Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Para Çiçeği

Hayatımızın her anında bulunan ve evlerimizi, ofislerimizi gerek renkleriyle gerekse kokularıyla donatan çiçekler aynı zamanda ruhumuzun derinliklerine de işleyerek dinlenmenizi sağlıyor. Durum böyle olunca da çiçek bakımı bir hobi olmaktan çıkıp daha çok, günün vazgeçilmez aktivitelerinden biri haline geliyor. Adından sıkça söz ettiren ve bu günlük aktivitelerde yüzlerde tatlı bir tebessüm bırakan isimlerden biri ise para çiçeği. Hoş dekorasyonu, göz yormayan sadeliği ve kolay bakımıyla para çiçeği; eviniz, bahçeniz ya da ofisiniz için aradığınız enerji olabilir.

İçindekiler;

  1. Para çiçeği çeşitleri nelerdir?
  2. Para çiçeği bakımı nasıl yapılır?
  3. Para çiçeği nasıl çoğaltılır?
  4. Para çiçeği çiçek açar mı?
  5. Para çiçeği hikayesi
  6. Para çiçeği evin neresinde durmalı?
  7. Para çiçeği nerede satılır?

Para Çiçeği Çeşitleri Nelerdir?

"Crassula" olarak da bilinen para çiçeğinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler iklime göre farklılık gösterebilir ve görünüşlerinde değişiklikler olabilir. Canlı yeşil rengiyle dikkat çeken para çiçeğinin en yaygın olan çeşidi ise "kamp ateşi" olarak adlandırılabilir. Tercih edilen türlerden bir diğeri ise crassula ovatadır. Bu, bir tür yeşim bitkisi olarak da bilinir.

Crassula Para Çiçeği

Para Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Dış mekân çiçeklerinin en sevilen isimlerden biri olan para çiçeğinin bakımı da en çok merak edilenlerden konuların başında gelir. Eğer çiçeğinizin renginin ve kokusunun her zaman can alıcı olmasını istiyorsanız bakımlarını doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Bu nedenle para çiçeği bakımı kolay olsa da büyük özen gerektirir. Bu zaten her çiçek için geçerlidir. Dikkat edeceğiniz birkaç küçük noktayla çiçeğinizin güzelliğiyle hem kendinizi hem de sevdiklerinizi büyüleyebilirsiniz. Öncelikle çiçeğinizi koyacağınız mekânın sıcaklığını dikkate almalısınız. Para bitkisi için en uygun sıcaklık aralığı 15 ? 30 derece arasında değişmektedir. Bu derecelerin üzerine çıkılması ya da aşağısına inilmesi bitkinin zarar görmesine neden olur. Bu nedenle kış aylarında bitkinizi sıcaklığı uygun bir yere almanız, özellikle geceleri düşen sıcaklık değerlerine dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde para çiçeğiniz ne yazık ki donacaktır. Ayrıca para bitkisinin bulunduğu alanda ceyran olmaması büyük önem taşır. Sürekli rüzgara maruz kalan bitki, bir süre sonra solabilir. Bu özel çiçek, sulama konusunda da oldukça rahattır. Haftada bir gün sulamanız yeterli olacaktır. Ancak sulama esnasında saksının her yerinin ve çiçek yüzeylerinin ıslandığından emin olmalısınız. Kış aylarında toprak durumuna göre sulama sıklığını uzatabilirsiniz. Crassula bitkisi toprak seçiminde oldukça bonkördür. Bitki, hemen hemen her türlü toprağa uyum sağlar. Bu nedenle bitkiniz için özel bir toprak edinmenize gerek kalmaz. Saksı konusundaysa sizden bonkörlük bekler. Geniş saksılarda çok daha rahat kök salar. İlk etapta crassula bitkinizi küçük bir saksıda yetiştirmeye başlarsınız; ancak büyüdükçe ona yer açmanız gerekecektir.

