Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Japon Gülü Bakımı, Sulama ve Çoğaltma

Japon gülü bakımı konusunda bilgi sahibi olmadan önce Japon Gülü’nün ne olduğuna bakalım. Japon Gülü Çiçeği, Hibiscus rose sinensis olarak da bilinmektedir. Japon Gülü çiçekleri oldukça göz alıcıdır. Birçok ortamda süs olarak tercih edilmektedirler. Farklı renklerde görülebilen Japon Gülü Çiçeği tercihe göre bahçede ya da saksıda yetiştirilebilirler. Eğer evinizde ya da ofisinizde Japon Gülü Çiçeği yetiştirmek istiyorsanız zevkinize uygun bir renk seçimi yaparak yaşam alanlarınızda gözünüze hitap eden dokunuşlar elde edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken farklı renk seçeneklerine sahip bir Japon Gülü Çiçeği siparişi vermek.

Japon Gülü Çiçekleri ebegümecigiller gelmektedir. Çoğunlukla büyük çiçekleri ile dikkat çekerler. Uzun saplı ve beyaz, pembe, kırmızı gibi farklı renklerde çiçekleri vardır. Çalı şeklinde olmanın yanı sıra sık dallanmaktadırlar. Boyu 3 metreye kadar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra 2 metreye kadar yayılma alanları da bulunmaktadır. Gövde renkleri koyu yeşil fakat ilerleyen yıllarda rengi griye doğru değişebilmektedir. Yaprakları ise daha parlak bir yeşil ve oval formdadır.

Japon Gülü Bakımı Nasıl Olur?

Japon gülü satın almaya karar verdiyseniz muhtemelen ilk soracağınız soru “Japon Gülü bakımı nasıl yapılır?” Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Japon Gülü Çiçeği hem saksıda hem de bahçelerde yetiştirilmeye uygundur. Eğer kapalı ortamda saksı içerisinde Japon Gülü Çiçeği yetiştirilecek ise tercih edilen saksıda drenaj deliği bulunması çok önemlidir. Buna karşın eğer bahçede yetiştirilecekse bol güneşi olan sıcak iklimler gerekmektedir. Genel olarak bakıldığında Japon Gülü çeşitlerinin ılıman iklim şartlarında yetişmesinin uygun olduğu söylenebilir. Tabi soğuk iklimde yetiştirilmek isteniyorsa da saksı içerisinde yetiştirilmesi daha iyi olacaktır. Direkt güneş ışığını alan bir yerde çiçeği konumlandırmak iyi olacaktır. Yine de doğrudan yakıcı güneş ışığına maruz bırakılmamaları gerekmektedir. Evet Japon Gülü Çiçeği güneş ışığını oldukça seviyor ama güneş ışığını yarım alan yerlerde de gayet sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmektedir.

Japon Gülü ortalama olarak 15-21 derece arasında bulunan yerlerde sorunsuz bir şekilde yetiştirilebilir. Kışın ise 10 derecenin altında bulunan yerlerde de bakılabilir. Eğer hava derecesi daha da düşerse, yani daha soğuk bir ortamda Japon Gülü Çiçeğini korumak önemli olmaktadır. Bu arada kış aylarında çiçeğinin yapraklarının sarıya döndüğünü de söyleyebiliriz.

Japon Gülü Çiçeği topraktaki metalleri depolayan bir bitkidir. Eğer bu bitkinin çiçek kısımlarını toplamak istiyorsanız bitki, çiçek açmaya başladığı an çiçekler toplanmalıdır. Şifa vermesiyle de bilinen Japon Gülü Çiçeği’nin çiçekleri toplandıktan sonra çay şeklinde tüketilebilme imkanı vardır. Eğer Japon Gülü Çiçeği, çay olarak tüketilmek isteniyorsa yaprakları bordo olan hibiscuslar arasından bir seçim yapılması gerekmektedir. Hafif ekşimsi bir tada sahip olan Japon Gülü Çiçeği, akciğere olan faydası ile de bilinmektedir. Japon Gülü Çiçeği için gerekli tüm koşullar sağlandığı sürece, bu harika bitkiyi uzun süre muhafaza edebilmek mümkün.

