Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Areca Palmiyesi Rehberi

Areca Palmiyesi Rehberi

Eve ya da ofis alanlarına, herhangi bir iç mekana tropikal bir hava katmak için en uygun bitki türlerinden bir tanesidir areca palmiyesi. Palmiye ağaçları iç mekanlarda yetiştirmek için uygun görülmez ancak areca palmiyesi, ofislerden alışveriş merkezlerine kadar pek çok iç mekanda karşımıza çıkar. Bunun en önemli sebebi ise, diğer palmiye türlerinin aksine, bakımının oldukça kolay olması ve havayı temizleme özelliğinin bulunmasıdır. 

Pek çok iklim şartına uyum sağlayabilen ve kolayca ulaşılabilen bir tür olan areca palmiyesi, bu sebeple de oldukça popüler bir bitki türüdür. Areca palmiyesi, bu kadar popüler bir tür olması sebebiyle de çokça merak edilir ve hakkında pek çok soru sorulur. Areca palmiyesi bakımı nasıl yapılır? Areca palmiyesi ne kadar büyür? Areca palmiyesi nasıl çoğaltılır? İşte Çiçek Diyarı’nın farklı ebatları ile beğeninize sunduğu areca palmiyesi hakkında bilmeniz gereken her şey...

Areca Palmiyesi Özellikleri

Areca palmiyesi özelliklerinin arasında dayanıklılığın da olduğu düşünüldüğünde, bitkinin bir zamanlar tehlike altındaki türler arasında bulunduğuna inanmak zor. Özellikle ılıman iklimlerde pek çok yerde karşımıza çıkan bu zarif ve tropik görünümlü bitki, onlarca uzun ve sivri yapraktan oluşur. Görünüş itibariyle bambu bitkisine oldukça benzeyen areca palmiyesi özelliklerinden bir tanesi de açık kahverengi gövdesidir. Geniş yapısı ve ince yapraklarının yayılımı sebebiyle perde görevi de gören bu sevimli bitki, bir çeşit gizlilik sağlaması sebebiyle de en ideal ev bitkisi türlerinden bir tanesidir.

Areca Palmiyesi Ne Kadar Büyür?

Areca palmiyesi, olgunluk dönemine kadar her yıl daha da büyümeye devam eder. Bunun için elbette iyi bakılması ve düzenli ilgi gösterilmesi gerekmektedir. Yaklaşık iki metreye ulaşan bir areca palmiyesinin, normal şartlarda büyümesinin durması beklenir. Olgunluk dönemine geldiğinde, belirli aralıklarla budayarak bitkiyi 10 yıla yakın bir süre boyunca canlı tutmak mümkündür.

Areca Palmiyesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Dış mekanlarda bakıldığında areca palmiyesi bakımı için en ideal alanlar, yüksek drenajlı bölgelerdir. Çok sulu ve vıcık vıcık toprak alanlar, bitkinin köklerinin çürümesine sebep olabilir. Eğer ev bitkisi olarak iç mekanda bakılıyorsa, yoğun süzdürme imkanı veren bir saksı kullanılması gerekir. Areca palmiyesi bakımı oldukça kolay ve zahmetsiz olsa da, düzenli ilgiye ihtiyaç duyar. 

Toprağı kurumaya başlayan bitkinizi bir miktar sulayarak toprağının nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda dış mekanlarda bakılan areca palmiyeleri için düzenli sulama çok önemlidir.İç mekanlarda areca palmiyesi bakımı için en doğru alan ise, bol gün ışığı alan köşelerdir. Eğer eviniz ya da ofisiniz güneş almıyor ve çoğu zaman loş oluyorsa, günün belirli saatlerinde bitkinizi dışarı çıkararak gün ışığı almasını sağlayabilirsiniz.

Areca Palmiyesi Sulama ve Toprak İhtiyacı

Areca palmiyesi bakımı için yüksek drenajlı ve torf tabanlı bir gübre karışımı idealdir. Eğer dış mekanlarda bakılıyorsa, areca palmiyesi için zengin ve az miktarda asit içeren gübre karışımı kullanılabilir ancak hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda toprağın iyice süzdürüldüğünden emin olmak gerekir. Ayrıca kum ve torf karışımı sayesinde gübrenin pH oranının düşmesi ve daha gözenekli bir yapıya kavuşması sağlanabilir.

Tüm palmiye türlerinde olduğu gibi areca palmiyesi de nemli toprakta yaşamaktan hoşlanır ancak fazla su, bitkinizin köklerinin çürümesine sebep olabilir. Bu durumun önüne geçmek için her iki sulama arasında toprağın hafifçe kurumasını beklemek gerekir. Areca palmiyesi sulama konusundaki bir önemli nokta da, çeşme suyu yerine içme suyu ya da yağmur suyu kullanmaktır!

Areca Palmiyesi Nasıl Çoğaltılır?

Areca palmiyesi nasıl çoğaltılır sorusuna birkaç farklı cevap verilebilir. Öncelikle areca palmiyesinin genellikle tohum ile yetiştirildiği unutulmamalıdır. Areca palmiyesi kök ayırma tekniği ile de çoğaltılabilir ancak bu çok fazla dikkat isteyen bir işlemdir. Ana bitkiden ayrılan kök parçasının hemen toprağa ekilmesi ve hava ile temas etmemesi gerekir. Areca bitkisi çoğaltma işlemi için en uygun zaman, ilkbahar aylarıdır.

Areca Palmiyesi Hastalıkları

Areca palmiyesini hem iç mekanlar hem de dış mekanlar için bu kadar ideal bir bitki türü yapan en önemli özelliği de, hastalık ve böceklenme gibi olumsuz durumların nispeten nadir yaşanıyor olmasıdır. Areca palmiyesi yaprak kuruması da bu durumlardan bir tanesidir. Bazen bir palmiye yaprağı sararıp düşebilir. Bunun sebebi areca palmiyesi mantar hastalığı olarak da bilinen bir bakteri türüdür. İlgilenilmediği takdirde bitkinizin yaşamının sona ermesine sebep olabilir. Bu durumun önüne geçmek için hastalıklı yaprakların kesilmesi ve hastalığın yayılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

İç mekanlarda bakılan areca palmiyelerinde bazı böcek ve sinek türleri ile karşılaşmak da mümkündür. Beyaz sinekler ya da bitler, yaprakların zarar görmesine ve renklerinin bozulmasına yol açabilir. Bu durumu engellemek için en kısa sürede müdahale etmek gerekir. Bunun önüne geçmek için organik bir böcek öldürücü kullanılabilir.

Areca Palmiyesi Fiyatları

Areca palmiyesi fiyat olarak en fazla çeşitlilik gösteren bitki türlerinden bir tanesidir. Büyük saksılar içerisindeki yetişkin areca palmiyesi fiyatları nispeten daha yüksek olsa da, daha uygun fiyatlı ve yine büyük boyutlarda areca palmiyesi çeşitleri, Çiçek Diyarı’nda kolayca bulunabilir.

Yazar : Çiçek Diyarı