Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Bonsai Ağacı Yetiştirme Sanatı

Giderek yeşillik alanlara hasret ve muhtaç kaldığımız çağımızda bonsai ağaçları insanlara yeni bir umut olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin pek çok farklı kesiminde henüz adı bile bilinmeyen bonsai bitkisi özel teknikler ile ağaçların saksılarının içinde budanarak ve bodurlaştırılarak büyütülmesinden elde ediliyor. Bonsai bitkilerinin geçmişi ise binlerce yıllıktır. Ancak biz saksıda yetişen bu ağaçları henüz yeni yeni öğreniyoruz. Bonsai yetiştirme sanatı hakkında ise herkesin akıllarında hala büyük soru işaretleri mevcut. Gelin birlikte bu ağaçların nasıl yetiştirilmesi gerektiğine bakalım.

Saksıda Bonsai Ağacı Yetiştirilir mi?

Sağlıklı bir şekilde bonsai yetiştirmek istiyorsanız ilk olarak fidanını dikeceğiniz saksının su ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyüklükte olması gerekiyor. Toprakları ise saksıya doldurduktan sonra sabırlı bir şekilde sulama işlemine devam etmeniz gerekiyor. Kök uçları nem alana kadar ve suya erişene kadar bu sulama işlemine devam etmeniz gerekiyor. Fidanlarınız büyüdüğü zaman ise makas aracı ile fidanların fazlalık kısımlarını kesebilirsiniz.

Bonsai Bitkisi Büyüdüğü Zaman Ne Yapılmalı?

Bir süre sonra elinizdeki saksınıza sığmamaya başlayan bonsaileri farklı bir saksıya koyarak köklerini de budamaya başlayabilirsiniz. Köklerde yer alan fazlalık kısımları budamazsanız ilerleyen zamanlarda su alamayan bitkilerin nefes alması da engellenir. İki veya üç haftalık aralıklar ile fidanlarınız budanacak seviyelere erişeceği için budama işlemlerini bu süreç aralıklarında mutlaka kontrol etmeli ve gerektiği takdirde uygun şekilde yapmalısınız.

Bonsai Açık Havayı Sever mi?

Bonsailer de her bitki gibi havaya ve güneş ışığına muhtaç olan bitkilerdir. Bu sebeple fidanlarınızı istediğiniz zamanlarda açık havada da bırakabilirsiniz. Toprağınız kurumaya başladığı zaman sulama işlemi ile tekrar toprağı nemlendirebilirsiniz. Soğuk havalar ise bonsai bitkilerinin baş düşmanları arasında yer almaktadır. Aşırı soğuk olan havalarda bitkinizin soğuk ile temas etmesini kesinlikle önlemenizi tavsiye ediyoruz. Bakım süreci biraz uğraştırıcı ve zor olan bonsailer, bu zorluklarına rağmen evlerinize veya iş yerlerinize girdikleri zaman büyük bir ferahlık hissini de size getirirler. Bu yüzden biraz emek harcayarak sizler de bonsai ağaçlarınızı yetiştirmeye başlarsanız olumlu sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.
Yazar : Çiçek Diyarı