Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Antoryum Çiçeği ile İlgili Merak Edilen Her Şey

Antoryum Çiçeği ile İlgili Merak Edilen Her Şey

Antoryum çiçeği, kalp şeklindeki açık biçimli yaprakları ve tropikal ülkelere özgü sıcaklığıyla misafirperverliğin en şık sembolüdür. Botanik biliminde Anthurium Andraeanum olarak bilinen ve Flamingo çiçeği de denen Antoryum bitkisi, sayıları 1000’i bulan Arum çiçek ailesine aittir ve dünya üzerindeki en dayanıklı ve uzun ömürlü çiçeklerden bir tanesidir. Anavatanı Kolombiya ve Ekvator olan bu zarif çiçek, iç mekanlarda bakıldığında göz alıcı renklerini çok uzun süre koruyabilir ve tüm mekanları pozitif enerji ile doldurabilir. Bu eşsiz bitki ile ilgili en ilgi çekici gerçek ise, kırmızı renkli yaprakların çoğu zaman gerçek çiçekleri ile karıştırılıyor olmasıdır. Bitkinin asıl çiçeği, renkli yaprakların ortasında bulunur ve oldukça küçüktür. Antoryum çiçeği anlamı ise onun diğer iç mekan bitkilerinden ayrı bir yerde durmasına sebep olur.

Antoryum Çiçeği Anlamı

Antoryum anlamı her çevreye uyum sağlayabilme, mutluluk ve bereket olarak özetlenebilir. Hem soğuk hem de sıcak iklimlere uyum sağlayabilen bu çiçek ayrıca misafirperverliğin de sembolü olarak bilinir. 

 • Mutluluk: Özellikle Kırmızı Antoryum anlamı mutluluk ve tatmindir. Bu çiçeğe sahip olan insanların başkalarıyla vakit geçirmekten hoşlanan, eğlenceli, sevgi dolu ve pozitif kişiler olduğuna inanılır.

 • Bereket: Antoryum çiçeği anlamı olarak bereket, çiçeğin bulunduğu her yere bolluk getirmesi demektir. İnanışa göre ofisinizde bakıldığında işlerinizin açılmasını sağlayan Antoryum, evde bakıldığında ise evin rızkını artırır.

 • Misafirperverlik: Antoryum bitkisi misafirperverlik anlamı da taşır ve bu yönü sebebiyle çiçeğe aynı zamanda misafirperverlik çiçeği de denir. Çiçeğin göz alıcı ve çekici görüntüsü düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değildir.

Antoryum çiçeğinin en yaygın rengi kırmızıdır ancak bu bitki farklı renklerde de çiçek açabilir. Kırmızı rengi tutkuyu, aşkı ve hayranlığı simgeler. Kalp şeklindeki yapraklarıyla kırmızı antoryum anlamı da aşk ve tutkudur. Kırmızı rengi ile kalp şeklinin birleşimi tüm kültürlerde aşkı ve sevgiyi çağrıştırır. Bu sebeple Antoryum çiçeği sevgililer günü ve yıldönümleri gibi özel günler için harika bir hediye seçeneğidir. Uzun ömürlü olması da ilişkinin sonsuza kadar sürmesi dileğini sembolize eder. Antoryum çiçeğinin diğer renkleri ve anlamları ise şunlardır:

 • Beyaz: Beyaz Antoryum saflığı ve masumiyeti simgeler. Bu yönüyle de gelin çiçeği olarak sıkça tercih edilir.

 • Pembe: Pembe Antoryum anaçlığı ve aileye duyulan sevgiyi sembolize eder. Bu sebeple bu nazik çiçek yeni anne olmuş birine hediye edilecek en uygun çiçeklerdendir.

 • Yeşil: Yeşil Antoryum bitkisi güç ve umut anlamı taşır. Bu rengi ile her duruma uygun bir hediye seçeneğidir ancak yeni işe başlayan biri için çok daha etkileyici olur.

Antoryum Çiçeği Bakımı

Antoryum çiçeği bakımı genel olarak kolaydır. Bunun bir sebebi bu bitkinin uzun ömürlü ve dayanıklı olmasıdır ancak her bitkide olduğu gibi Antoryum bitkisi de sulama ve gün ışığı gibi konularda ilgiye ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyduğu minimum ilgiyi gösterdiğiniz sürece bakımı sizi hiç yormaz ve neredeyse hiç zamanınızı almaz.

