Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Kokulu Bitkiler Nelerdir?

Çiçeklerin ve pek çok bitkinin hoş kokuya sahip olduğu düşünülür. Oysa her bitkinin güzel koktuğundan söz edemeyiz. Hatta bazı çiçekler de muazzam görünüşü ile büyüleyen bir güzellik sunuyor olsa da kokulu bitkiler nelerdir sorusuna yanıt olamıyor. Çiçeklerde güzellik kadar hoş kokuya da önem verenlerin hangi bitkilerin güzel koktuğunu öğrenmesi gerekiyor.

En güzel kokan çiçekler arasında lavanta başı çekiyor. Bu özelliği ile kozmetik ve deterjan sektöründe de sıklıkla kullanılan lavantalar kokulu bitkiler nelerdir sorusunda ilk akla gelen yanıt olabilir. Aynı zamanda kamelya da yine muhteşem kokusu ile ön plana çıkan çiçekler arasında yer alıyor.

lavanta

Hangi Bitkiler Güzel Kokuyor?

Plumeria isimli bitki ise güzel ve yoğun kokuya sahip olan bitkiler arasına yer alıyor. Ancak plumeria bitkisini bulmanın pek kolay olmadığını belirtmemizde fayda var. Güzel kokusuyla etkileyici olan çiçeklerden biri de Madagaskar yaseminidir. Oldukça yoğun bir kokuya sahip olan bu yasemin türü de çeşitli sektörlerde sıklıkla kullanılıyor. Eğer çok kolay bulunan ve güzel kokan bitki arıyorsanız hanımelini önerebiliriz.

Hanımeli kolay yetişen ve dış ortamda da rahatlıkla bakımı yapılabilen bitkiler arasında yer alıyor. Muazzam kokusunu bulunduğu sokağa bile yayabilen bu bitkiye alternatif olarak ıhlamur çiçeklerini de gösterebiliriz. Ihlamur ağaçlarının çiçeklenme döneminde, bu çiçekler yoğun ve etkileyici bir koku yayarlar. Aynı zamanda frezya ve menekşelerin de gayet güzel koktuğunu söyleyebiliriz.

Yazar : Çiçek Diyarı