Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Özel günlerinize anlam katacak çiçeklerden olan menekşeler, artık Çiçek Diyarı sihirli dokunuşu ile çok daha görsel bir şölen haline geliyor. Menekşe çiçeği siparişi için onlarca farklı alternatif arasından seçim yapmaya hazır mısınız? Menekşegiller familyasının en çok tercih edilen üyesi olan menekşeler genellikle saksılarda yetiştiriliyor ve muhteşem kokularıyla yaşam alanlarına enfes bir atmosfer kazandırıyor. Çok sayıda farklı renkte açabilen ve küçük, şirin yapraklarıyla ön plana çıkan menekşe istisnasız herkesin beğenisini kazanan ender çiçeklerden biri olmayı başardı. Bu çiçeklerin 400 ila 500 arasında farklı türü bulunuyor. Özellikle Akdeniz coğrafyasında oldukça fazla sayıda farklı menekşe türü ile karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Menekşe Çiçeklerinin Özellikleri

Bu nedenle en güzel menekşe çiçekleri dendiğinde akla pek çok farklı menekşe türü gelebilir. Elbette bu türlerin ortak özellikleri var. Ancak görünümleri birbirinden farklı da olabiliyor. Menekşeleri farklı kılan özelliklerden bir diğeri de dünyanın birçok yerinde yetişebiliyor olmalarıdır. Her ne kadar farklı coğrafyaların iklimleri, hava koşulları, toprak yapıları farklı olsa da menekşe çeşitleri her yerde yetişmeyi başarabiliyor. Fakat her ülkede yetişen menekşenin türü de farklı olabiliyor.

En çok kuzey yarımkürede yetiştiriciliği yapılan menekse cicegi Türkiye’de 21 farklı türü ile hayat buluyor. Bu çiçeğin yetişebilmesi için az oranda nem olması yeterli olabiliyor. Yaprakları kulakçıklı ve tek çanak yaprakları hafif arkaya doğru kıvrık olan menekse cicekleri mahmuzlu taç yaprağa sahiptir. Yapraklarını uzun süre muhafaza ettiğini de bilmenizde fayda var.

Türlerinin büyük bölümü uzun ömürlü olan ve bu yönüyle yakınları için menekşe gönder diyenlerin sayısında da artış olmasını beraberinde getiren bu çiçeklerin dönemlik olarak açan türleri de bulunabiliyor. Yaprakları açtığında kalp şeklini alır. Dolayısıyla romantik çiftler için de bu çiçek bambaşka bir yere sahip. Özel günlerde sevdiklerine hediye etmek için menekşe al diyenler bu çiçeğin hem muazzam kokusu hem de kalp şeklindeki yaprakları nedeniyle çok seviyor.

Düzensiz ve asimetrik bir sıralama sergileyen yaprakları mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli olabilir. Ancak menekşe dendiğinde akıllara ilk olarak mor menekşe çiçeği gelir. Şarkılara da ilham veren mor menekşeler bu çiçeğin en çok tercih edilen türlerinden biridir. Çiçek açması bakımından son derece bonkör olan bu çiçekler hem bahar hem de yaz dönemi boyunca çiçek açar. Türkiye’de en çok bilinen ve en çok yetiştirilen iki türdür. Bunlar hercai menekşe ve kokulu menekşelerdir.

Menekşeler Neden Çok Sevilir?


Evde çiçek yetiştirmekten hoşlananlar en çok menekşe satın al tercihinde bulunuyor. Bunun birkaç nedeni var. İlki görünümü ve küçük yapraklarıyla estetik bir duruş sergiliyor olmasıdır. Bunun yanı sıra hem iç mekanlarda hem de balkonlar ve teraslar gibi dış mekanlarda çiçeği yetiştirmenin mümkün olmasıdır. Ayrıca menekşe çiçek fiyatları arasında fiyatı en uygun olanlardan biridir. Dolayısıyla bu durum dikkate alındığında bu çiçeklere ilginin büyük olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Büyük saksı bitkileri yerine daha minyatür çiçekler yetiştirenler için de menekşe çiçeği cazip bir seçenek olabiliyor. Küçük bir sehpa üzerinde dahi konumlandırılabilen ve bu yönüyle de evlerde, işyerlerinde sıklıkla karşımıza çıkan menekşe saksisi bakımından da çiçek tutkunlarının yüzünü güldürüyor. Çünkü bir saksı içerisinde menekşenin birkaç farklı türünü yetiştirmek mümkün olabiliyor. Artık saksı çeşitleri de tam bir tasarım harikasına dönüştü. Çeşitli figürleri andıran saksıda menekşe çiçeğinin muhteşem durduğunu söyleyebiliriz.

Menekşe Nasıl Yetiştirilir?

Menekşe yetiştirmek için öncelikle bu bitkinin ihtiyaçlarını biliyor ve bakımını düzenli yapabiliyor olmanız gerekir. Dilerseniz öncelikle menekşe saksı modelleri arasında kısa bir gezintiye çıkarak ne tür saksıların daha çok tercih edildiğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede kendiniz için ideal bir seçim yapabilirsiniz. Bu çiçekler bol miktarda gün ışığına ihtiyaç duyarlar. Fakat direk olarak güneş ışınlarından da korumanız gerekir. Dolayısıyla menekşe satış adreslerinden önce çiçeğinizi nerede konumlandıracağınıza karar vermelisiniz.