Para Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çiçeklerin dünyasına adım attığımız anda sorduğumuz ilk sorulardan biri de budur. Eğer para çiçeği nasıl çoğaltılır sorusuna cevap arıyorsanız, gönlünüzü ferah tutabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz birkaç detay ve uygulama sonrasında çiçeklerinizin çoğalmasını neşeyle izleyebilir, bahçenizin renklerini arttırabilirsiniz. Sağlıklı bir para çiçeğinden alacağınız küçük bir yaprağı, bir hafta boyunca oda sıcaklığındaki suyun içerisinde bekletin. Bir haftanın sonunda yapraktan köklerin çıkmasıyla birlikte bitkinizi toprağa gömebilirsiniz.

Para Çiçeği Çiçek Açar mı?

Bitkilerimizin en sevdiğimiz dönemleri genelde çiçek açtıkları dönemlerdir. Para çiçeği çiçek açarmı sorusu bu nedenle oldukça önemlidir. Çiçek türüne ve bakımına göre bu soruya olumlu ya da olumsuz bir cevap verilebilir. Para ağacı çiçeği görmek istiyorsanız bitkinizi aydınlık bir alanda bırakmanız gerekir. Para ağacı çiçeği karanlıkta ve rutubette kendini pek göstermeyecektir.

Para Çiçeği Hikayesi

Güney Afrika?dan gelen geniş yeşil yapraklı bir bitki olan para çiçeği, isminden de belli olacağı üzere; bereketi, bolluğu ve zenginliği simgeler. Bu inanışın herhangi bir bilimsel verisi bulunmamakla birlikte özellikle canlı yeşil yapraklarından ilham alınarak isimlendirilmiştir. Ayrıca saksıdaki toprak içerisine kağıt ya da madeni para gömüldüğü zaman konulduğu yerin bereketinin artacağına inanılır. Para çiçeği hikayesi, bitkinin hızlı bir şekilde büyüyüp serpilmesinden de gelir. Bereketli olduğu düşünülür ve bu bir tür zenginlik göstergesidir. Crassula çiçeği yani para çiçeğinin bu inanışlar doğrultusunda kuzey yöne doğru konumlandırılması da gerekmektedir. Bunun yanı sıra evleri ya da ofislerin kapı girişlerine konulduğu görülmektedir. Bunlar yapıldığı zaman evin ya da ofisin bereketleneceği düşünülür. Ayrıca para çiçeği bitkisinin uzun süre yeşil ve sağlıklı kalması iyiye işaret olarak görülür. Bitki alındığı yerde ne kadar uzun yaşarsa bereketin, zenginliğin ve bolluğun da o kadar uzun süreceğine inanılır.

Crassula Bonsai

Para Çiçeği Evin Neresinde Durmalı?

Yetişme şartlarının kolay olmasından dolayı crassula çiçeği evin istenilen bir alanında rahatlıkla yetiştirilebilir. Dış mekan bitkilerinden biri olan bu çiçeği balkonunuzda ya da bahçenizde kolayca büyütebilir, canlı yeşil renklerinin güzelliğine kendinizi bırakabilirsiniz. Ancak kış aylarının çok soğuk günlerinde para çiçeğinizi evin içerisine ya da sıcaklığı 15 derecenin altına inmeyen bir yere almanız gerekir. Aksi takdirde çiçeğiniz donma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Gerekli şartları sağladıktan sonra para çiçeği nerede durmalı sorusuna kendi kişisel zevklerinizle cevap bulabilirsiniz.

Para Çiçeği Nerede Satılır?

Para çiçeği bitkisine ulaşmak oldukça kolaydır. Çiçekçilerden, botanik bahçelerinden ya da internet üzerinde yer alan online sitelerden hızlıca temin edebilirsiniz; fakat bulunduğunuz şehre ve iklim özelliklerine göre para çiçeği bitkisine ulaşmanızın şartları da değişebilir. Eğer yaşadığınız yerin iklim özellikleri, bitkinin teminine uygun değilse internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Tüm İstanbul?a aynı gün teslimat seçeneğiyle crassula para çiçeği gönderen Çiçek Diyarı?ndan para çiçeği siparişi vererek sevdiklerinizi veya kendinizi güzel bir hediyeyle mutlu edebilirsiniz.

Yazar : Çiçek Diyarı