Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Atatürk Çiçeği

İçindekiler;

 1. Atatürk Çiçeği Hikayesi Nedir?
 2. Atatürk Çiçeği Ne Anlama Gelir?
 3. Atatürk Çiçeği Nasıl Bakılır?
 4. Atatürk Çiçeği Sıcağı Sever Mi?
 5. Atatürk Çiçeği Hastalıkları Nelerdir?
 6. Atatürk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır
 7. Atatürk Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?
 8. Atatürk Çiçeği Fiyatları Ne Kadar?

 

Çiçekler, sevdiklerimize yaptığımız küçük jestlerden en önemli geleneklerimiz olan düğünlere kadar günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Eşsiz renkleri ve göz alıcı güzelliklerinin yanında temsil ettikleri şeyler ve onlara yüklediğimiz anlamlar da çiçeklerin tüm dünyada büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor. Çiçek tutkunları ise bu durumun, yani bir çiçeğin hiçbir zaman sadece bir çiçek olmadığının uzun süredir farkında. 

 

Hem ismi ile hem de hikayesi ile alelade bir çiçekten çok daha fazlası olduğu bilinen bir çiçek türü ise özellikle ülkemizde oldukça rağbet görüyor. Poinsettia olarak da bilinen Atatürk Çiçeği, hem Türkiye’de hem de dünyada çiçekseverler tarafından sıkça tercih ediliyor. Atatürk Çiçeği hikayesi ise duyanları ve bilenleri gururlandırmaya devam ediyor.


 

Atatürk Çiçeği Hikayesi Nedir?

Poinsettia’lar, kökeni Meksika’ya uzanan ve tüm dünyada her yıl milyarlarca satılan meşhur bir çiçek türü. Atatürk Çiçeği çeşitleri tüm dünyada 100’den fazla olsa da en bilineni kırmızı, beyaz ve pembe renkte olanları. Botanik biliminde ismi Ponsetya Çiçeği olarak da bilinen bu çiçek, duyduğumuzda onur duymamızı sağlayacak bir hikayeye de sahip.

 

1935 yılında Chicago’da Vanderbit Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Kirk Landin isimli bir doktor, Ponsetya Çiçeği üzerinde yaptığı çalışmalar sonunda, göz alıcı bir kırmızılığa ulaşıyor. Doktor Landin çiçeğe vereceği isme karar vermeye çalışırken, zamanında Atatürk ile tanışmış olan bir meslektaşı, doğaya karşı sahip olduğu ilgi ve bilgisi karşısında hayranı olduğu Atatürk’ün isminin çiçeğe verilmesini öneriyor. Atatürk’ün ülkesi için verdiği mücadele ve başarıları duyan heyetin de oy birliği ile onaylaması sonucunda Poinsettia Çiçeği o günden sonra Atatürk Çiçeği ismini alıyor.

Atatürk Çiçeği İsmini Nereden Almıştır?

Ponsetya çiçeği, kendisine ve elde ettiği başarılara hayran olan bir botanik bilimcinin çabasıyla bugünkü ismini almıştır. 1935 yılından itibaren resmi çevrelerce de onaylanmış bir şekilde Atatürk Çiçeği olarak bilinen bu görkemli çiçeğin bilinen bir diğer ismi ise Poinsettia Çiçeği’dir.

Çiçeğe bu ismin verilmesinin sebebi ise, onu Meksika’da keşfettikten sonra önce Amerika’da sonra da dünyada tanınmasını sağlayan amatör botanik tutkunu ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika büyükelçisi  Joel Roberts Poinsett’tir.

 

 

Atatürk Çiçeği Ne Anlama Gelir?

Atatürk Çiçeği elbette, yalnızca ismiyle bile, herkes için çok büyük anlamlar ifade eder. Bütün kültürlerde ve ülkelerde olumlu anlama sahip bu çiçek, bu yönü ile çok iyi bir hediye seçeneğidir. Kutlamalar ve şenlik gibi organizasyonlarda da sıkça tercih edilir. Poinsettia Çiçeği aynı zamanda Aralık ayında doğan kişilerin çiçeği olarak bilinmektedir. Bu sebeple Aralık ayında doğan kişiler için güzel bir doğum günü hediyesidir.


