Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Hangi Çiçekler Yenilebilir?

Dünyanın birçok farklı ikliminde yetişerek insanlara sağlık ve şifa dağıtan çiçekler bulunuyor. Yenilebilir çiçeklere olarak belirtilen bu bitkiler kazandırdıkları şifa özellikleri ile de dikkat çekicidir.

Hibiskus Çiçeği

Hibiskus çiçeği ya da otu olarak bilinen bitki daha çok çöl ikliminde varlığını göstermekte olup bu ortamda bulunan insanların susuzluğuna çare olabiliyor. Susuzluk giderici özelliğe sahip olan hibiskus çiçeği aynı zamanda çay olarak tüketilip sonrasında kalan posası da yenilebiliyor.

Mürver Çiçeği

Bazen çalı ya da otsu olarak karşımıza çıkan mürver çiçeği açık pembe, beyaz ya da sarı küçük çiçeklere sahiptir. Çiçeklerinin yanı sıra yaprakları da insan sağlığı için faydalıdır. Yara iyileştirici, idrar söktürücü olarak kullanımının yanı sıra cildi yumuşatma özelliği de bulunuyor.

Kabak Çiçeği

Sarı ve uzun yapraklara sahip olan kabak çiçeği ülkemizde de kabak çiçeği dolması yapımında kullanılan bir bitkidir. Böbrek iltihapları için son derece etkili olan bu çiçek, hazmı da kolaylaştırma etkisine sahiptir.

Gül

Birçok kişinin kokusu ve görsel güzeli ile hayran olduğu gül yenilebilir çiçek özelliğine de sahiptir. Ülkemizde en çok reçeli ile bilinen gül aynı zamanda suyu, yağı ile de bilinir. Mikrop öldürücü ve iltihapları giderici özelliğinin yanı sıra cilt güzelliğinin kazanılması amacı ile de kullanılıyor.  Bunun yanı sır baş ağrısı, öksürük ve de mide bulantılarında kullanılabiliyor.

Leylak

Hoş kokusu ile dikkat çeken leylak katmerli ve katmersiz olabiliyor. Birçok ilaç yapımında kullanılmakta olan leylağın bilinen en tipik rengi mor olup aynı zamanda beyaz, sarı ve kırmızı renklere de sahiptir.  İştah açma özelliğinin yanında ateş düşürücü ve kabızlığı giderci özelliği ile de bilinir. Çiğ olarak da tüketilebiliyor.
Yazar : Çiçek Diyarı