Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Japon Gülü Bakımı & Rehberi

JAPON GÜLÜ REHBERİ

Bulunduğu tüm mekanlara egzotik bir hava getiren japon gülü, en gösterişli tropik bitki türlerinden bir tanesidir. Bu dayanıklı ve zarif çiçeğin boyu, iyi bakıldığında, 4 metreye kadar uzayabilir. Bahçelerde yetiştirildiğinde rengarenk yaprakları sayesinde sinekkuşlarını ve birbirinden güzel kelebekleri kendine çeken çiçek, iç mekanlarda da canlı bir ambiyans yaratılmasını sağlar. Geniş ve renkli yapraklarıyla dekorasyonunuzun yıldız parçası olmaya da adaydır. Çiçek Diyarı’nın da en gözde çiçeklerinden biri olan bu çiçek, nefes kesici güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakır.

Japon Gülü Çeşitleri Nelerdir?

Japon gülü çeşitlerinin hepsi, hem hobi olarak bahçecilikle uğraşan hem de evinde çiçek yetiştirmekten keyif alan çiçekseverler arasında oldukça popülerdir. Japon gülü çeşitleri, bir yıllık ömrü olanlardan uzun ömürlü türlere kadar, 80’i aşan sayıda geniş bir spektruma sahiptir. Her biri farklı karakteristik özelliklere sahip olan bu çiçeklerin en bilineni Hibiscus rosa-sinensis’tir. Bazı çeşitleri birçok rengi barındırırken, çoğu çeşit tek bir renkte çiçek üretir. Bu renklerden bazıları beyaz, sarı, pembe, mor ve en çok rastlanan renk olan kırmızıdır.

Japon Gülü Anlamı Nedir?

Japon gülü diğer adı Çin gülüdür ancak botanik biliminde ismi Hibiscus rosa-sinensis olarak bilinir. Bu da aslında tam olarak Çin gülü anlamına gelir. Çiçek de esasen Hindistan, Havai, Malezya gibi nemli bölgelere ve Asya kıtasına özgüdür. Anlamı kültürden kültüre değişiklik gösterir. Örneğin Kuzey Amerika’da mükemmel bir kadın ve eş olmayı sembolize ettiği için, kadınlara hediye edilmesi oldukça yaygındır. Kraliçe Viktorya döneminde İngiltere’deki anlamı ise narin güzelliktir. Çiçeğin ana vatanlarından biri olan Çin’de ise hem erkeklere hem de kadınlara hediye edilen çiçek, şan ve şöhretin geçiciliği anlamını taşır. Hem çok güzel hem de çok narin olan bu çiçek türü, bu özellikleri sebebiyle de genellikle genç kadınlar ile özdeşleştirilir.

Japon gülünün sarı bir türü olan Havai hibiskusu, 1986 yılında Havai’nin ulusal çiçeği seçilmiştir. Bundan önce kırmızı rengiyle Havai ulusal çiçeği olarak bilinen bu çiçek, gerçekten de şöhretin geçiciliğini simgeler gibidir. Çiçek aynı zamanda Malezya’nın resmi, Haiti’nin de gayriresmî ulusal çiçeğidir. Japon gülü anlamı, çiçeğin taç yapraklarının renklerine göre de değişiklik gösterir. Beyaz, saflığı ve dişiliği temsil eder. Sarı renkteki çiçekler ise mutluluk ve iyi şans anlamına gelir. Pembe çiçekler arkadaşlığı ve sevgiyi sembolize ederken, en meşhur Japon gülü rengi olan kırmızı aşkın ve tutkunun simgesidir.

Japon Gülü Bakımı Nasıl Yapılır?

