Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Japon Gülü Bakımı

Ana vatanı Uzakdoğu bölgesi olan Japon gülleri Japonya ve Çin?de bol bol bulunmaktadır. Fakat Japon gülleri genellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetişebilmektedir. Türkiye?de de Akdeniz ve Ege bölgesi Japon güllerini yetiştirebilmek için en uygun bölgeler arasındadır. Japon gülünü yetiştirmek için gerekli bakım koşullarını sağlarsanız kendi evinizde de yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Güneş İhtiyacı

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde bahçede Japon gülü yetiştirmek istiyorsanız çiçeğiniz kendi güneş gereksinimini karşılayabilir. Fakat evde Japon gülü yetiştirmek istiyorsanız günde ortalama 4 saat boyunca güneş ışığı alması gereklidir.

Sulama

Japon güllerinin sulamasını toprak kurumadan yapmamalısınız. Aşırı sulama yapılması Japon gülünün köklerinin çürümesine ve çiçeğin gelişememesine sebep olabilir.

Toprak

Japon gülleri için en temel konu topraktır. Japon gülü yetiştirmek istediğiniz zaman tek başına torflu toprak kullanmanız yeterli olmayacaktır. Bu yüzden torflu toprak, gübre ve ponza taşı ile karışım hazırlayarak kendi toprağınızı oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Nem

Orta seviyede neme ihtiyaç duyan Japon gülleri eğer kuru iklimli bir bölgede yetiştiriliyor ise yapraklarına belirli aralıklar ile su sıkılmalıdır. Böylelikle çiçeklerinizin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

Besin

Tüm çiçek türlerinde olduğu gibi Japon gülünde de besine ihtiyaç duyulur. İkinci senesinde aynı toprakta kalacak olan bir Japon gülü için besin takviyesi yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kullanılacak olan takviyenin toprağa dikilen besin çubukları olması ve suda çözünebilen besin takviyeleri olması son derece önemlidir.
Yazar : Çiçek Diyarı