Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Gül Fidanı Nasıl Çoğaltılır?

Yetiştirilmesi büyük bir emek ve zaman isteyen güllerin, fidanlarını çoğaltmak istediğiniz zaman daha da fazla emeğe ve zamana ihtiyaç duymaya başlarsınız. Bazı kişiler için sadece bir hobiden ibaret olan gül yetiştiriciliği, bazıları için ise ticari bir araç olmaya başlamıştır.

Çelik Yöntemi ile Gül Fidanı Çoğaltma

Gül fidanlarınızı çoğaltabilmek istiyorsanız çelikleme yöntemini kullanabilirsiniz. Gül çelikleyebilmek için en uygun mevsim ise ilkbahar aylarının başladığı ilk dönemlerdir. Bu yöntemi uygulamadan önce gülünüzün sağlıklı olmasına dikkat etmelisiniz. Gülden alacağınız ufak bir parça çelik ile yapılabilen çelikleme yöntemi ile bir fidan daha elde edebilirsiniz. Çeliklerin ise 10 ile 18 cm uzunluğunda olması yeterli olacaktır. Bu işlem sonrasında hava alan bir toprağa fidanlarınızı dikebilirsiniz. Çeliklerin üzerine pet şişe yerleştirirseniz çeliklerin kurumasını da engelleyebilirsiniz. Pet şişeleri ortalama 1 ay boyunca pet şişelerin üzerinde bırakırsanız işlem için yeterli bir süre elde etmiş olursunuz. Çeliklerinizi toprağa dikerken ise 10 ile 15 santimetrelik boşluklar bırakmayı ihmal etmemelisiniz.

Tohumlama Yöntemi ile Gül Fidanı Çoğaltma

Tohumlarınızın sağlıklı bir şekilde çoğalmasını istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Gül tohumunun çimlenebilmesi için 5 derece sıcaklığa ihtiyaç duyabilirsiniz. 5-6 ay kadar nemli yosun içinde bekletmeniz işlem için yeterli olacaktır. Çimlenmiş tohumlarınızı dikerken yine toprak ile aralarında 10 ile 15 santimetrelik boşluklar bırakmanız gerekebilir. Bu yöntem sayesinde gül fidanlarınızı çoğaltabilirsiniz.
Yazar : Çiçek Diyarı