Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Gül Fidanı Nasıl Çoğaltılır?

Gül, çiçeklerin en renklilerinden, en güzel kokanlarındandır. Çiçek Diyarı’nda da bulunduğu ortamda hoş bir atmosfer oluşturacak mis gibi güller ve gül aranjmanları bulabilirsiniz. Bulunduğu ortama görüntüsüyle hoş bir hava katan güller, evde de kolaylıkla yetiştirilebilir ama evde gül yetiştirmek için tabi ki bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Bu yazımız size gül nasıl çoğaltılır konusunda size yardımcı olacaktır. Bilindiği üzere gül yetiştirmek ve gülleri çoğaltma özen isteyen bir iştir. Bu yüzden gül yetiştirirken siz de özen gösterin. Farklı yöntemlerle gül çoğaltma işlemini, doğru bir uygulama ile gerçekleştirmek mümkün. Peki “Gül fidanı nasıl çoğaltılır, hangi yöntemlerle yapılır? Gelin gül fidanları ve güller ile ilgili tüm detayları birlikte inceleyelim.

Gül Fidanı Nasıl Çoğaltılır

Gül fidanı çoğaltmak için genellikle şu 3 yöntem tercih edilmektedir:

  • Tohum
  • Çelik
  • Aşılama

Tohumlama Yöntemi ile Gül Fidanı Çoğaltma

Gül fidanı çoğaltmak için tercih edilen yöntemlerden biri tohum ile çoğaltmadır. Tabi bu yöntem ile gül fidanı çoğaltacaksanız, eğer sağlıklı ve güzel görünen güller istiyorsanız tohumlarınızı sağlıklı olanlardan tercih etmeniz gerekmektedir. Bu yöntemi kullanırsanız eğer aynı senenin tohumlarını çoğaltmaya dikkat etmeye çalışın.

Gül tohumunun çimlenmesini sağlamak için minimum 5 derece bir sıcaklığa gerek vardır. Gül tohumları ortalama 5-6 ay kadar nemli olan bir yosun içerisinde bekletilmeli ve böylelikle çimlenmesi sağlanmalıdır. Eğer bu şekilde tohum çimlendirme yapmak istenmiyorsa, çimlendirme işlemi için perlit ya da dişli-temiz kum da kullanmak uygun olur. Tohumlar çimlendikten sonra ise 10-15 cm kadar aralıklar halinde toprağa dikilebilir.

Çelik Yöntemi ile Gül Fidanı Çoğaltma

Çelikleme yöntemi gül fidanı çoğaltma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemdir diyebiliriz. Çelikleme yöntemini kullanabilmek için en uygun zaman ilkbaharın başlangıdıcır. Bu yöntemde Kasım ayından Mart ayına kadar çoğaltma işlemi yapabilmek mümkün oluyor.

Çelikleme yöntemi uygulanacak olan güller sağlıklı olmalıdır. Peki gül nasıl çelikleme yöntemi ile çoğaltılır? Bu işlem gülden alınan çelik ile gerçekleştirilir. Gül dalından alınan çeliğin ucu hormona batırılır. Sonrasında 21 derece sıcaklığa sahip olan ortamda pertitli ya da kumlu havalı toprakta aralıklı olarak dikilmelidir. Çelikler 10-15 cm yükseklikte olmalıdır. Her bir çelik üzerine pet şişe takılabilir. Böylelikle çeliğin kuruma ihtimalinin önüne geçilebilir. Koyduğunuz pet şişeler ortalama bir ay kadar süreyle çeliğin üstünde kalmalıdır. Bu teknik çeliği de doğrudan güneş ışığından korumak için oldukça etkilidir.

Çelikleme yöntemi kullanarak gül fidanı çoğaltma işleminde ortalama 2 ay kadar beklemek gerekmektedir. Dikilen güllerin köklenme süreci biraz zaman almaktadır. Güllerin kökleri oluştuğu zaman ise başka bir saksıya alabilirsiniz.