 

Atatürk Çiçeği, bir diğer adıyla Ponsetya antik kültürlerde de pek çok anlam ifade eder. Poinsettia Çiçeği’nin en bilinen anlamları şunlardır:

 • Masumiyet
 • Neşe
 • Başarı
 • İyi dilek


 

Atatürk Çiçeği Nasıl Bakılır?

Poinsettia Çiçeği, ne amaçla alınmış olursa olsun, her mekanın havasını değiştirir ve enerjisini yükseltir. Parlak renklerdeki yapısıyla genellikle çiçeksi taç yapraklarla karıştırılsa da aslında Poinsettia’lar yalnızca yapraklardan oluşan bir bitkidir. Yaprakların ortasındaki çiçek gibi

görünen kısımlar ise aslında kızılcık benzeri bir yapıya sahiptir. Atatürk Çiçeği özellikleri arasında en dikkat çekeni ise, 3 metreye kadar ulaşabilen boyudur. Ancak genellikle saksıda bakıldığı için çoğu zaman boyu 1 metreyi aşmaz. 

 

“Atatürk Çiçeği nasıl bakılır?” sorusuna cevap arayanlar için ise güzel bir haberimiz var. Bu gösterişli çiçeğin bakımı oldukça kolaydır. Dikkat edeceğiniz birkaç şey ile çiçeğinizin hoş görünümünü koruyabilirsiniz.

 

 1. Poinsettia Çiçeği fazla sulanmaktan hoşlanmaz. Çiçeğinizin toprağının ne çok kuru ne de çok sulu olmasına izin vermeyin. İki günde bir az miktarda sulanan ve hafif nemli tutulan bir toprakta, çiçeğiniz mutlu olacaktır.
 2. Ponsetya Çiçeği, bol ışığı ve ılık ortamları sever. Kış aylarında çiçeğinizi kaloriferin üzerinde tutabilirsiniz ancak doğrudan rüzgar alan pencere önü ve koridor gibi yerlerden kaçınmalısınız. Gün ışığını bolca alabileceği bir cam kenarı çiçeğiniz için uygun olacaktır. Poinsettia Çiçeği’nin favori sıcaklığı 15 - 20°C aralığındadır.
 3. Poinsettia’ların uzun süre yaşabilmeleri için budanmaları gerekir. Bu narin çiçekler genellikle Nisan aylarında 10 cm kadar budanabilirler.
 4. Ponsetya Çiçeği’nin kış aylarında sağlıklı kalabilmesi için bol güneş ışığına ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Bu mevsimde çiçeğinizi gün içerisinde her zaman gün ışığından faydalanabileceği bir yerde tutmaya özen gösterebilirsiniz.

 

Atatürk Çiçeği Sıcağı Sever Mi?

Ponsetya’lar kolay bakımı ve dayanıklı olmaları sebebiyle pek çok ortama uyum sağlayabilir. Çok sıcak ya da çok soğuk olmayan ortamlardan hoşlanması da iklimimiz açısından bir avantajdır. 15°C ile 20°C arasında değişen sıcaklıklar Poinsettia’lar için idealdir. Her çiçekte olduğu gibi bunda da bakım konusunda aklımıza bir soru gelir: Atatürk Çiçeği güneş ister mi?

 

Harika renklere sahip bu çiçek güneş ışığından hoşlanır, ancak doğrudan olmadığı sürece. Çiçeğinizi doğrudan bir şekilde güneş ışığına maruz bırakmadığınız ve aydınlık bir ortamda tuttuğunuz sürece, onun muhteşem renklerinden de mahrum kalmazsınız. Kapalı tutulan bir pencere kenarı ya da gün boyu güneş ışığı alan ılık bir köşe çiçeğiniz için en uygun yer olacaktır.

 

 

Atatürk Çiçeği Hastalıkları Nelerdir?

