Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Hanımeli Çiçeği Nasıl Çoğalır?

Sarmaşık türünün en güzel çiçeklerinden biri olan hanımeli çiçeği aslında bakımı son derece kolay olan çiçekler arasında yer alıyor. Çiçekleri beyaz ya da sarı renkli olan bu çiçeklerin aslında bilinen 200 farklı türü bulunuyor. Eski dönemlerde bu çiçeğin şans ve bereket getirdiğine inanıldığı için evler genellikle hanımeli çiçeğinin yetiştiği yerlere yapılırmış. Son derece zarif bir görünüme sahip olduğu için çiçek bir kadının eline benzetiliyor ve bu yüzden de hanımeli ismini alıyor.

hanimeli-cicegi-nasil-cogalir

Hanımeli Çiçeğini Çoğaltmanın Kolay Yolu

Balkonda ya da pencere kenarında rahatlıkla yetiştirilebilen hanımeli çiçeği nasıl çoğalır sorusu da sıklıkla gündeme geliyor. Aslında bu çiçeği çoğaltmanın pek çok farklı yöntemi bulunuyor. Bu yöntemler arasında en kolay olanı ise olgunlaşmış bir dalın yaz mevsiminde budama makası ile kesilmesi ve toprağa dikilmesidir.  Kısa sürede büyümeye başladığını siz de fark edeceksiniz.

Aynı zamanda daldırma ismini taşıyan bir yöntemi uygulayarak da hanımeli çiçeğini çoğaltabilirsiniz. Bu yöntem için olgunlaşmış bir dalın ucunu, dalı kesmeden toprağa daldırmanız gerekiyor. Yaklaşık bir ay bekledikten sonra bu dalın kendiliğinden filizlenmeye başladığını göreceksiniz. Toprağa daldırdığınız dal köklendikten sonra keserek dikmeniz gerekir.

Hanımeli çiçeğini yetiştirirken en çok dikkat etmeniz gereken unsur topraktır. Eğer yanlış toprak kullanırsanız köklerde kısa sürede çürüme meydana gelir. Bu nedenle toprak seçimini titizlikle yapmanız lazım. Aynı zamanda ihtiyacı olduğundan daha fazla su vermemeye özen göstermelisiniz.

Yazar : Çiçek Diyarı