Aşılama Yöntemi ile Gül Fidanı Çoğaltma

Aşılama yöntemi, gül fidanı çoğaltma konusunda kesin sonuç veren yöntemlerden biridir. Genel olarak bakıldığında çoğunlukla ticari amaçla yapılan gül yetiştiriciliği alanında çok tercih edilmektedir. Aşılama yönteminde bitkiden bir parça alınmaktadır. Sonrasında da başka bir gül bitkisi aşılanmaktadır. Bu şekilde gül elde edebilirsiniz. Eğer kokulu ve değişik renklerde gül üretimi yapmak istiyorsanız aşılama yöntemi oldukça başarılı sonuçlar veren bir tekniktir.

Aşılama yöntemi yapıldığı zaman güllerin kokusunu çoğunlukta kaybettiği görülmektedir. Aşılama işlemi yapıldığı zaman gül fidanları damızlık olarak seçilmelidir. Damızlık fidan da cinsi iyi bir gülden seçmek gerekmektedir. Damızlık fidanınızı seçtikten sonra ilk olarak bir de anaç gül fidanına ihtiyaç duyulmaktadır. Anaç fidan demek, üzerine aşı yapacağımız fidandır. Aşılama yöntemi yapılacağı zaman anaç fidana aşı bıçağı yardımı ile T şekli çizilmelidir. Çizilen kısım üzerinden kabuk ayrılmalı ve sonrasında damızlık fidan üzerinde aşı bıçağıyla birlikte göz çıkartılır. Çıkartılan gözü de yaprağın sapıyla birlikte çıkartmak gerekmektedir. Çıkartılan göz, anaç fidan üzerinde çizilmiş olan T şeklindeki yere konulur. En sonunda ise aşı yerini damızlık aşı ile bağlayarak işlem tamamlanabilir.

Aşılama yöntemi ile gül fidanı çoğaltılacaksa hava şartlarını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Havanın sıcaklığı güllerde aşılama yaparken çok önemli bir detaydır. Çok sıcak ve çok soğuk havalarda aşılama işlemi yapmaktan kaçınmak gerekmektedir. Aşılama işlemin tutması için serin havaları tercih etmenizde fayda var.

Saksıda Gül Bakımı

Çoğalttığınız gül fidanlarını sonrasında saksıda yetiştirebilirsiniz. Saksıda gül bakımında tabi ki dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Öncelikle toprak seçiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Örneğin gübreli ve killi toprakları tercih ettiğiniz takdirde çiçekleriniz daha verimli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise saksıda çıkan otlardır. Bu otlar çiçeğinizin zayıflamasına sebep olabileceği için belirli aralıklarla bu otların temizliğini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Saksıda gül bakımında farklı detaylar da söz konusu olabilmektedir. Mesela gül, güneş ışığını çok sevmektedir. Yetiştirdiğiniz gülleri günde birkaç saat güneş ışığı alacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Ayrıca saksıda gül yetiştireceğiniz zaman saksınızı mümkün olduğunca büyük boy seçeneklerden yana kullanabilirsiniz.

Saksıda yetiştirebileceğiniz gül seçeneklerine Çiçek Diyarı’ndan da ulaşabilirsiniz. Farklı renk seçenekleriyle tüm gül alternatiflerini inceleyerek, dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Gül Bakımı Nasıl Yapılır?

Gül yetiştirmek isteyen birçok kişinin en çok merak ettiği sorulardan biri “Gül bakımı nasıl yapılır?” Gül bakımı yapılacağı zaman humuslu toprakla kırmızı toprak karıştırılmaktadır. Bu sayede daha iyi bir gül bayrağı elde etmeniz mümkün olacaktır. Oluşacak doğal toprak karışımındaki kökler aşırı soğuklarda ve sıcak havalarda koruma altına alınmaktadır. Ayrıca yaz aylarında toprağın üst katmanının fazla ısınmasını engellemek için üst kısmını malç ile örtmek gerekmektedir. Gülü yetiştirirken, dip kısımlardan çıkan sürgünler ve fazla kalın bölümleri budama makası ile birlikte kesmek gerekmektedir. Sonrasında gülleri 12 ve 22 derece sıcaklık arasında bekleterek, sapları ve dikenlerinin nemli olacak şekilde sulanması gerekmektedir.

Yazar : Çiçek Diyarı