Atatürk Çiçeği bakımı konusuna ilgi duyanlar, bu konuda oldukça şanslılar çünkü Ponsetya’lar nadiren hastalanırlar. Atatürk Çiçeği hastalıkları arasında en yaygın olan ve en çok bilineni Unlu Bit hastalığıdır. Pamukçuk hastalığı olarak da bilinen bu hastalıkta, bitkinin yapraklarında nem sebebiyle oluşan unlu bitler ortaya çıkar ve bitkinizin özsuyu ile beslenir. Böyle bir durumda bir parça pamuk kullanarak bitkinizin yapraklarını temizlemeniz yeterli olur.

 

Çiçek bakımı konusunda acemi olanlar, yapraklardaki değişimleri hastalıklar ile karıştırabilirler. Ancak elbette çiçeğinizin yapraklarını düzenli olarak kontrol etmek faydalı bir alışkanlıktır. Eğer Poinsettia’nızın yapraklarının sarardığını ya da döküldüğünü fark ederseniz korkmanıza gerek yok. Bu durum çiçeğinizi doğru sulamamanız sebebiyle oluşuyor olabilir. Orkide’lerde olduğu gibi Ponsetya’larda da çok sulama köklerin çürümesine ve yaprakların da sararıp dökülmesine yol açar.

 

Atatürk Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Parlak renkleriyle göz alan Poinsettia Çiçeği’ne bir kere sahip olan herkesin aklına bir soru gelir: Atatürk Çiçeği nasıl çoğaltılır? Bu güzel çiçeği çoğaltmanın bir değil iki yolu var:

 • Dal ile çoğaltma
 • Kökten ayırma

Çiçeği çoğaltmanın ilk yöntemi aynı zamanda “Atatürk Çiçeği dalından tutar mı?” sorusuna da cevap niteliğindedir. Bitkinizden nazikçe kopardığınız bir dalı aynı kaliteye sahip bir toprağa eker ve toprağı düzenli sulama ile nemli tutarsanız dal yeni saksısına da kök salacaktır. Eğer bu süreçte ortam sıcaklığının ideal olmasını sağlarsanız bu işlemi kolaylaştırmış olursunuz.

Çiçeğinizi çoğaltmanın bir yöntemi de kökten ayırmadır. Bitkinizin kök kısmından yeni yeni çıkmaya başlayan bitkileri nazik bir şekilde ana kökten ayırarak başka bir saksıya dikebilir ve diğer yöntemdeki gibi püf noktalara dikkat edebilirsiniz.

 

Atatürk Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Poinsettia’ların çiçek açma zamanı, normal şartlar altında günlerin kısalmaya başladığı Haziran ayı ve sonrasıdır. Eğer çiçeğinizin yapraklarının renkli ve yoğun olmasını istiyorsanız, günde 12 saatten az olacak şekilde ışığa ya da güneş ışığına maruz bırakmalısınız.

Bu nadide ve alımlı çiçeklerin en gösterişli zamanları ise genelikle Kasım ayındadır. Dalları genellikle bu zamanlarda çiçeklenir ancak çiçekler kısa süre dursa bile dallar çok daha uzun bir süre boyunca canlı kalabilirler. 

 

Atatürk Çiçeği Fiyatları Ne Kadar?

Ponsetya Çiçeği dünyanın her yerinde en çok hediye edilen çiçek türlerinden birisidir. Yalnızca sevdiklerimizi değil kendimizi de mutlu etmenin en kolay yolu olan çiçekler arasında, kolay bakımı ve göz alıcı renkleriyle en doğru tercih olmaları kaçınılmazdır.

Atatürk Çiçeği fiyatı diğer salon bitkilerine göre oldukça uygun bir çiçek türüdür. 150 TL ile 200 TL arasında bir fiyat aralığına sahip bu çiçeği, Çiçek Diyarı aracılığıyla kolayca ve güvenle sipariş edebilirsiniz. Poinsettia Çiçeği, hem uygun fiyatı hem de uzun süre canlı kalması sebebiyle, yılbaşı başta olmak üzere pek çok özel günde harika bir hediye olacaktır.

Yazar : Çiçek Diyarı