Japon gülü bakımı için en uygun iklim, sıcak iklimdir. Çiçek, tropikal bir bitki türü olduğu için, ılıman iklimlerde bahçede çok rahat yetiştirilebilir ve birkaç yıl yaşar. Daha soğuk iklimlerde ise en ideal yer iç mekanlardaki saksılardır. Çiçeğin iç mekanlarda bakıldığında bile 15 metreye kadar çıkabilen boyu, genellikle budama yöntemiyle 2 metrede tutulur. Siz de Çiçek Diyarı’nın özel tüyoları ve en sık sorulan sorulara verdiği yanıtlarla, ofis ve ev gibi pek çok iç mekanda çiçeğinizin hayranlık uyandırmasını sağlayabilirsiniz.

Gün Işığı

Pek çok bitki rehberi Japon gülünün bol güneş ışığını sevdiğini söylese de, bu çiçeğin daha ılıman ve aydınlık bölgelerde bakıldığında kısmî gün ışığı alan bir yerde tutulması en idealidir. Ancak daha soğuk ve kurak bir iklimde yaşıyorsanız, çiçeğinizi tüm gün güneş alan bir yere yerleştirmelisiniz. Eğer bitkiniz sürekli çiçek açmaya devam ediyorsa, bulunduğu yerden memnun demektir! 

Sıcaklık

Japon gülü için ideal sıcaklığın 15 ila 21 derece arasında olduğu unutulmamalıdır. Eğer yaşadığınız bölgede kış aylarında sıcaklık 10 derecenin altına düşüyorsa, çiçeğinizi soğuktan korumak için bazı önlemler almanız gerekebilir. Böyle dönemlerde çiçeğinizi sıcaklığın en azından 15 ila 21 derece arasında olduğu bir ortama taşıyabilir ve ihtiyaç duyduğu gün ışığı ile suyu almasına dikkat edebilirsiniz. Kış aylarında yapraklarının sarıya döndüğünü fark ederseniz, çiçeğinizi fazla suladığınızdan şüphelenebilirsiniz. Kış aylarında topraktaki suyun buharlaşma hızı daha düşük olduğundan, sulama sıklığını azaltmakta bir sakınca yoktur.

Toprak

Eğer çiçeğinize iç mekanda ve saksı içerisinde bakıyorsanız, iyi süzülmüş bir saksı toprağı karışımı kullanabilirsiniz. Japon gülü için en ideal toprak karışımı, elbette tropikal bitkiler için hazırlanmış olandır. Dış mekanlarda ve bahçede yetiştirildiğinde ise toprağınızın fazlaca organik madde ve kompost içerdiğinden emin olmalısınız.

Sulama

Tropikal bir bitki olan Japon gülü, sulamaya oldukça açık bir çiçektir. İhtiyaç duyduğu miktarda sulama yapıldığında, daha fazla tomurcuk üretir ve çiçek açar. Sıcaklık, nem ve rüzgar durumuna bağlı olarak, sulama sıklığı değişiklik gösterebilir. Kurak bir dönemde ise çiçeğinizi günde bir, hatta belki iki kez sulamanız gerekebilir. Ancak sulama yaparken, toprağın iyice süzdürülmesini sağlamalısınız. Eğer çiçeğiniz yaprak döküyorsa ya da üst kısımdaki yapraklar sararmaya başladıysa, yeterince sulanmıyor demektir. Çiçeğinizin kök kısmına doğru olan yaprakların sararmasından da, fazla sulama yaptığınızı anlayabilirsiniz.

Japon Gülü Nasıl Dikilir?

Japon gülü, saksıda yetiştirilmiş haliyle satın alınabildiği gibi, tohumdan yetiştirilebilir ya da kesme yöntemiyle çoğaltılabilir. Bu zarif çiçeği dikmek için en uygun zaman, bahar aylarıdır. Çiçeğinizi dikmek için en uygun zaman, ayazlar başlamadan önceki ilk 12 haftadır. Çiçeğinizi sürekli ya da kısmî güneş alan bir bölgede iyi süzülmüş bir toprağa dikerseniz, en iyi sonucu alırsınız.

