Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Ficus Bonsai Ağacı Rehberi

İçindekiler;

  1. Ficus Bonsai Ağacı Nedir?
  2. Ficus Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?
  3. Ficus Bonsai Anlamı
  4. Ficus Bonsai Sulama
  5. Ficus Bonsai Çiçek Açar mı?
  6. Ficus Bonsai Budama
  7. Ficus Bonsai Yaprak Döküyor mu?
  8. Ficus Bonsai Fiyatları Ne Kadar?

 

Ficus Bonsai Ağacı Nedir?

“Ficus” kavramı Latince dilinde incir anlamına gelir. Ficus bonsai ise ev koşullarında yetiştirilmeye son derece uygun ve minyatürü andıran bir çeşit incir ağacı şeklinde tanımlanabilir. Ilıman iklim koşullarını barındıran ev ve ofis benzeri iç mekânları kapsayan her tür alanda yetiştirilebilen çiçeklerdir. Görünüşleri itibariyle incir ağaçlarını andırırlar.

 

Ficus Bonsai Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ficus bonsai ağacı daha çok iç mekânlarda yetiştirilmeye yönelik tercih edilen bir bitkidir. Bu sebeple de ficus bonsai ağacı bakımı yaparken, ortamın hem havadar hem de aydınlık olmasına dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda çiçek hiçbir şekilde hava akımı ile karşı karşıya gelmemelidir. Bonsai ağacını evinizde yetiştirmeyi tercih ederseniz, gün boyu güneş alan bir pencerenin önüne koymanız, onun hem büyümesi hem de bakımı açısından faydalı olacaktır. Güneş ışınlarının aşırı yoğun olmadığı dönemleri takip etmeniz gerektiği gibi ağacı karanlıkta bırakmamaya da özen göstermelisiniz. Ağacınız güneş altında fazla durduğunda kuruma riski altında kalacağı için nem taşıyan hafif ve serin ortamlara ihtiyaç duyar. 12-13 dereceden soğuk ortamlar ağacın gelişimi açısından uygun değildir. Ficus bonsai bakımı sırasında üzerinde durulması gereken başka bir nokta da toprağının kurumasına izin vermemektir. Ayrıca toprakta bulunan nem miktarı her bölgede eşit olmalıdır. Bonsai ağaçları 10 yaşına gelene dek her yıl bahar aylarında tomurcuk verirler. Tomurcuk verdikten sonra gübre karışımı yaparak bitkinin saksısını değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak ağacınızın beslenebilmesi adına da likit veya organik gübre çeşitlerini değerlendirebilirsiniz. Besleme işlemini haftalık zaman dilimlerinde bahar ve yaz aylarında yapmanız tavsiye edilir. Kış dönemlerinde ise bu süreci aylık periyotlara indirebilirsiniz. Bonsai ağacı yaprak dökümü sonrası beslenmeye ihtiyaç duymadığı gibi, en güzel tarafı da büyük ölçüde zararlı hastalık ve haşerelere karşı direnç sağlamasıdır.

 

Ficus Bonsai Anlamı

Kendi içerisinde farklı anlamlara sahip olan Ficus bonsai, eski dönemlerde Mısır’da yetiştirilmeye başlanan, sonrasında farklı uygarlıklara yansıyan bir ağaç çeşididir. Doğum ve gelişim gibi yaşam döngülerini de simgeleyen bir güç anlamına gelen ficus bonsai, kendine has bir felsefeye sahiptir. Cennet, yeryüzü, insan ve doğa arasındaki ilişkiyi ifade eder. Din kültürleri açısından incelendiğinde de her inanç çerçevesinde farklı mesajlar verdiği anlaşılır. Japonca kökenli bir kelime olan bonsai; tepsi anlamına gelen “bon” ve bitki anlamındaki “sai” sözcüklerinin birleşimidir. 

