Kauçuk Bitkisi -Ficus Elestica
Kauçuk Bitkisi -Ficus Elestica
Kauçuk Bitkisi -Ficus Elestica
Kauçuk Bitkisi -Ficus Elestica
Kauçuk Bitkisi -Ficus Elestica
Kauçuk Bitkisi -Ficus Elestica

Kauçuk Bitkisi -Ficus Elestica

27 Kişi Ortalama 4 puan verdi.Maks. Puan : 5
Stokta Var

Çiçek Kodu : 4287

Ürün Boyutu : Saksı dahil: 115-120cm

Kullanılan Malzemeler : Terracota saksı

Bu çiçek sadece İstanbul'a teslim edilebilir. İstanbul dışı ürünleri için tıklayın.

2625
,00 TL
(KDV DAHİL)

Kauçuk Bitkisi - Ficus Elestica

Sizin için özenle seçip hazırladığımız kauçuk bitkisi, parlak görünümü ve geniş yaprakları sebebiyle oldukça popüler bir iç mekan bitkisidir. Botanik biliminde ficus elastica olarak da bilinen bu gösterişli bitki, istenilen boya kadar büyütülerek bir iç mekan ağacı haline getirilebilir. Anavatanı olan Güneydoğu Asya ülkelerinde 30 metre boyuna ulaşabilen Ficus elastica bitkisinin en büyük avantajı, yalnızca birkaç yıl içerisinde hızlıca uzayabilmesidir. İç mekan bitkisi olarak iyi bakıldığında, 6 metre boyuna erişebilir. Küçük bir saksı içerisinde bakıldığında ise boyutunun daha küçük kalması sağlanarak dar iç mekanlarda harika bir dekorasyon oluşturabilir. Yeşilin birbirinden güzel ve farklı tonlarında bulunabilen kauçuk çiçeğinin bakımı da oldukça kolay ve zahmetsizdir.


Tüm Ürünler 6 Taksit

ÖZELLİKLER

Güneş İhtiyacı Doğrudan güneş ışığı olmadan güzel, parlak bir ışık idealdir
Bitki yüksekliğiSaksı dahil:130-133 cm
Su İhtiyacıKauçuk bitkisi çok fazla su sevmez, 7-8 günde toprağı kontrol ederek kuruduktan sonra sulama yapınız.
Isı İhtiyacı15-24 derece oda sıcaklığı
Saksı genişliği28 cm
Saksı TipiTerracota saksı

Kauçuk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Ficus elastica bakımı için en önemli olan şey dengedir. Gün ışığı ve sulama dengesi oluşturulduğunda, çiçeğiniz gittikçe güçlenir ve mekanınıza mutluluk saçar. Bitkinizi doğrudan günışığı almayan aydınlık bir ortamda, ince bir tül perdeyle kapatılmış bir pencerenin önünde, tutarak yeterli gün ışığı almasını sağlayabilirsiniz. 

Kauçuk çiçeği bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da sulamadır. Yaz aylarında büyüme döneminde olduğu için daha fazla suya ihtiyaç duyan bu bitki, bol nemli ancak çok da sulu olmayan bir toprakta daha hızlı büyüyecektir. Yaprakların yeterli neme sahip olması için ıslak bir bez ile yaprakları silebilir ya da su doldurulmuş bir plastik şişeyle hafifçe su sıkabilirsiniz. Kış aylarında ise bitkinizin toprağının hafif nemli olması yeterlidir.

Çiçeğinizin toprağının ihtiyaç duyduğu nem oranına ulaşması için, iyi bir drenaja sahip bir saksıda bakılması gerekir. Fazla suyu süzülmüş ve yeteri kadar havalandırılmış topraklar, bitkiniz için ideal ortamı oluşturur. Ficus elastica bitkisi genellikle 15 ile 25 derece arası bir sıcaklığa ihtiyaç duyar. Kış aylarında 10 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilen bitki, tropikal bir kökene sahip olduğu için nemli ortamları tercih eder.

Kauçuk Çiçeği Yaprakları Nasıl Parlatılır?

Kauçuk bitkisinin en çekici ve gösterişli tarafı, pürüzsüz ve parlak yapraklarıdır. Bir süre sonra tozlanan yapraklar hem parlaklığını kaybeder hem de ihtiyaç duyduğu gün ışığını özümsemekte zorlanır. Bu durumda da akla kauçuk çiçeği yaprakları nasıl parlatılır sorusu gelir. Çiçeğinizin yapraklarının eski ihtişamına kavuşması için üzerlerinde biriken toz ve kirden arındırılması gerekir. Üstelik yapraklarını her ay düzenli olarak parlattığınızda, bitkinizin daha sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu da fark edersiniz.

