Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Kaktüs Bakımı,Çoğaltma ve Sulama

Kaktüs, çöl veya kurak bölgelerde yetişen, su ihtiyacını az olan, dikenli bir bitkidir. Kaktüsler, Cactaceae familyasına aittir ve genellikle Meksika, Güney Amerika ve ABD'nin güneybatı bölgelerinde yetişir. Kaktüsler bazen çiçek açar ve meyveler verir. Kaktüsler evlerde ve seralarda da yetiştirilebilir.

Kaktüs Bakımı,Çoğaltma ve Sulama

Farklı görünümü ile dikkat çeken kaktüs çeşitleri uzun yıllardır yaşam alanlarını süslemektedir. Kaktüsler görünümü ve bakımının kolaylığı ile oldukça fazla tercih edilmektedir. İç mekânlarda dekoratif olarak da kullanılmaktadır. Çiçek Diyarı kaktüslerin en güzel hallerini sizlere sunmaktadır. Hiç tereddüt etmeden en taze hallerine ulaşabilirsiniz.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Güneş Işığı ve Kaktüs Bakımı

Kaktüs bakımında öncelikle güneş ışığına dikkat edilmelidir. Kaktüsler için en uygun ortamı oluşturmak için güneş ışığı ile bolca temas edebileceği bir konum tercih edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise öğle saatlerinde güneş ışığına maruz kalmalarının engellenmesidir. Bu saatler dışında güneş ışığı ile temas etmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  • Isı

Kaktüsler sıcağı seven bitkilerdir. Ancak kaktüsler nemli ortamları sevmezler. Ev bitkileri arasında önemli bir yere sahip olan kaktüsler 20 dereceye kadar ısıda sağlıklı bir şekilde yetişirler. Kaktüs kış aylarını sevmez, sıcaklık -15 dereceye kadar düşmemelidir bu durum büyümesini ve sağlıkla yetişmesini engelleyecektir.

  • Kaktüs ve Sulama

Kaktüsü için sulama yapılmadan önce kaktüs toprağımı iyi bir şekilde kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer toprağın iç kısmının kuru olduğunu fark ederseniz o zaman sulama yapabilirsiniz. Her bitkide olduğu gibi kaktüs için de sulama yöntemlerine dikkat edildiğinde bitkinin ömrü uzayacaktır ve fazla su her zaman zarar verecektir. Kaktüs kaç günde sulanır diye bakıldığında ise genel olarak haftada iki defa, soğuk kış günlerinde ise haftada bir defa sulama yapılabilir.

  • Kaktüs Saksının Seçimi

Kaktüs suyu sevmeyen bir bitki olması sebebi ile delikli saksı seçmek doğru olacaktır. Ahşap ve kil saksılar bu amaç için uygundur. Kil saksı toprağın nem seviyesini dengeler ve fazla suyu emer, aynı şekilde ahşap saksılarda fazla suyun emilmesini sağlayacaktır.

  • Kaktüs Toprağı

Kaktüs toprağının suyu geçirmesi ve kireçli olmaması gerekmektedir. İlk alındığında toprak değişimi yapılırken tabana çakıl taşları yerleştirmek uygun olacaktır. Torf ve pompazdan ele edilen toprağı kullanırsınız gübre vermenize gerek kalmayacaktır. Toprak değişiminin çok sık yapılmasına gerek yoktur ve toprağı gevşek tuttuğunuz sürece bitkiniz sağlıkla büyür ve yeşerir.

Kaktüsler bakımı püf noktaları için genel olarak bakıldığında güneş ışığı, su, toprak, sıcaklık ve beslenme kurallarına uyulduğu takdirde sağlıklı ve güzel büyümeyi sağlar. Biz Çiçek Diyarı olarak kaktüs bakımı ile ilgili tüm detayları siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Kaktüs Çoğaltma Nasıl Yapılır?

Kaktüs çoğaltmak için dönemi geldiğinde kök kısmında bir bitki oluşur ve o bitkiyi dikkatli bir şekilde kökten ayırarak farklı bir saksıda yetiştirerek kaktüsünüzü çoğaltabilirsiniz. Fakat bunu yaparken çok dikkatli ve titiz davranılmalıdır ve vakit kaybetmeden koparılan bitki dikilmelidir. Kaktüs çoğaltma işlemi için yaz mevsimini tercih etmek daha doğru olacaktır. Çiçek Diyarı web sitemiz üzerinden kaktüs çeşitlerimiz arasından dilediğiniz modeli tercih edebilir ve hızlı teslimat seçenekleri ile satın alabilirsiniz.

