Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Beyaz Gül Anlamı Nedir?

Beyaz Gül Anlamı Nedir?

Çiçekleri birbirinden ayırmamızı sağlayan pek çok özellik var. Yeşil yapraklarının ve taç yapraklarının şekilleri, dallarının kalınlıkları, gövdelerinin uzunlukları ve elbette renkleri… Tüm dünyada en romantik çiçeklerden bir tanesi olan güller için ise durum biraz farklı. Güller pek çok çiçek türü içerisinde en fazla renk çeşitliliğine sahip çiçeklerden bir tanesi. Bu renklerin her biri ise elbette farklı bir anlam ifade ediyor. Örneğin, en çok tercih edilen gül renklerinden biri olan kırmızı güller, aşkı ve tutkuyu simgeliyor. Canlı ve enerjik görünümleriyle sarı güller ise, arkadaşlığın ve sarsılmaz dostluğun sembolü. Tüm bu renklerin yanında da daha farklı bir öneme sahip beyaz güller bulunuyor. Peki beyaz gül anlamı ne? Beyaz gülün kökenleri ne zamana dayanıyor? Rüyada beyaz gül görmek ne anlama geliyor? İşte Çiçek Diyarı’nda en zarif buketler halinde bulabileceğiniz beyaz güller ile ilgili bilmeniz gereken her şey...

Beyaz Gülün Tarihi

Beyaz güller, yüzyıllar boyunca pek çok kültürde tartışılmaz bir öneme sahip olmuş. Çiçek uzmanlarına ve araştırmacılarına göre, Roma İmparatorluğu zamanında beyaz güller Aşk ve Güzellik Tanrıçası ile ilişkilendirilmiş. Efsaneye göre, Afrodit beyaz bir gülün dikeni ile kendini yaralayarak bütün gülleri kırmızıya dönüştürmeden önce, tüm güller beyazmış. Kraliçe Viktorya döneminde ise bir kadın ile romantik olarak ilgilendiğini belli etmenin yolu, ona bir demet beyaz gül göndermekten geçermiş. Günümüzde gelinlerin gelin çiçeği olarak beyaz gül tercih etmesi geleneği ise, ilk defa Kraliçe Viktorya’nın 1840 yılındaki düğününde ortaya çıkmış.

Beyaz Gül Neyi Simgeler?

Kırmızı güller gerçek ve tutkulu bir aşkın sembolü haline gelmeden önce, pek çok toplumda, beyaz gül aşkı ve sevgiyi ifade ediyordu. Günümüzde ise, beyaz gül anlamı farklı semboller ve simgelerden oluşuyor. Beyaz güller, uzun yıllardır en çok tercih edilen gelin çiçeklerinden bir tanesi. Bunun sebebi ise, bu zarif çiçeğin pek çok kültürde saflığı ve temizliği simgeliyor olması. Dolayısıyla beyaz gül anlamı, gelinin masumiyeti ve gelin ile damat arasındaki saf sevgiyi işaret ediyor. Beyaz güller aynı zamanda umudu ve yeni başlangıçları sembolize ettiği için de, düğün ve nişan gibi organizasyonların dışında farklı özel durumlarda da sıkça tercih ediliyor.

Beyaz güller, bazı kültürlerde onur, hayranlık ve yoğun sevgiyi de sembolize ediyor. Bu sebeple, özellikle de Uzak Doğu kültürlerinde cenazelerde de yoğun bir şekilde kullanılıyor. Beyaz güller ve tomurcuklar, kaybedilen kişileri anmak ve onlara duyulan saygıyı görselleştirmek için cenaze dekorasyonlarında sıkça kullanılıyor. Ayrıca Hristiyanlık inancında da Meryem Ana’yı simgelediği için beyaz güllerin Orta Çağ’da pek çok Hristiyan ülkede oldukça yaygın olduğu biliniyor.

Beyaz Gül Kime Gönderilir?

Beyaz gül, kırmızı güller kadar yoğun ve tutkulu bir aşkı simgelemiyor ancak evlilik ve düğün ile olan bağlantısı sebebiyle romantik duyguların sembolü olarak tercih edilmeye devam ediyor. Beyaz güller sonsuz sevgi ve bitmeyen bir bağlılığı ifade ettiği için, evlilik yıldönümleri gibi özel kutlamalar için en ideal çiçeklerden biri olarak kullanılıyor.

Rüyada Beyaz Gül Görmek

Beyaz gül anlamı, günümüzde pek çok toplumda benzer şeyleri ifade ediyor ancak rüyada beyaz gül görmek farklı şeyleri simgeliyor. Rüyada beyaz gül görmek, rüyayı gören kişinin güzel ve başarılarla dolu bir geleceğe doğru ilerlediğine yoruluyor. Beyaz güller ayrıca olumlu bir haber alınacağına, yaşanılan sorunların çözüme ulaşacağına, uzun ve kısmetli bir ömüre de işaret ediyor. Masumiyetin ve pozitif duyguların sembolü beyaz güller, rüyada da yalnızca olumlu anlamlar ifade ediyor.

Beyaz Gül Fiyatları

Beyaz güller iyi bakılması gereken ve yetiştirmesi nispeten zahmet gerektiren türler olduğu için, beyaz gül fiyatları da buna göre değişiklik gösteriyor. En taze beyaz güllerden en zarif aranjmanlarla birleştirilen beyaz gül fiyatları, Çiçek Diyarı’nda her bütçeye uyum sağlayacak çeşitlilikte beğeninize sunuluyor.

Yazar : Çiçek Diyarı