Kauçuk bitkisinin yapraklarını parlatmak için öncelikle tüy bırakmayan pamuksuz iki bez parçasını ıslatıp yalnızca nemli kalana kadar suyunu sıkın. Nemli bezlerden birini elinizin üstüne koyun ve ardından bitkinizin yapraklarından birini üstüne yerleştirin. İkinci bez parçasını da aynı yaprağın bu kez üstüne gelecek şekilde koyun ve nazikçe bastırın. Bezleri yumuşak hareketlerle yaprağın kökünden ucuna doğru çekin. Böylece yaprakların hem altını hem de üstünü temizlemiş ve parlatmış olacaksınız.

Kauçuk Çiçeği Budama ve Çoğaltma Yöntemleri Nelerdir?

Kauçuk bitkisi gerekli ilgi ve alaka gösterildiği sürece bakımı diğer iç mekan bitkilerine göre çok daha kolay olan bir bitki türüdür. Kauçuk çiçeği budama işlemi, hem çiçeğin boyutunun kontrol edilebilmesi hem de bitkinin kendi kendini desteklemeye devam etmesi için yapılır. Yapraklar ölmedikçe veya kurumadıkça budamaya ihtiyaç duymayan bu bitki türü yılın herhangi bir zamanında budanabilir ancak en doğrusu bahar aylarında budama yapılmasıdır. Bitkiniz, istediğiniz boyuta ulaşmadan, en tepedeki yaprakları budamamaya özen göstermelisiniz.

Ficus elastica görkemli bir bitkidir ve ofisten oturma alanlarına kadar her iç mekan dekorasyonuna fazlaca yakışır. Kauçuk çiçeği çoğaltma işlemi kolayca yapılabildiğinden, farklı mekanlara uygun olarak birden fazla bitki büyütmek mümkündür. Kauçuk çiçeği çoğaltmanın en kolay yolu sağlıklı bir bitkiden küçük bir dal alarak toprak ya da su dolu bir saksıda kök salmasını beklemektir. Dalı kestikten sonra bitki özünün kurumasını beklemelisiniz. 

Kauçuk Çiçeği Hastalıkları Nasıl Engellenir?

Bu etkileyici ancak narin bitki türü her konuda dengeye ihtiyaç duyduğundan, gerekli ilgi gösterilmediğinde kolayca hastalanabilir. Bitkinizi bu hastalık ve risklerden korumak için çiçeğin aldığı gün ışığı miktarını, toprağının nem seviyesini ve mekanın sıcaklığını düzenli olarak kontrol etmek gerekir. Unlu bitler, akarlar ve yaprak bitleri bir süre sonra bitkinizin yapraklarına yerleşebilir. Bunlardan kurtulmak için ılık bir sabunlu bezle yaprakları nazikçe temizleyebilirsiniz. Kauçuk çiçeği hastalıkları çoğunlukla aşırı sulama sebebiyle meydana gelir. Bitkinizi toprağı kuruduktan sonra sularsanız, aşırı sulamanın da önüne geçmiş olursunuz.

Kauçuk Çiçeği Fiyatı 

Kauçuk çiçeği fiyatı çiçeğin boyutuna ve kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Görkemli bir ağacı andıran bu bitki türü, diğer iç mekan bitkilerine göre daha yüksek sayılabilecek bir fiyata sahip olsa da, mekanlara karşı konulamaz bir çekicilik katar. Çiçek Diyarı’nın en kaliteli tohumlardan özel olarak yetiştirdiği ve size ulaşana kadar özenle bakmaya devam ettiği kauçuk bitkisi, ilk günden itibaren evinizin en nadide parçası haline gelir.

Sitemize Gelen Yorumlar (3)
 1. White Delight Teraryum

  Merhaba Çiçek çok güzel gerçekten. Ama bakımını nasıl yapacağız ? yardımcı olabilir misiniz

  GönderenEmine-
 2. ozgetin@outlook.com

  Vaktinde geldi fotoğrafta görünenin aynısı geldiği için teşekkür ederim çok güzeller

  GönderenÖzge Tın-
 3. muzeyyen.pamir@gmail.com

  Zamanında ve istenilen şekilde tedlim edildi Verilen hizmetten memnun kaldım

  GönderenMüzeyyen Pamir-

 4. Tüm yorumlar için tıklayın.
YORUM EKLE
İşaretleyin: