Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Çiçekler Nasıl Kurutulur?

Özel günlerde sevdiklerinizin gönderdiği çiçekler muhteşem renkleri ve mis kokuları ile günlerce sizi mutlu etmeyi başarıyor. Ancak her çiçek maalesef bir süre sonra solmaya ve yaprakları dökülmeye başlıyor. Hediye olarak aldığınız çiçeği kalıcı kılmanın yolu ise kurutmaktan geçiyor. Çiçeklerinizi pek çok farklı yöntem ile kolaylıkla kurutabilir ve yıllarca saklayabilirsiniz.

Çiçekleri Hava ile Kurutmanın Yolu

Herhangi bir kimyasal madde ya da kurutucu kullanmadan çiçeklerinizi hava ile kurutabilirsiniz. Bunun için çiçeklerinizi hiç ışık almayan, karanlık ve çok kuru olan bir ortamda bekletmeniz yeterli olacak. Eğer ışık alan bir yerde bekletirseniz çiçeklerin rengi solabilir. Nemli bir ortamda bekletmeniz ise çürümelerine neden olabilir. Bu nedenle nemsiz ve karanlık bir yerde çiçeklerinizi bir süre bekletin. [caption id="attachment_607" align="aligncenter" width="700"]terfi çiçekleri terfi çiçekleri[/caption]

Çiçekleri Presleyerek Kurutmak

Bu yöntemde çiçekleriniz yassı bir konum alacak. Çiçeklerinizi presleyerek kurutmak için bir kurutma kağıdına ihtiyaç duyacaksınız. Kağıdı katlayarak arasına kurutmak istediğiniz çiçekleri dizin. Çiçeklerin üst süte gelmemesine özen gösterin. Sonrasında kitap gibi sert bir cisimle üzerine bastırın. Sonrasında bir kitabın arasına yerleştirmeniz çok daha sağlıklı bir şekilde kurumalarına yardımcı olacaktır. Kuruttuğunuz çiçekleri cam bir fanus içerisinde sergileyebilir ve son derece şık bir dekoratif obje elde edebilirsiniz. Çok sayıda kişi kurumuş çiçeklerin üzerine hoş kokması için oda spreyi sıkıyor. Oda spreyi kurumuş olsa da çiçeklerinize zarar verecektir. Bu nedenle üzerine koku veren herhangi bir malzeme sıkmayın.
Yazar : Çiçek Diyarı