Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Çiçek Sularken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitkiler yaşam alanlarını süsleyen ve çok sayıda kişinin hobi olarak da ilgilendiği güzellikler olmakla birlikte ilgi ve itina da isterler. Artık evlerde bakımı yapılabilecek bitkilerin sayısı bir hayli arttı. Hatta evinizin bir köşesini botanik köşesi olarak kullanabilir ve burada çok sayıda farklı bitkinin bakımını üstlenebilirsiniz. Bitkilerin türü ne olursa olsun en önemli hususun sulama olduğunu da unutmayın.

Çiçeklerin Su İhtiyacı Farklı Olabilir

Her çiçeğin ve her bitkinin suya olan gereksinimi farklıdır. Çok sayıda farklı çiçeğin bakımını yapanlar genellikle tüm bitkilere aynı zamanda ve aynı oranda su verme gibi yaygın bir hataya imza atıyor. Oysa yetiştirdiğiniz bitkilerin türünü öğrenmeli ve onun ihtiyacı doğrultusunda sulama yapmalısınız. Bazı bitkiler terleme yoluyla fazla nem kaybeden. Bu çiçeklerin ya da bitkilerin suya olan ihtiyacı daha fazla olacaktır. Terleme yapmayan bitkiler ise daha az su ile hayatta kalabiliyor. Ayrıca her çiçeğin yaz ayındaki su ihtiyacı, kış ayındaki su gereksiniminden farklıdır. Eğer kumlu toprakta bir bitki yetiştiriyorsanız sulama periyodu daha sık olmalıdır. Çünkü kumlu toprakların su geçirgenliği fazladır.

Sulamada Yapılan Hatalar

Killi topraklar ise suyu daha az süzdüğünden daha seyrek bir sulama takvimi izlemek yeterli olur. Sulamada en yaygın şekilde yapılan hatalardan bir diğeri de toprak tamamen kuruyunca sulama yapmaktır. Oysa toprak nemini % 75 oranında kaybettiğinde sulama yapmanız gerekir. Tamamen kuruyan toprakta kalan bitki beslenemez. Saksıların drenaj deliklerinden saksı tabağına akan suyu dökmeniz gerektiğini de unutmayın. Bu suyun tabakta kalması, bitkinin ya da çiçeğin köklerinin zarar görmesine sebebiyet verebilir. Kullandığınız suyun klor ya da kireç içermiyor olması gerekir. Ayrıca soğuk ya da sıcak su ile sulama yapmayın. Oda ısısında olmasına özen gösterin.
Yazar : Çiçek Diyarı