 

Ficus Bonsai Sulama

Ficus bonsai sulama süreci, ağacın hem yetiştirme hem de bakımı aşamasında oldukça önemlidir. Ağacın aşırı sulanmasına dikkat edilmesi gerektiği gibi, kuruyacak derecede susuz kalmamasına da özen gösterilmelidir. Çünkü bitki fazla sulandığı takdirde kökleri çürür. Aynı şekilde susuz kaldığında da zamanla kuruyarak ölür. Su miktarını toprağa göre ayarlamak faydalı olabilir. Öncelikle bitkinin toprağına dokunarak nem oranı kontrol edilmeli, ardından toprak suyu tamamen emene kadar yavaş yavaş sulama yapılmalıdır. Sulama işlemi yaz aylarında ya da sıcak havalarda her gün, soğuk kış günlerinde de 3 günde bir tekrarlanabilir. Ayrıca yaz döneminde çiçeğinizi sularken, bitkinizi koyduğunuz tabakta birazcık su bırakabilirsiniz. Böylelikle bitkiniz ihtiyaç duyduğu suyu toprağı aracılığı ile çekebilir. Bunun yanında toprağın her yerinin nemli olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Toprağı bütünüyle ıslatarak sulama yaparsanız, çiçeğiniz sağlıklı büyüyecektir.

 

Ficus Bonsai Çiçek Açar mı?

“Ficus Bonsai çiçek açar mı?” sorusu sadece bitkinin köklerinden ayrılma yöntemiyle bonsainin çoğalabildiği şeklinde yanıtlanabilir. Bitki kökünden çıkartılarak üst kısımlara kadar uzanan ince noktalar bitkiyi andıran yeni çiçekleri oluşturabilir. Ortaya çıkan yeni bitkiler de yeni saksılara dikerek yeni bonsailerin yetişmesine imkân tanınabilir.

 

Ficus Bonsai Budama

Ficus bonsai yetiştiriciliğinde, titiz davranılması gereken işlemlerden biri budamadır. Çünkü bonsai ficus ağacının o muhteşem görünümünün ardında sadece budama işlemi yatar. Budama için özel makaslar kullanılabilir. Çiçeğin görsellik anlamında tatmin edici bir gelişim göstermesi istenirse gövdenin en alt bölümünde bulunan dalların budanması beklenen sonucu verecektir. Bu yöntemle bonsainin şekil alması kolaylaşır. Ev ve iş yerlerinde dekorasyon ürünü olarak öne çıkan ficus ginseng bonsai çiçekleri genellikle süpürge veya kubbe biçiminde budanırlar. Budama sırasında önem taşıyan bir nokta da ağaç gövdesinin düz olmasıdır. Gövdeyi tercihiniz bazında istediğiniz kalınlıkta ayarlayabilirsiniz. Ağaç dallarının üç ya da dört budak vermesinden sonra da, bir veya iki yaprak verebilecek şekilde budama yapabilirsiniz. Ayrıca telleme ve tel bağlama yöntemleriyle de ağacınızda modern bir görünüm yaratabilirsiniz. Üstelik aynı sulamada olduğu gibi budama yapılırken de mevsim şartları göz önüne alınmalıdır. Geçiş mevsimlerinin budama için uygun olduğu söylenir.

Ficus Bonsai Yaprak Döküyor mu?

“Ficus bonsai yaprak döküyor mu?” bonsai yetiştirmeyi düşünen kişilerin aklındaki sorulardandır. Bonsai çiçeklerinde yaprak dökümü genellikle tüm ağaçlarda olduğu gibi sonbahar aylarıdır. Ancak sonbahardan önce ağacınız yapraklarını dökmeye başladıysa, saksıyı değiştirme zamanınız gelmiş demektir. Ayrıca yaprakları belirli periyotlar halinde fıs fıs ile sulamanız dökülmelerini önleyecektir. Sulama işlemi sonrası yaprakların üzerinde kalan damlacıkları temizlemeniz, onların mercek görevi üstlenerek güneş ışığıyla bitkinizi çürütmesini önleyecektir.

 

Ficus Bonsai Fiyatları Ne Kadar?

Ficus bonsai çok zor bir bakım gerektirmemesinin yanında ihmali de kabul etmeyen bitki türleri arasında yer alır. Uzun ömürlü bitkiler için yaşam alanı sağlarken, şık görünümü dolayısıyla da çiçek yetiştiricilerinin birincil tercihi olma özelliği taşır. Ficus bonsai fiyat seçenekleri bakımından da kullanıcılara son derece cazip rakamlar sunar. Fiyatlar ortalama saksı bitkileri düşünüldüğünde, bitkinin yaşı, çeşidi ve tasarımı ile orantılı bir şekilde 160 TL’den başlayarak değişiklik gösterebilir. Siz de cicekdiyarı. com’u ziyaret ederek dilediğiniz bonsai siparişini oluşturabilir ve bulunduğunuz ortama renk katabilirsiniz. 

Yazar : Çiçek Diyarı