 • Sulama

Antoryum sulama konusuna fazla ihtiyaç duymaz. Bitkinizi toprağı tamamen ıslanacak şekilde sulamanız ve sulama işlemleri arasında toprağın biraz kurumasını beklemeniz yeterlidir. Fazla sulama bitkinizin kök kısımlarında çürümeye ve yapraklarının canlı rengini kaybederek sararmasına sebep olabilir.

 • Gün Işığı

Antoryum bitkisi yoğun gün ışığını sever ancak doğrudan ışık yapraklarına zarar verebilir. Loş ortamlarda daha az çiçek veren bu bitki için en ideal köşe aydınlık ancak gün ışığını doğrudan almayan bir yer olacaktır.

 • Sıcaklık

Antoryum çiçeği daha ılık ortamlarda daha hızlı büyür. Kış ayları ise dinlenme ayları olduğundan serin havadan rahatsız olmaz. Bitkinizin bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken tek nokta, onu klima ya da kalorifer gibi cihazları uzağında tutmaktır.

Antoryum Budama İşlemi Nasıl Yapılır?

Antoryum bitkisinin en iyi özelliklerinden bir tanesi neredeyse hiç budanma ihtiyacı olmamasıdır. Budama işlemini yaprakları kurudukça ya da çiçekleri çürüdükçe gerçekleştirmeniz yeterli olur. Budamaya başlamadan önce, kullanacağınız budama makasının keskin ve temiz olduğundan emin olmalısınız. 

Antoryum Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Antoryum saksı değişimi yapmak için en doğru zaman bahar ve yaz aylarıdır. Eğer sıcak iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız, saksı değişimi işlemini sonbahara erteleyebilirsiniz. Bitkiniz ne kadar hızlı büyürse, yeni bir saksıya da o kadar ihtiyaç duyar. Normal şartlar altında saksı değişiminin yaklaşık 2 yılda bir yapılması yeterlidir.

Antoryum Neden Çiçek Açmıyor?

Antoryum bitkisi tipik bir tropikal yağmur ormanı bitkisidir. Pek çok iç mekan bitkisi gibi o da doğal ortamında başka ağaçların üzerinde yaşamaya alışkındır. Bu sebeple bakımı oldukça kolay olan Antoryum, ihtiyaç duyduğu ilgiyi görmediği zaman göz alıcı çiçeklerini sizden saklayabilir. Antoryum çiçek açmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir.

 • Yanlış toprak ve gübre kullanımı: Eğer yüksek drenaja sahip bir toprak kullanmıyorsanız, Antoryum çiçek açmıyor olabilir. Bu sorunun önüne geçmek için turf içeren ve orkideler için hazırlanan toprak karışımlarını tercih edebilirsiniz.

 • Gün ışığı yetersizliği: Antoryum çiçek açmıyor ise bunun en yaygın sebebi yeterli gün ışığı almıyor olmasıdır. Bu güçlü bitki her ışıkta hayatını sürdürebilir ancak yetersiz ışık aldığında çiçek açmaz. Çiçeğinizi günde  9 saat boyunca gün ışığı alan bir yere yerleştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

 • Sıcaklık sorunu: Tropikal bitkiler için ideal sıcaklık 21 ile 29 derece arasındadır. Bu sebeple iç mekanlar tümü için uygundur ancak bitkinizi rüzgar alan bir yere ya da kalorifer üzerine koyduysanız, Antoryum çiçek açmıyor olabilir. Çiçeğinizi kuytu bir yere yerleştirerek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Antoryum Çiçeği Siparişi Nasıl Verilir?

Dayanıklılığı ve uzun ömrü göz önüne alındığında fiyat olarak en uygun salon bitkilerinden bir tanesidir. Antoryum çiçeği fiyat olarak değişiklik gösterebilir. Fiyata etki eden şeyler arasında çiçeğin boyutu, saksı modeli gibi değişkenler yer alır. Antoryum çiçeği siparişi vermek için Çiçek Diyarı web sitesinden kolayca işlem yapabilirsiniz. Çiçeği nereye ve ne zaman göndereceğinizi belirledikten sonra sepete eklemeniz yeterlidir. Size uygun ödeme biçimini seçmenizin ardından siparişiniz onaylanır ve Çiçek Diyarı güvencesiyle istediğiniz yere istediğiniz zaman teslim edilir.

Yazar : Çiçek Diyarı