Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

ÇİÇEKLİ BİTKİLER

Çiçekli bitkiler, apartman dairelerinin ve şehir hayatının sıkıcı griliğinden kurtulmak isteyen ya da bahçesini güzelleştirmek için yeni peyzaj fikirlerine ihtiyaç duyanlar için kuşkusuz mükemmel bir tercihtir. Çiçekli bitkilerin çiçeksiz bitkilere göre en büyük avantajı ise elbette çeşit çeşit ve renk renk olmalarıdır. Kendi eviniz, yaşam alanınız ya da iş yeriniz için mekanınızın dekorasyonuna ve renk skalasına uygun bir renk belirleyebilir ve çiçekli bitki alışverişinizi Çiçek Diyarı internet sitesindeki seçenekler arasından gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bitki bakımı konusunda acemi iseniz, bakımı oldukça basit çiçekli bitkiler arasından da tercih yapabilirsiniz.

Çiçekli bitkiler, ev dekorasyonu gibi kişisel ilgi alanlarının dışında sevdiklerini ve ailesini özel günlerde küçük bir hediye ile sevindirmek isteyenlerin de ilk tercihi olur. Anneler Günü ve Sevgililer Günü gibi özel günlerde hepimizin aklına gelen ilk fikir, değer verdiğimiz kişinin sevdiği bir çiçeği ona hediye etmektir. Üstelik sunduğumuz seçenekler sayesinde sevdiklerinize, bir süre sonra vazoda solup gitmeyecek, tam tersi iyi bakılırsa uzun süre yaşayabilecek anlamlı bir armağan sunabilirsiniz. Çiçekli bitkiler çeşitli renklerde farklı anlamlar taşır. Böylece hediye edeceğiniz kişinin sizin için ifade ettiği duyguları hediyenizde daha iyi yansıtabilirsiniz.
 

Çiçekli Bitkiler Nelerdir?


Çiçekli bitkiler, üreme döngüsünün belirli bir süresinde çiçek üreten bitkilerdir. Bu bitki türlerinin dişi bölümü en az bir adet dişil organ barındırır ve bu dişil organlar çiçek tohumu üretirler. Bilimsel tanımını ve özelliklerini bir kenara bırakacak olursak, çiçekli bitkiler aslında her birimizin park ve bahçelerde gördüğü ve yeşil yaprakların arasında türlü renklerde taç yapraklarıyla bizi kendine hayran bırakan bitkilerdir. Dünyanın bütün bitki örtüsü içerisinde en yenisi sayılabilecek bu bitkiler uzun süredir dekorasyonun ve hatta sanatın en önemli parçasıdırlar.

Dört mevsimi doyasıya yaşayan ve zengin bir bitki örtüsüne sahip ülkemiz ise çiçekli bitkiler konusunda en çok türe sahip ülkelerden biridir. Türkiye’de en çok yetiştirilen ve tercih edilen çiçekler arasında ise şüphesiz ilk sırada gül yer almaktadır. Özel günlerde ve kutlamalarda çeşitli renk seçenekleri ile gül sıkça tercih edilir. Orkide ve karanfil de en çok hediye edilen ve yetiştirilen çiçekli bitkilerdendir. Özellikle zerafeti ile dikkat çeken orkide çiçeğini Çiçek Diyarı ayrıcalığıyla farklı aranjmanlarda satın alabilirsiniz. Pek çok farklı seçeneğin yanında tercihiniz sade ancak kesinlikle basit olmayan, anlamlı ve klasik bir çiçekten yana ise papatya tam size göredir.
 

