir? Ya da insan sağlığı açısında olumsuzluk yaratmaz.

Yenilebilir Çiçek İçerikleri

Çiçeklerin sadece 50 kadarı gerçekten gastronomik bir ilgiye sahip. Bunlar üç kategoride sınıflandırılabilir:

  • Nötr bir tada ve çekici renklere sahip dekoratif çiçekler, örneğin peygamber çiçekleri.
  • Çok daha büyük yaprakları ve biraz gevrek, tatlı, zar zor baharatlı bir tada sahip salata çiçekleri.
  • Kişniş gibi baharatlı çiçekler.

Bu doğal ürünler sadece süs amaçlı kullanılmaz. Aynı zamanda Çiçek Diyarı ürünleri vitaminler, mineraller ve eser elementler açısından da zengindir. Tariflerde de restoranlara giderek daha fazla bulduğumuz yeni trendin ve yeni lezzetlerin bir parçası olabilirsiniz.

Yemeklere büyük bir çeşitlilik getirmektedirler. Diyetlerde de her zaman Çiçek Diyarı çiçek veya çiçek ürünleri kullanılmaktadır. Günümüzde yenilebilir çiçekler, yemek pişirmenin ve gastronominin en yüksek doruklarına, sofralarımızda hak ettikleri yere ulaşıyor.

Yenilebilir Çiçeklerin Özellikleri

Yenilebilir çiçekler aslında incecik beyaz veya pembe çiçek tüyleri üreten, yıllık, görkemli bitkilerdir. Bazıları tıbbi özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılan, aynı zamanda acı badem tadı olan yenilebilir bir çiçektir. Taze veya kurutulmuş bütün çiçekler, şekeri tatlandırmak için kullanılabilir.

Ancak, çoğu zaman bazıları kremler, turtalar, dondurmalar, tatlılar ve hatta şurup veya biraz şarap olmak üzere bu ürünlerde kullanılan bir sıvıya katılır. Meze olarak yenilebilir Çiçek Diyarı çiçek çeşitleri arasında begonya, peygamber çiçeği, haşhaş, yıldız çiçeği, fuşya, aslanağzı çiçekleri olmak üzere daha birçok seçenek vardır.

Yenilebilir Nasturtium Çiçeği

Yetişmesi kolay, tek yıllık güzel bir çiçek olan nasturtium, parlak renkli trompetleriyle bahçeyi ve aynı zamanda masayı da aydınlatır. Yenilebilir kısımları çiçek tomurcukları ve yapraklardır. Nasturtium çiçekleri tereyi andıran bir tada sahip, biberimsi, hafif keskin bir tada sahiptir. Salataya harika bir katkı sağlarlar ve tuzlu veya tatlı yemeklerinizi de süslerler.

Ayrıca tatlı çöreklerde pişirilirler ve şekerde kristalleşebilirler. Nasturtium yaprakları, genç yapraklar olarak hafif tatlı bir tada sahiptir. Çiğ, salatada veya pişmiş olarak yenilebilirler. Daha sonra bir çorbaya dahil edilebilir ve hatta kızartılabilirler. Çiçek Diyarı geniş ürün seçenekleri istediğiniz türleri her rengi ile satışa sunmaktadır.

Yenilebilir Gül ve Özellikleri

Genel olarak, tüm güller yenilebilir özellikte olmaktadır. Koyu çeşitleri genellikle en lezzetli olanlardır. Tüm güllerin meyveleri de yenilebilir. Gül yaprakları, onları tüketmeden önce acı beyaz tabanını kesmek gerekir. Daha sonra salataları ve tatlıları süslemek veya bazı harika klasikler yapmak için oldukları gibi kullanılabilirler.

Gül yaprağı reçeli, jöle ya da şekerde kristalize edilmiş taç yapraklar harika bir lezzete sahip olmaktadır. Kuşburnu ya da kuşburnu meyveleri turuncu-kırmızı renkli, kuşburnu, gül ağacına bağlı olarak az çok tatlı ve lezzetlidir.

Hamurları reçel ve jöle yapmak için kullanılmaktadır. Genelde kişiler her çeşit gülü taze ve çiğ olarak tüketebilir. Genelde Çiçek Diyarı satış kapsamında her renk gül satışı yapılmaktadır. İstediğiniz çeşidi anında sipariş verebilirsiniz.

Yenilebilir Kadife Çiçeği

Kadife çiçeği bahçeyi aydınlatan küçük güneşler gibidir. Çok uzun süre çiçek açma ve ilkbahardan sona kadar hasat yapabilme avantajına sahiptirler. Çiçek tomurcuklarını, çiçeklerini ve yapraklarını yiyebilirsiniz. Kadife çiçeği yaprakları esas olarak tuzlu müstahzarlarda kullanılır.

