Yeni ÜyelikÜye GirişiSipariş Takibi

Sümbül Bakımı Nasıl Yapılır?

Soğanlı bitkilerden biri olan sümbüller muhteşem kokularıyla en beğenilen çiçekler arasında yer alıyor. Hemen her mevsimde ayakta kalabilen dayanıklı yapısı da sümbülleri diğer çiçeklerden farklı kılabiliyor. Gayet kolay bir şekilde yetiştirebileceğiniz sümbüller evlerde de bakımı yapılabilen çiçekler arasında yer alıyor. Özellikle yoğun ve güzel kokusu sayesinde artık işyerlerinde de yetiştirilmesini beraberinde getirdi.

Sümbül Nerede Tutulmalı?

Öncelikle sümbülün güneş ışınlarından olumsuz yönde etkilendiğini bilmenizde fayda var. Elbette diğer çiçekler gibi sümbüller de gün ışığına fazlasıyla ihtiyaç duyuyor. Fakat direk güneş ışığına maruz kaldığında maalesef yaprakları olumsuz etkileniyor ve kurumaya başlıyor. Bu nedenle aydınlık ama güneş görmeyen bir yerde konumlandırmanız gerekir. Hava akımından en çok etkilenen çiçeklerden biri de sümbüllerdir. Klima karşısı, vantilatör karşısı gibi hava akımı olan yerlerde bulundurmayın. Sümbül için en ideal ısı 14 ila 15 derecedir. Daha soğuk olan havalar sümbüle ciddi zararlar verebilir. Eğer balkonda ya da terasta yetiştiriyorsanız kış mevsiminde, 14 derecenin daha altında olan sıcaklıklarda sümbülü iç mekana almanız gerekir.

Sümbül Sulaması Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında haftada 2 ya da 3 defa sulamanız gerekir. Kış aylarında ise bitkinin su ihtiyacına bağlı olarak haftada 1 defa sulamanız yeterli olabilir. Ancak kuru havalarda haftada 2 defa da sulayabilirsiniz. Sulama oda ısısında, kireçsiz ve klorsuz su ile yapılmalıdır. Sıcak ya da soğuk su dökmeyin. Ayrıca sümbülün toprağını kontrol ederek sulama yapın. Toprak nemini kaybetmemişse sulama için 1 gün daha bekleyebilirsiniz. Bitkinin köklerini ayırma yolu ile sümbülü çoğaltmak mümkün olabiliyor. Ancak bu konuda biraz bilgili ve deneyimli olmalısınız. Aksi halde sümbülü çoğaltmak isterken tamamen bitkinizi kaybedebilirsiniz. 2 yılda bir toprak ve saksı değişimi yapmayı da unutmayın.
Yazar : Çiçek Diyarı