Çiçekli Bitkilerin Bakımı


Çiçekli bitkilerin bakımı hem bitki yetiştirmeye yıllarını vermiş kişilerin hem de acemi bitki tutkunlarının ortak ilgi alanıdır. Çiçekli bitkilerin pek çoğu, hem evde hem de bahçede yetiştirilebildiği için diğer egzotik bitki türlerine göre bakımları oldukça kolaydır. Çiçekler ile ilgilenmenin hem çevreye oldukça faydalı olduğu hem de ruhsal olarak insanlara iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Ancak siz şehirde yaşadığınız ya da bir bahçeniz olmadığı için çiçekli bitki bakmayı erteliyorsanız buna bir son verebilirsiniz. Çiçek Diyarı’nda salonunuzda ya da balkonunuzda saksı içerisinde kolayca bakabileceğiniz, önceden çiçek açmış ve bakımlı pek çok çiçekli bitki çeşidi bulabilirsiniz.

En popüler çiçek ekme zamanı da olan bahar ayları, çiçekli bitkilerin bakımına başlamak için doğru zamandır. Bunun yanında pek çok çiçekli bitki türü sonbaharın ilk haftalarında bile çiçek açmasıyla ünlüdür. Bazı bitki türleri çok fazla ilgiye ihtiyaç duysa da genellikle çiçekli bitkilerin bakımında dikkat edilmesi gereken birkaç şey vardır. Saksıda ya da vazoda baktığınız bitkilerin daha uzun süre yaşaması için öncelikle onları düzenli olarak sulamaya özen göstermelisiniz. Çiçeğinize uygun bir bitki gübresi uygulamanız ve kuruyan yaprakları temizlemeniz de çiçeğinizin sağlığını olumlu etkiler. Çiçeklerinizi ihtiyaç duydukları güneş ışığını alabilecekleri bir yer belirleyip zararlı böceklerden korursanız uzun süre evinizin bir parçası olmaya devam ederler.
 

İç Mekan Çiçekli Bitkiler


İç mekan çiçekli bitkiler hem bakımları kolay oldukları hem de evi ya da çalışma alanlarını aydınlattıkları için tercih edilirler. Bu bitkiler sayesinde her mekana renk ve görsel estetik katılabilir. Çiçekli bitkiler özellikle iyi bakıldıklarında her renk ve biçimde yapraklarıyla mekanın dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası haline gelirler. Minimal ya da retro, geleneksel ya da bohem bütün dekorasyon stillerine uyum sağlayabilecek ve mekanı hareketlendirecek bir çiçek bulmak mümkündür. Beyazdan koyu kırmızıya, maviden mora bütün renkleriyle çiçekler tüm kişisel alanları ve ofisleri güzelleştirir. Üstelik çiçeklerin, insanların ruh halleri ve psikolojileri üzerinde olumlu etkisi olduğu bilim insanları tarafından da kanıtlanmıştır. İş yerinde çalışma alanının çiçekli ve renkli olmasının pozitif bir ruh hali oluşturduğu ve dinlendirici olduğu bilinmektedir. Üstelik fotosentez sırasında karbondioksit alıp oksijen verdikleri için de havayı temizlerler. Bu sebeple de çiçekli bitkiler, iç mekanlar için idealdir.

İç mekanlarda en çok tercih edilen çiçekli bitkiler genellikle açelya, begonvil ve orkidedir. Çiçek Diyarı’nda da bulabileceğiniz ve pek çok renk seçeneği bulunduğu için dekorasyon fikirlerinize de renk katacak Kalanchoe çiçeği de popüler çiçekli bitkiler arasındadır. Evimizin güzel kokmasını sağladığı kadar mekanlarımızın dekorasyon ve stilini de olumlu etkileyen bu çiçeklerin bakımları da çok kolaydır. Klasik ve minimal bir tarza sahip bir mekan için Orkide, Celosia Caracas ve Guzmanya gibi çiçekler doğru birer seçenek olacaktır. Eğer daha geleneksel ve renkli bir dekorasyon stiliniz varsa Açelya, Begonvil ve hatta Papatya gibi klasikleri tercih edebilirsiniz. Hangi çiçekli bitkiyi istediğinize karar verdikten sonra siparişinizi Çiçek Diyarı web sitesinde kolayca oluşturabilirsiniz.
 