Çok az sabah güneşi gören bir pencere önünde konumlandırmanız da tercih edilebilir. Renk bakımından geniş bir seçenek yelpazesi sizi beklediğinden beyaz menekşe gibi dilediğiniz renkte temin edebilir ve bakımını yapabilirsiniz. Bu arada satın almak için de internet üzerinden menekşe çiçek siparişi vermeyi seçmeniz, çok daha uygun fiyatlar ile karşılaşmanızı sağlayacaktır. Ayırdığınız bütçe ile dilerseniz aynı renkte, dilerseniz farklı renklerde olmak kaydıyla daha fazla sayıda menekşe çiçeği satın al tercihinde bulunabilirsiniz.

Bu çiçeğin toprağının sürekli nemli olması gerekir. Toprağının kurumasına izin vermemelisiniz. Sulamasının en kolay yolu alttan su vermeniz olacak. Bu sayede toprak ihtiyaç duydukça saksı tabağından suyu çekecektir. Eğer bir yakınınız için menekşe çiçek gönder diyerek bu çiçeği hediye edecekseniz sulama noktasında ona da bu bilgiyi iletebilirsiniz. Ayrıca bu çiçeğin sulanması hakkında son derece önemli bir detay daha var. Yapraklarına kesinlikle su değdirmemelisiniz. Aksi halde bu çiçek menekşe görünümünden çıkabilir çünkü yaprakları ölebilir ya da üzerinde lekeler oluşabilir.

Yılda 1 gübre eklenmesi çiçeklenmesini de arttırır. Bununla beraber köklenmiş olan yaprakları suyun içerisinde biraz tutarak saksıya dikebilir ve çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Zira çoğaltmanın kolay olması da menekşe çeşitleri ve fiyatları noktasında uygun rakamlar ile karşılaşılmasını sağlayabiliyor. Eğer saksılara ayırarak menekşelerin bakımına devam etmek isterseniz bu durumda yaprakları 2-3 cm sapı da kalacak şekilde kopartın. Yaprakları toplamda 4’te 1’i toprakta kalacak şekilde dikebilirsiniz. Böylece kolaylıkla çoğaltmanız da mümkün olur. Alternatif yol da uygun menekşe fiyatları sayesinde yeni bir tane daha satın almanız olacak.

Menekşe Yetiştirmenin İncelikleri

Şayet hediye olarak size bir menekşe hediye edildiyse ya da saksı menekşe fiyatları size de cazip geldiyse bu çiçekten edindiyseniz menekşe bakımına dair bilgileri öğrenmenizde fayda var. Eğer menekşe yetiştirmenin inceliklerini öğrenirseniz çiçeğiniz çok daha güzel bir görünüm alacaktır.

·      Menekşeler dik bir açıyla gelen ışıktan hoşlanmazlar. Biraz yatay şekilde gelen ışık, onların daha canlı görünmesine yardımcı olur. Üstelik tüm menekşe çiçeği çeşitleri için bu durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

·      Dar ağızlı olmayan ve mutlaka drenaj deliği olan bir saksıda menekşe yetiştirin. Böylece çiçeğin kendi nem dengesini korumasına yardımcı olursunuz.

·      Bu çiçeği bulundurduğunuz ortam 16 ila 26 derece arasında bir ısıya sahip olmalıdır. Daha yüksek ve daha düşük sıcaklıkta maalesef menekşeler yaşayamıyor.

·      Saksı ve toprak değişiminde eğer sıradan bir toprak kullanırsanız, menekşeler hastalanır. Vermikülit, torf ve perlit karışımlı bir toprak seçmeniz gerekiyor. Bu toprak menekşelerin beslenmesi için gerekli tüm mineralleri içeriyor.

·      Sulama yaparken suyun oda ısısında olması gerektiğini unutmayın. Sıcak ya da soğuk su vermeniz, bu hatayı sadece bir kez yapsanız dahi köklerinin etkilenmesine ve çiçeğinizin bir haftada kurumasına neden olabilir.

·      Menekşeler budanmaya ihtiyaç duyan çiçeklerdir. Çünkü yaprak sayısının fazla olması, zamanla yeterince beslenememesine neden olur. Bunu önlemek için sararan, kuruyan, lekelenmiş olan ya da aşağı yönlü sarkmaya başlayan yaprakları mutlaka temizleyin. Bu sayede gövdesinin ya da diğer yapraklarının beslenmesine yardımcı olmuş olursunuz.

·      Tüm çiçekler gibi menekşeler de yağmur suyunu sever. Yağmurlu havalarda temiz bir kap koyarak yağmur suyu biriktirebilir ve sulamada, oda ısısında olması kaydıyla bu suyu kullanabilirsiniz.

·      Son olarak menekşelerin huzur ve rahatlık verdiği kanıtlandı. Bu özelliğinden yola çıkarak işyerinizde de menekşe bulundurabilir ve enerjisinden siz de faydalanabilirsiniz.