Japon Gülü Köklendirme

Japon gülü köklendirme yöntemi, aynı zamanda Japon gülü nasıl çoğaltılır sorusunun da cevabıdır. Kesilmiş bir daldan köklendirme işlemi yapmak, japon gülü köklendirme yöntemleri arasında en ideal olanıdır. Kesilen dalda, yalnızca en üstteki yapraklar kalacak şekilde budama işlemi yapılır. Dal, saksı içerisindeki iyi süzülmüş bir toprağa açılan küçük çukura yerleştirilir. Bu aşamada köklendirme yapılacak toprağın iyice nemli olmasına dikkat edilmelidir. Toprak, kökler uzayana kadar nemli kalmalıdır. Kökler yaklaşık 8 hafta içerisinde oluşmaya başlar.

Japon Gülü Nasıl Budanır?

İyi bakıldığında hızlıca uzayan bir bitki türü olduğundan, iç mekanlarda bakılan çiçekler için akla ilk olarak Japon gülü nasıl budanır sorusu gelir. En ideal Japon gülü budama zamanı sonbahar mevsimidir. Budama işlemi aynı zamanda bitkinin daha fazla çiçek açmasına da yardımcı olur. Bazı dalların kesilmesi, kalabalığı azaltarak çiçeğin daha fazla güneş almasını sağlar. Budama işlemi kırılmış ve çürümüş dalların kesilmesi ile gerçekleştirilebilir. Bu aşamada temiz ve keskin bir budama makası kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Japon Gülü Hastalıkları

Japon gülü hastalıkları, yaygın olarak karşılaşılmayan bir durum olsa da çiçeğiniz için tehlikeli olabilir. Böceklenme gibi durumların bazıları büyük bir risk oluşturmasa da, bazıları çiçeğin zarar görmesini engellemek için tedavi gerektirir. Bazı mantar türleri, çiçeğinizin yapraklarına dadanabilir. Japon gülü hastalıklarını teşhis etmenin en kolay yolu, bitkinin yapraklarını incelemektir. Yeşil yapraklardaki renk bozuklukları ve lekeler, bu aşamada en önemli ipucudur. Ayrıca bitkinin gövdesindeki çürümeler de, mantarın bir habercisi olabilir. Bu durumun önüne geçmek için yapılacak en iyi şey, toprağın drenajını artırmaktır.

Böceklenmeye sebep olan böcekler genellikle yaprak biti, kurtçuk ve beyaz sinek gibi canlılardır. Eğer çiçeğinizde böyle bir böcek istilası fark ederseniz, az miktarda bulaşık deterjanı döktüğünüz nemli bir bezle yaprakları temizleyebilirsiniz. Japon gülü, gereken ilgi gösterildiğinde muhteşem görüntüsü ile evinizi aydınlatabilir. Eğer mekanınıza tropikal bir dokunuş istiyorsanız, Japon gülü tam da size göredir.

Japon Gülü Kedilere Zararlı Mı?

Hem çiçeksever hem de hayvansever kişiler için en önemli problem, yetiştirilen bitkinin evcil hayvanlar için taşıdığı risklerdir. Özellikle kediler, bitkilerle oynamayı ve onları yemeyi çok severler. Bu noktada evinde kedisi olan bir kişi için akla ilk olarak Japon gülü kedilere zararlı mı sorusunun gelmesi de oldukça normaldir. Japon gülü kediler için zehirlidir ancak etkileri oldukça hafiftir. Bu çiçeği yiyen kedilerde en çok karşılaşılan yan etkiler kusma, ishal ve iştahsızlıktır. Bu sorunlar çoğunlukla 48 saat içerisinde çözülür. Ancak yine de evinde kedisi olan çiçekseverlerin, Japon gülünü kedilerinin erişemeyeceği yerlerde saklamaları tavsiye edilir.

Yazar : Çiçek Diyarı