Japon Gülü Çiçeğinizin bakımını saksıda yapıyorsanız da bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Mesela çiçeğinizin saksınızı mı değiştirmek istiyorsunuz? Bu işlemi yapmanız için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır. Tabi bu işlemi yaparken çiçeğinizi söktükten sonra kökleri kırpılır ve uygun bir toprak seçilerek eğer isteniyorsa mevcut saksıya yeniden dikilebilir.

Japon Gülü Çiçeği Ne Sıklıkla Sulanmaktadır?

Japon Gülü Çiçeği bakan kişilerin diğer merak ettiği bir konu ise “Japon Gülü nasıl sulanır?” sorusunun cevabı. Japon Gülü Çiçeği bol güneşli havaların çiçeğidir diyebiliriz. Eğer gölgelik bir alanda konumlandırılmışlarsa muhtemelen çiçek açmayacaktırlar. Hatta öyle ki tomurcukları daha çiçeklenemeden döküleceklerdir. Japon Gülü Çiçekleri ilkbahar ve yazın sulanmalıdırlar. Bitkinin çiçeklenme dönemi bittiğinde dinlenme dönemine geçmektedir. Eğer bitkinizi bir saksının içerisinde yetiştiriyorsanız nemli olmasına dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca bitkinizi düzenli bir şekilde budayarak daha iyi bir şekilde büyümesini sağlayabilir, kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Japon Gülü Çiçeğine sulama yapılırken toprağın iyi bir şekilde süzdürme yapıp yapmadığına dikkat edilmelidir. Japon Gülü Çiçeği eğer yapraklarını dökmeye başladıysa, üst kısımlarında ise sararma gibi durumlar söz konusu olduysa sulamanın tam anlamıyla yapılmadığı söylenebilir. Bunun yanı sıra Japon Gülü Çiçeğinin kök kısmına doğru bulunan yaprakları sararmaya başladığında bu sefer de fazla şekilde sulama yapıldığı anlamına gelmektedir. Özellikle kış aylarında çiçeğinizi mümkün olduğunca seyrek bir şekilde sulamaya özen gösterebilirsiniz. Bu sayede bitkiniz daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Japon Gülü Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Japon Gülü Çiçeğini çoğaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik oldukça kolay bir şekilde. Çiçeğinizi çoğaltmak istiyorsanız, genel olarak tercih edilen yöntem kesilen bir dala köklendirme işlemi yapılmasıdır. Temiz bir bıçakla kesilen dalda, en üst kısımda yer alan yaprak kalana kadar budama yapılmalıdır. Daha sonrasında söz konusu dalı süzme işleminin iyi olduğu bir toprağa sahip saksı içerisinde küçük bir çukur açarak, oraya yerleştirebilirsiniz.

Japon gülü olarak bitkide çoğaltma yani köklendirme işlemi yapılacaksa kullanılan topraktaki nem oranın iyi olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle bitkinin kök kısımları belli bir uzunluğa gelene kadar toprağı nemli tutmaya çalışmakta fayda var. Genel olarak Japon Gülü Çiçeklerinin kökleri ortalama 2-3 ay içerisinde gelişebilmektedir.

Japon Gülü Çiçeği çoğaltılmak istendiğinde, bitkinin dikilebileceği en doğru zaman bahar aylarıdır. Özellikle soğuklar başlamadan önce dikilmelerinde fayda var. Çoğaltma işlemi eğer bahçe gibi alanlarda yapılacaksa tam ya da yarı güneş alan kısımları değerlendirmek gerekmektedir. Böylelikle çiçeğinizin daha sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü görmüş olacaksınız. Bu arada toprak tercihini humuslu toprak seçeneğinden yana kullanabilirsiniz. Humuslu toprağı dilerseniz bahçedeki toprağa yanmış çiftlik gübresi, kil gibi maddeler ekleyerek elde edebilirsiniz.

Genel olarak bakıldığında Japon Gülü Çiçeğinin bakımının çok zor olmadığını söyleyebiliriz. Eğer bu harika çiçekle yaşam alanlarınızı süslemek istiyorsanız siz de Japon Gülü Çiçeği satın alarak farklı bir seçim yapabilirsiniz. 

Yazar : Çiçek Diyarı