Basit bir yeşil salatayı süsleyip baharatlandırıyorlar ve özellikle safranla aynı şekilde renklendirdikleri pirinçle iyi gidiyorlar. Kadife çiçeği yaprakları küçük bir avuç taze yaprak şeklinde bile çorbayı zenginleştirebilir. Çiçek tomurcukları kapari gibi sirkede hazırlanırlar. Geniş ürün seçeneklerine sahip olan Çiçek Diyarı bu kapsamda yenilebilir çiçekleri satışa sunmaktadır.

Yenilebilir Menekşe Çiçeği

Çok güzel kokulu menekşenin çiçekleri özellikle pasta ve tatlılar ya da şekerlemelerde kullanılır. İhale ve müsilaj açısından zengin yapraklar da yenilebilir. Menekşe çiçekleri, meyve salatalarına veya sütlaçlara eklenebilir, şekerde kristalize edilir, jöle, reçel veya aromalı şeker yapımında kullanılır.

Ayrıca menekşe çiçekleri elma şarabında maserasyon olan menekşe sirkesinin bileşiminde kullanılırlar. Menekşe yaprakları çiğ olarak, salatada veya pişirilerek çorba veya soslarda yenir. Bu kadar fazla çeşitte satış yapan Çiçek Diyarı en geniş ürün seçenekleri ile harika sunumlar yapmaktadır.

Yenilebilir Lavanta Çiçekleri

Çiçek Diyarı satış ürünlerinde yer alan ve çoğu bahçede bulunan lavanta çiçekleri, mutfakta birçok kullanım alanı bulan ballı ve aromatik bir yıllık bitkidir. Çiçekleri ve yaprakları yenilebilir. Lavanta çiçeklerinin tadı o kadar güçlüdür ki, küçük dozlarda, kurutulmuş veya taze olarak kullanılırlar. Ancak çok güçlü aromaları nedeniyle çiğ olarak kullanılmazlar.

Lavanta çiçekleri doğrudan kurabiye hamuruna dahil edilebilir veya dondurma veya hoş kokulu sütlü tatlılar hazırlamak için süte demlenebilir. Diğer olasılıklar: aromalı şekerler yapmak veya kayısı reçelini tatlandırmak için kullanılabilir. Lavanta yaprakları Çiçek Diyarı ürün portföyünde yer almakta ve aromatik olarak da kullanılmaktadır.

Yenilebilir Karanfil Çiçeği

Genelde yenebilir çiçek karanfil kapsamında en popüler yenilebilir karanfiller, tatlı karanfildir. Her iki durumda da, yaprakları yenen tek kısımdır ve tatlı karanfil aroması özellikle tatlılar için uygundur. Bu yaprakları çiğ olarak, ince ince doğrayarak salatalara koyabilirsiniz.

Bir meyve salatasında veya sandviçleri süslemek veya çiçekli tereyağı yapmak için de uygundur. Bunları çerezleri süslemek için de kullanmak da mümkündür. Genelde keskin bir tadı olduğu için kullanıldığı her ürüne aşırı derecede aroma katmaktadır. Bu kapsamda Çiçek Diyarı ürünleri her türlü satış desteğini sağlamaktadır.

Mutfakta Yenilebilir Zambaklar

Yenilebilir zambak çiçeği türleri arasında olan gündüz zambağı bahçede çok dekoratiftir. Çiçek tomurcuklarını, çiçeklerini yiyebilirsiniz, aynı zamanda genç sürgünlerini ve hatta yumrularını da yiyebilirsiniz. Bu çeşitler hafif tatlı tatlarıyla, tatlıların yanı sıra yemekleri süslemek için mükemmeldirler.

Pistili çıkardıktan sonra, kremşanti veya şerbetle doldurulabilirler. Çiçek tomurcukları biraz tereyağı ile tavada kızartıldıktan sonra omlet içinde lezzetlidirler. Çiçek Diyarı ürün seçeneklerinde yer alan zambaklar 8 ile 10 cm arasında olduklarında toplayıp yeşil bir sebze gibi pişirilir, hatta patates gibi hazırlanırlar.

Yenilebilir Karahindiba Çiçeği

Genelde Çiçek Diyarı ürünleri arasında yer alan sarı tonlarında çiçekler yemeklere harika lezzetler katmaktadır. Bu kapsamda karahindiba da çok sık tercih edilen yenilebilir çiçekler arasındadır. Güzel renklerde fırfırlı yaprakları ile bakması güzel olduğu kadar yemesi de güzel bir çiçektir. Hem çiçek hem de yaprakları yenilebilir.

Nane ve bergamot aromasına benzer şekilde hafif tatlıdırlar. Yapraklar salataları ve meyve salatalarını süsler ve tatlandırır. İnce doğranmış şekilde, salatalara, soğuk etlere, şarküteri ürünlerine ve pizzalara lezzet katar. Geniş ürün yelpazesi ile Çiçek Diyarı ürünler organik ve doğal özellikte olmaktadır.

Yazar : Çiçek Diyarı