Çiçekli Süs Bitkileri


Çiçekli süs bitkileri, gıda ya da kumaş üretimi gibi pratik sebeplerden ziyade görsellik amacıyla yetiştirilen bitkilerdir. Bu bitkilerden bazıları, mesela kahve çiçeği bitkisi, hem görsel hem de pratik amaçlar taşıyor olsa da genellikle bu bitkilere süs bitkileri denir. Üstelik süs bitkilerinin güzel görünmeleri dışında pek çok faydası da vardır. Çiçekli süs bitkilerinin neredeyse hepsi hem güzel kokar hem de havayı temizler. Hem dekoratif olmaları hem de iç mekanlarda hava temizliğine katkıda bulunmaları bu bitkileri vazgeçilmez kılar.

Çiçekli süs bitkilerini yalnızca kendiniz, eviniz ya da ofisiniz için değil sevdikleriniz için bir hediye seçeneği olarak da değerlendirebilirsiniz. Anneler Günü’nde çok sevdiğiniz annenize baktıkça sizi hatırlatacak, kokusuyla onu mest edecek bir yasemin hediye edebilirsiniz. Çok değer verdiğiniz bir arkadaşınız yeni bir işe başladığında, ona masasında arkadaşlık edecek ve çalışma alanını renklendirecek bir orkide gönderebilirsiniz. Sevdiğiniz ve sizin için değerli birine, onun iyileşmesine yardımcı olacak ve mutluluk saçan canlı bir begonvil armağan edebilirsiniz.
 

Çiçekli Saksı Bitkileri


Çiçekli saksı bitkileri mekanınıza doğanın yeşil elini uzatacak bir dekorasyon fikrini hayata geçirmenin en kolay yoludur. Evinizde uzun süre yaşayacak ve siz onunla ilgilendikçe sizi kendisine bağlayacak Açelya, Yasemin, Begonvil ve Ortanca gibi çiçekli süs bitkilerini isterseniz saksı içerisinde sehpanızda tutabilirsiniz. Günümüzde bu tarzda bitkilerin yine bir saksı içerisinde çeşitli aranjmanlar ve makrome askılıklar ile tavandan sarkıtılması da oldukça yaygındır. Daha nostaljik bir görüntü için çiçekli bitkilerinizi balkon demirlerinize astığınız askılıklara da yerleştirebilir ve küçük balkonunuzu komşularınızın bahçeleri ile yarıştırabilirsiniz.
Çiçekli saksı bitkileri sayesinde evinizin her yerini aydınlatabilir ve renklendirebilirsiniz. Üstelik saksıda çiçek yetiştirmek genellikle bahçeciliğe girişin ilk adımı olarak görüldüğünden kendinize aldığınız küçük bir çiçeğin ne zaman bir hobiye dönüşeceğini hiçbir zaman bilemezsiniz. Çiçek Diyarı’ndan aldığınız çiçekli saksı bitkileri hoş bir tasarım ve aranjmana sahiptir. Çiçekler birbirinden şık ve işlevsel saksılar içerisinde size gönderilir. Böylece saksı alışverişi ile zaman harcamazsınız. Üstelik bu yönüyle çiçekli saksı bitkileri harika birer hediye seçeneğidir.
 

Sarı Çiçekli Bitkiler


Sarı çiçekli bitkiler enerjik ve ferah görüntüleriyle dikkat çekerler. Pek çok çiçekli bitkinin sarı renkli bir çeşidini bulmak mümkündür. Sarı orkide ve sarı lale en çok tercih edilen sarı çiçekli bitkiler arasındadır. Sarı çiçekler mutluluk ve kaygısızlığı temsil ederler. Bu çiçekler aynı zamanda arkadaşlığın, mutluluğun ve yeni başlangıçların da sembolüdür. Bu sebeple de arkadaşlar için güzel bir hediye seçeneği olarak bilinmektedir. Üstelik pek çok ülkede sarı rengi lüksü ve zenginliği temsil ettiğinden sarı çiçeklerin de bolluk ve bereket getirdiğine inanılır. Yazın sıcak ve aydınlık günlerini hatırlatan yaprakları renkli bir dekorasyon için de ilk tercih olmaktadır.

