Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Yılbaşı Çiçeği Ne Zaman Açar?

Evlerde sıklıkla bakımı yapılan çiçekler arasında yılbaşı çiçeği de bulunuyor. Sıklıkla merak edilen yılbaşı çiçeği ne zaman açar sorusunun yanıtı aslında çiçeğin adında gizli! Bu çiçek adından da anlayabileceğiniz gibi kış mevsiminde açan çiçekler arasında yer alıyor. Genellikle aralık ayının sonunda ya da ocak ayının başında muhteşem çiçeklerini sergiler.

Ancak çiçek açabilmesi için yılbaşı isimli  bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Eğer bakımını ihmal etmezsiniz ve uygun koşulları sağlayabilirseniz çiçeklerini uzun süre muhafaza edecek ve büyümeye devam edecektir. Öncelikle ışık ihtiyacını karşılamanız gerekiyor. Bu çiçek çok fazla gün ışığına ihtiyaç duyar. Eğer ışık ihtiyacını karşılayamazsanız gelişim gösteremez ve zamanla solmaya başlar. Bu nedenle çiçeğinizi aydınlık bir yerde muhafaza etmelisiniz.

yilbasi-cicegi

Yılbaşı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu arada yılbaşı çiçeği susuzluğa karşı çok dayanıksızdır. Ancak bir o kadar da az su ile yetinebilir. Çiçeği yaz aylarında haftada 2 defa, kış mevsiminde ise haftada sadece 1 defa sulamanız yeterli olacaktır. Dinlenmiş ve kireçsiz içme suyu kullanmanız gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca suyun oda ısısında olması gerekiyor.

Kış mevsiminde odanın ısısına da dikkat etmeniz gerekir. Oda sıcaklığının 15 derecenin altına kesinlikle düşmemesi gerekiyor. Her ne kadar yılbaşı çiçeği bir kış çiçeği olsa da 15 derecenin altındaki ısıya karşı oldukça dayanıksız. Toprak değişimini ise 2 yılda bir nisan ayında yapmanızı tavsiye ederiz.

Yazar : Çiçek Diyarı