Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Mavi Orkide Anlamı ve Bakımı

Nadir oluşuyla bilinen mavi orkide, estetik duruşu ve büyüleyici aurasıyla sevdiklerinize alabileceğiniz çok değerli bir hediye olabilir. Orkide türleri arasında özel bir yere sahip olan mavi orkide anlamı ve ihtişamıyla göz doldurmaya devam ediyor. Siz de ''Mavi orkide anlamı nedir?'', ''Mavi orkide bakımı nasıl olur?'', ''Mavi orkide nasıl yapılır?'' ve ''Mavi orkide fiyat durumu nedir?'' gibi sorulara yanıt arıyorsanız, bu yazımız tam size göre!

İçindekiler;

 1. Mavi Orkide
 2. Mavi orkide ne anlama gelir?
 3. Mavi orkide bakımı nasıl yapılır?
 4. Mavi orkide nasıl yapılır?
 5. Mavi orkide fiyatları ne kadar?

Mavi Orkide

Salepgiller familyasının bir üyesi olan orkide, Yunanca kökenli bir kelimeden türemiş olup tarihin eski dönemlerinden bugüne dek doğurganlık, zenginlik, aşk ve tutkuyu çağrıştırmıştır. Egzotik görünümüyle insanları etkileyen orkidenin benzersiz güzellikteki türlerinden biri de mavi orkidedir.

Mavi Orkide Ne Anlama Gelir?

Göz alıcı bir renge sahip olan mavi orkide, gösterişli yapısıyla pek çok duyguyu simgeler. Eşsiz bir kıymet ve maneviyat gibi insan ruhunu okşayan derin anlamlara gelmesinin yanı sıra kraliyet renklerini de en ihtişamlı tonlarıyla yansıtır. Mavi orkide, samimi ve resmi hallerin en mükemmel dengesini sembolize ettiği gibi aşağıda sayılan pek çok özel anlamı da çağrıştırır:

 • asalet,
 • aşkların en büyüğü,
 • barış,
 • derin bilgelik,
 • geleceğin parlak ışığı,
 • güç,
 • olgun tavır,
 • umut,
 • zarafet.

Mavi orkide

Mavi Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Mavi orkide bakımı karşıdan zor gibi görünse de dikkat edilmesi gereken belli başlı püf noktaları vardır. Mavi orkidenin sulanma ihtiyacı; saksı türü, oda sıcaklığı ve ışık alma derecesi belirler.
Yaz aylarında su ihtiyacı artarken kış aylarında toprağı daha az su çekebilir. Koyulaşmış yapraklar, susuzluğun basit bir göstergesi olarak size yol gösterebilir. Bununla birlikte genel olarak -haftada bir kez- sabah saatlerinde sulamak idealdir.

Mavi orkide, diğer orkideler gibi kuraklığa fazla dayanıklı olmadığından dolayı toprağının her zaman nemli olması önemlidir. Düzenli yapılan bir sulama toprağı azaltacağından yılın belirli zamanlarında toprak eklemek gerekir.

Işığa direkt olarak maruz kalmaması gereken mavi orkidenin ışık yönünü iki haftada bir değiştirmeniz uzun ömürlü olmasında faydalı olacaktır. Ayrıca rüzgardan fazlaca etkilenen mavi orkideyi, balkon ya da kapı önü gibi alanlarda bırakmamak gerekir.

Yılda bir kez vitamin takviyesi yapmak da mavi orkidenin güçlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Mavi orkidenin tüm çiçeklerini döktükten sonra bir dahaki çiçeklenme döneminde beyaz renkte açacağı ise unutulmamalıdır.

Mavi Orkide Nasıl Yapılır?

Görüntüsüyle hayran bırakan mavi orkide, üretilmesi oldukça zor bir çiçek türüdür. Çünkü nadir bulunan mavimtırak tonlara sahip orkideler haricinde doğada işlem görmeden tek başına oluşamazlar. Beyaz orkide tomurcuk halindeyken infüzyon yöntemiyle ve şırınga yardımıyla mavi gıda boyası enjekte edilir ve sonrasında bu işlemin uygulandığı orkideler mavi renkte açar. Üretimi Hollanda?da gerçekleşen mavi orkidenin satışı, Türkiye ve diğer birçok ülkede gerçekleşmektedir.

Mavi Orkide Fiyatları Ne Kadar?

Orkide sektöründe fiyatı belirleyen temel kıstas, orkidenin sunumunda kullanılan materyallerdir. Yani mavi orkide için kullanılan saksı türleri ve ambalaj ürünleri, fiyatın belirlenmesinde etken unsurlar olarak gösterilir.

 

Yazar : Çiçek Diyarı