Kaktüs Sulama

Kaktüsler çöl bitkisi olarak bilinmekle birlikte evlerde ve ofislerde kısacası yaşam alanlarımızda oldukça fazla bulunmaktadır. Sıklıkla tercih edilen kaktüs için bakım talimatları oldukça araştırılmaktadır. Bu sebeple kaktüs çiçeği bakımı sulama detayları için ayrı bir parantez açmak gerekir. Kaktüslerin ölümleri en çok sulamada yapılan yanlışlıklardan dolayı doğmaktadır. Fazla verilen su, kaktüslerin köklerinin çürümesine neden olmaktadır. Sukulent ailesinden olan kaktüs susuzluğa uzun süre dayanabilir. Kaktüsler büyümekte oldukları dönemlerde suya ihtiyaç duyarlar.

Bu dönem dışındaki süreçlerde ise dikkatli bir şekilde sulama yapılmalıdır. Kış dönemlerinde çok az su verilmelidir. Kuruduğuna gerçekten emin olduğunuz durumlarda yaz haftalarında haftada iki defa sulama yapılabilir fakat bunun için toprağını mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir. Kaktüslerinizi düzenli bir şekilde suladığınız takdirde sağlıkla büyüdüğünü göreceksiniz.

Kaktüslerde Çiçek Açma Olur Mu?

Kaktüsler, çok yıllık bitkiler olarak bilinirler ve genellikle çiçek açmazlar. Ancak bazı türlerde çiçek açması söz konusudur Çiçeklenme, genellikle kaktüslerin yetiştiği doğal ortamda mevsim değişikliklerine bağlı olarak gerçekleşir. Örneğin, bazı türler yaz aylarında çiçek açar ve diğerleri ise kış aylarında. 

Çiçekler, kaktüsün tepesinde toplanır ve birkaç gün boyunca açık kalır. Kaktüs çiçekleri çok kokulu değildir ve genellikle gece açar. Kaktüslerin çiçek açması için gerekli olan koşullar, bitkinin sağlıklı ve güçlü olması ve yeterli güneş ışığı almasıdır. Ayrıca, kaktüslerin topraklarının yeterince kurak olması ve yeterli su verilmediğinden emin olmak da önemlidir. Kaktüsleri evde yetiştirmek isteyenler, çiçek açmasını istedikleri türleri seçmeli ve onlar için uygun koşulları sağlamalıdır. Ayrıca, çiçek açmasını istemeyen kaktüs türleri de mevcut olduğundan, çiçeklenmeye odaklanmayan türleri de tercih edebilirsiniz.

Kaktüslere Gübre Verilmeli Mi?

Kaktüsler, genellikle az gübre ve suya ihtiyaç duyarlar. Ancak, bazı durumlarda kaktüsler gübre almaya ihtiyaç duyabilirler. Kaktüsleri gübrelemek için, genellikle ilkbahar ve yaz ayları tercih edilir. Bu dönem bitkilerin büyüme dönemi olduğu için daha etkilidir. Gübre, toprağın üzerine yayılır ve iyice suyla çalkalanır. Ayrıca, kaktüslerin yerleştiği bölgenin nem seviyesine dikkat edilmelidir çünkü kaktüsler kurak toprakları severler. 

Kaktüsler için fazla gübre vermek, bitkilerin zarar görmesine ve ölmesine neden olabilir. Bu nedenle, gübre verirken dikkatli olunmalı ve tavsiye edilen dozajları aşmamak önemlidir. Eğer gübre vermeniz gerekmiyorsa kaktüsleri sadece su ile besleyebilirsiniz. Son olarak, kaktüsleri gübrelemek için en iyi zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Kaktüsler Soğuğa Dayanıklı Mıdır?

Kaktüslerin bazı türleri soğukta da dayanabilirler. Bu türler, -20 dereceye kadar olan sıcaklıklarda bile yaşayabilirler. Ancak, daha yüksek sıcaklıklarda daha iyi gelişirler ve daha çok çiçek açarlar. Soğuğa dayanıklı kaktüsler, genellikle bahçelerde, çimlerde veya çitlerde yetiştirilir. Onları kapalı alanlarda yetiştirmek için yeterli ısıyı sağlamak zor olabilir. Bu nedenle kaktüsünüzü soğuklardan korumanızı öneririz. En güzel kaktüs çeşitlerine web sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilir, güvenilir bir alışverişin keyfini sürebilirsiniz. 

Yazar : Çiçek Diyarı