Sarı çiçekli bitkiler arasında en bilineni olan ve Ay Çiçeği olarak da bilinen Günebakan çiçeği iyi şans, uzun yaşam ve mutluluğu sembolize eder. Bu çiçek türü hayranlık, sadakat ve romantik olmayan bir sevgiyi de temsil ettiği için bir aile üyesi ya da arkadaş için mükemmel bir hediyedir. Sarı Orkide çiçeği de aynı Günebakan gibi arkadaşlığı ve iyi dilekleri iletmek için doğru bir tercihtir. Orkidelerin en güzel yanı ise hiçbir renginin olumsuz bir anlam taşımamasıdır. Bu sebeple orkideler sıkça hediye edilir.
 

Mor Çiçekli Bitkiler


Mor çiçekli bitkiler geleneği, başarıyı ve onuru temsil eder. Asil bir renk olan mor renkli çiçeklerle bezeli bir buket, hayranlığı ve aşkı da ifade eder. Celosia Caracas ve morun çeşitli tonlardaki yapraklarıyla Tilandsia bitkisi en egzotik mor çiçekli bitkiler arasındadır. En şık, en klasik ve en estetik çiçeklerden biri olan Orkide çiçeğinde de mor seçeneği mevcuttur. En çok renk seçeneğine sahip olan ve bu sebeple şehir düzenlemelerinde de sıkça kullanılan çiçeklerden biri olan Lale de mor rengiyle bambaşka bir anlam ve güzellik taşır.

Menekşe ve lavanta gibi bitkiler morun en güzel tonlarına sahip çiçekli bitkilerdir. Doğada nadiren bulunan mor rengi çok zor ulaşılabilir bir renk olması sebebiyle eski yüzyıllardan beri zenginliğin sembolü olmuş olsa da günümüzde bu durum böyle değildir. Bugün Çiçek Diyarı ile değer verdiğiniz ve sevdiğiniz kişilere mor bir orkide ya da lale göndermeniz sadece bir tık ile mümkün. Ayrıca mor rengi yaratıcılığı ve enerjiyi artırdığından, kendinize bir iyilik yapıp çalışma alanınızı mor renkli çiçeklerle de süsleyebilirsiniz.
 

Beyaz Çiçekli Bitkiler


Beyaz çiçekli bitkiler arasında en bilineni zarif ve narin görüntüsü ile orkidedir. Genellikle saflık ve masumiyet ile ilişkilendirilen beyaz çiçekler, minimal ve aydınlık bir dekorasyon stilinin de vazgeçilmez parçalarıdır. Alçakgönüllü ve sade bir tercihte bulunmak isteyenler ise beyazın en güzel hali papatyayı seçebilirler. Mobilyalarda özellikle beyaz ve nude tonların ağırlıklı olduğu mekanlarda beyaz çiçekli bitkiler harika bir dekorasyon aracı olarak kullanılır. Küçük alanları aydınlatmasıyla bilinen beyaz rengi dekoratif bir bütünlük yakalamak için iç mekan bitkilerinde de tercih edebilirsiniz.
Çiçeklerde beyaz yapraklar dürüstlüğü, mükemmelliği ve saflığı temsil eder. İncelik ve masumiyet mesajını vermek isteyen kişiler sevdiklerine genellikle beyaz çiçekli bitkiler hediye eder. Beyaz güller ise pek çok kişi tarafında gelin çiçeği olarak tercih edilmesi ile bilinirler. Ayrıca yeni doğan bebekler için ailelere hediye olarak da tercih edilebilecek olan beyaz çiçekler en yaygın armağandır. Tebrikleri ya da iyi dilekleri iletmek için güzel bir seçenek olan beyaz çiçekli bitkiler, değer verdiğiniz bir kişi hastalandığında ona “Geçmiş olsun” demenin de en iyi yoludur. Sevdiklerinizi sevindirmek için Çiçek Diyarı’ndaki beyaz çiçekli bitkiler arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

 

Kırmızı Çiçekli Bitkiler


Kırmızı çiçekli bitkiler arasında en ünlü olanı elbette aşkın ve tutkunun sembolü kırmızı güllerdir. Kırmızı çiçekler arzuyu, tutkulu bir aşkı ve gücü temsil eder. Bu yönüyle kırmızı çiçekli bitkilerin Sevgililer Günü’nde en çok tercih edilen çiçekler olması çok normaldir. İkonik bir çiçek olan kırmızı gülün yanında kırmızı lalelerin de benzer bir anlamı vardır. Kırmızı laleler de mükemmel bir eşi ve doğru aşkı temsil eder. Kırmızı renkli çiçekler çoğunlukla romantik anlamlar taşır. Bu sebeple aile ya da arkadaşlar için doğru bir hediye olmayabilirler. Böyle belirgin bir anlam taşıyor olmaları ise onları özel kılar.
Kırmızı çiçekli bitkiler özellikle renkli ve enerjik bir dekorasyon stiline sahip olanlar için doğru bir tercihtir. Şık bir saksı içerisindeki Açelyalar ile evinizde ya da iş yerinizde istediğiniz her köşede renk patlaması yaratabilirsiniz. Daha zarif bir görüntü arıyorsanız Antorium bitkisi sizin için doğru bir seçenek olabilir. Bu çiçekli bitkinin en büyük avantajı 320 gün çiçekli kalabilmesidir. Böylece ev ve iş yerleri için harika bir dekorasyon olur. Üstelik canlı olması da mekanınızın havasının değişmesini sağlar.
 

Pembe Çiçekli Bitkiler


Pembe çiçekli bitkiler asalet ve zerafeti temsil ederler. Gençliğin ve keyifin de sembolü olan bu çiçeklerden en çok bilineni, eskiden beri evlerde de yetiştirilen ortanca bitkisidir. Çiçek Diyarı’nda nostaljik bir saksı ile birlikte satın alabileceğiniz ortanca bitkisinin kökeni Japonya’ya uzanmaktadır. Düğünler ve kutlamalar için yapılan süslemelerde sıkça tercih edilen bu çiçekli bitki balkonların vazgeçilmez çiçeği olarak da bilinir. Pembe çiçekler özellikle pastel bir renk paletine sahip dekorasyon stilinde çok tercih edilirler.

Pembe çiçekli bitkiler genellikle iyi dilekleri sunmak için hediye edilir. Genellikle kadınlara yönelik bir hediye seçeneği olan pembe çiçekli bitkiler, teşekkür ve minneti iletmekte de tercih edilir. Pembe çiçekler, itiraf edilemeyen bir aşkın sembolü olduklarından ilan-ı aşk etmenin bir yolu olarak sinemada da yerini bulmuştur. Hediye edeceğiniz kişi ile aranızdaki ilişkiye bağlı olarak, romantik olmayan bir sevginin ifadesi olarak da pembe laleler ya da güller hediye edilebilir.
 

Mavi Çiçekli Bitkiler


Mavi çiçekli bitkiler, ilham ve arzunun sembolüdürler. Özellikle imkansız aşkın sembolü olarak bilinen mavi çiçekler ulaşılamayan bir kişiyi temsil eder. Mavi çiçekler aynı zamanda umut anlamı da taşırlar. Elbette bütün bu anlamlarının yanında mavi çiçekler nötr bir yan da taşıdıklarından dolayı, her türlü kutlama ya da tebrikte hediye olarak tercih edilebilir.

Kokusu ve rengi ile en çok bilinen mavi çiçekli bitki sümbüldür. İç mekanda çiçek yetiştirenler, sümbülün harika kokusuyla evi nasıl ele geçirdiğini bilirler. Daha naturel ve sakin bir renk olan mavi, çiçeklerde de dinginliği ve sakinliği sembolize eder. Salon ya da oturma odası gibi mekanlarda dinlendirici bir etki oluşturmak için mavi renkli bir çiçek tercih edilebilir.